0:00
0:00
Audit Jana Macháčka10. 6. 20092 minuty

Co je lepší? Anglosaský či kontinentální model? Nebo Dánsko?

Astronaut
Jan Macháček Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

V Evropě probíhá už pár měsíců politická, mediální a ekonomická debata na téma, zda je lepší flexibilní, anglosaský ekonomický model nebo rigidnější německo-francouzský model. Odpověď je vlastně banálně jednoduchá. Dynamický anglosaský model je nejlepší pro období růstu a prosperity, kdy se přílišné rigidity na trhu práce a vysoké podpory a dávky jeví jako koule na noze, jako závaží na raketě, jako zbytečné plýtvání, vyvolávající rozmazlenost či špatné návyky obyvatelstva apod.

Tuhý kontinentální model se voličům (a vlastně i ideologům) jeví najednou jako lepší v dobách krize. Rigidity na trhu práce způsobí, že výpadek poptávky není tak dramatický jako když se lidé bojí, že mohou skončit na dlažbě (a rodina na ulici) přes noc, resp. okamžitě. Bez vleklých politických debat nastoupí automaticky dávka podpory a alespoň do určité míry nahradí propad příjmů.
Navíc si spousta lidí myslí, že v dobách deflace (tedy poklesu cen) jsou dokonce rigidity mnohem lepší než „přílišná pružnost“, která může způsobit i rychlé snižování mezd.

↓ INZERCE

(Nabízím nápad jménem Macháček: nejlepší by bylo mít takový systém, který je od určitého čísla růstu HDP velmi přísný a motivuje lidi k hledání práce. Naopak se systém automaticky stane o něco méně přísný v okamžiku propadu HDP, aby lidé nezačali spořit a odkládat spotřebu příliš prudce a příliš skokově. To je ale asi blbost, jinak by to už dávno někoho napadlo.)

Univerzálně nejlepší je asi nakonec dánský model zvaný flexikurita: kombinace flexibility a sociálního zabezpečení. Propouštět se může bez varování na hodinu a náklady relativně štědrého zabezpečení nese stát. Jenže to může asi fungovat jen ve Skandinávii (a možná jen v Dánsku), protože předpokladem funkčnosti systému je silný rozpočtový přebytek v době ekonomického růstu.

Dopředu lze asi říci, že přísná disciplinovanost je možná čistě skandinávsko - pruská vlastnost, kterou se prostě nikdy nepodaří exportovat například do jižních evropských krajů.

15. 6. vychází v Respekt Edici kniha Jana Macháčka:Mistři světa amoleta. Průvodce globální krizí a českou politickou krajinou.Objednávejte již nyní na eshop.respekt.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].