Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Čeho se v EU (ne)bát

Toto je důležitá zpráva agentury Bloomberg. Ti, kteří si nakoupili dluhopisy vydané bankou Bankia, mají podle španělské vlády odepsat polovinu své investice. Dodejme, že bankovní skupina Bankia je znárodněna, nikoli však v konkurzním řízení. Zpráva není ještě oficiální, protože sami věřitelé nebyli informováni. Údajně je toto rozhodnutí součástí dohod Španělska s Evropskou unií o záchraně tamějšího bankovního sektoru. Určitě to ale výrazně ovlivní vztah soukromých investorů ke Španělsku vůbec.

Wolfgang Münchau vyjmenovává pět věcí, kterých se v rámci krize eurozóny nemáme bát. První se týká Francie. Týdeník The Economist, který se minulý týden do Francie pustil, se mýlí a podle Münchaua je jeho kritika politicky motivovaná. Ekonomické vyhlídky Francie nejsou nijak velkolepé, ale jsou stejné jako ty německé. Stačí se podívat na poslední data o HDP. Podle autora není třeba se bát konkurenceschopnosti, posilování extremistů, německého ústavního soudu ani otázky poslední tranše pro Řecko, kde jistě ke konsenzu dojde.

Naopak je třeba se obávat dopadu fiskální přísnosti na růst, nesolventnosti některých entit a politického váhání to přijmout. Taktéž je nebezpečné váhání s bankovní unií.

Pět německých ekonomických expertů se na VoxEU vyjádřilo k bankovní unii. Podle autorů je krize eura důsledkem nedostatků v rozvržení vnitřního trhu. Bankovní unie může tyto chyby napravit.

Autoři navrhují bankovní unii povinnou pro všechny členy eurozóny, nečlenové eurozóny si mohou říct o tzv. opt-out. Výkon dohledu by měl být oddělen od Evropské centrální banky. Dohlížitelská role ECB by měla být oddělena od měnové politiky. Společné pojištění vkladů se nemá spouštět dříve, než začne fungovat výkon společného dohledu.

15 procent Američanů nutně potřebuje potravinovou asistenci v podobě lístků na potraviny. Toto číslo v posledních měsících radikálně roste. Od roku 2007 se zvýšilo o 74 procent, zatímco počet obyvatel USA stoupl pouze o 3,4 procenta.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].