Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Bursík vs. Czech Coal

Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Jan Macháček • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Jak si čtenáři mohli všimnout, považuji v současnosti události kolem Řecka, Španělska a eura za nesmírně důležité a zajímavé, ale protože v tuto chvíli nevíme, jak to s eventuální pomocí Řecku dnes na summitu EU dopadne, vyhovím žádosti některých čtenářů, kteří si přejí, abych se vyjádřil ke sporu Bursík, vláda, Czech Caol.
Provedu to formou odpovědí na fiktivní otázky a tvrzení.

1. Vytáhl Bursík limity jako hlavní instrument předvolební kampaně?
Nepochybně ano. A co je na tom špatného? Politický boj je tvrdý a vůbec se v této zemi nevede v rukavičkách. Kdo nejde tvrdě za svým cílem, neuspěje.
Srovnejme si to s tím, jak bezohledně tvrdě třeba vede kampaň ČSSD Paroubek. Slibuje všechno všem a neříká, jak to zaplatí. Nechápu proč tohle Bursíkovi vyčítat.

2. Firma Czech Coal chce prorazit limity.
A co jiného by firma Czech Coal měla chtít? Je to přece její zájem. Dokonce si dovedu představit, že kdyby firma nechtěla zrušit limity, mohli by jí to akcionáři vyčítat. Kdyby došlo k tomu, že firmu Czech Coal nakonec ovládne ČEZ, zruší si ČEZ limity sám a mnohem rychleji.

3. Je šance limity udržet?
Podle mě je velmi malá, protože většinu české společnosti to téma moc nezajímá. Při určité povolební konstelaci lze možná zrušení limitů ještě pár let oddalovat. Těžko ale někomu vyčítat, že se snaží o něco, co je jaksi nerealistické či neudržitelné. Nemusí být všichni pořád pragmatici a realisté.

4. Vláda Jana Fischera je napojena na Czech Coal.
To, že se premiér Jan Fischer kamarádí dlouhá léta s Janem Dobrovským, ví pomalu celá Praha od okamžiku, kdy tato vláda existuje. Není to žádná novinka a nevím proč to teď – po roce existence vlády – někoho překvapuje. Kamarádství ale neznamená, že Fischer pro Czech Coal pracuje.

5. Pomáhal Bursík s přesídlováním vesnic?
Těžko si Bursíka představit, jak někomu radí, aby zrušil limity či zboural vesnice. Jenže vzhledem k tomu, že poradenství mělo - z toho, co zatím víme - pouze verbální výstup, jde o tvrzení proti tvrzení.
Těžko si ale představit, že kdykoli bylo toto z hlediska firmy klíčové téma nějakým způsobem v rozhovoru načato, Bursík hned bouchl do stolu a okamžitě odešel.
Vzhledem k tomu, že Bursík sám říká, že tehdy pracoval pro různé německé firmy a ministerstvo životního prostředí, mohl si spolupráci s Appian Group odpustit, pokud firma chtěla činit něco, o čem on byl už tehdy silně vnitřně přesvědčen, že to není správné. Bývalí ministři sice pracují jako poradci všude na světě a Bursík tehdy nebyl v politice (a možná ani neplánoval se do ní vrátit), ale pro Mosteckou uhelnou bylo téma limitů klíčové už tehdy.

6. Má energetická koncepce přednost před horním zákonem?
Ze systémového pohledu jednoznačně ano, koncepce prostě stojí výše než zákon. Zelení by se tedy měli soustředit na kritiku připravované energetické koncepce. Jenže pokud máme nepolitickou vládu, volby za pár měsíců, a pokud tato vláda odkládá rozhodnutí o jiných důležitých věcech a reformách, je opravdu dost zvláštní, že se tolik snaží přijmout právě energetickou koncepci. Tu by měla schválit až příští politická vláda. Tím všechny spekulace o tom, kdo je na koho napojen, a kdo pro koho pracuje, odpadnou.
Nová energetická koncepce (alespoň ta verze, kterou jsem měl možnost vidět) obsahuje navíc důraz na vývoz elektrického proudu a málo akcentuje úspory. To osobně považuji za zrůdnost.

7. Byl postup Lidových novin korektní?
Z toho, co zatím víme, měly Lidové noviny pro tvrzení, že Bursík radil jak přesídlit vesnice, jen jeden zdroj. Veřejnost o žádném druhém zdroji neví.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].