0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Audit Jana Macháčka20. 9. 20123 minuty

Alkohol, smrt a ideologie

Prezident Václav Klaus se pustil do státem nařízené prohibice. Jde podle něj o „silácké, jednoduché řešení“. Klaus dále tvrdí, že za všechno mohou příliš vysoké daně na alkohol a že to pak jinak skončit nemohlo, a pak také, že stát „selhal v kontrole trhu s lihovinami“.

Tolik prezident. Spíše se chce říci, že „jednoduchý“ je jako obvykle Klausův názor. V tom koneckonců asi spočívá jeho politický talent či instinkt: banálně jednoduchý, jednostranný a vyhrocený názor zaručeně zaujme – a taky že ano. Je to na titulních stranách a „nahoře na serverech“ a pan prezident je spokojen.

Reklama

Hlavou státu prezentovaný názor je ta nejjednodušší ideologie. Podíváme-li se na neblahé jevy jako alkoholismus, konzumaci drog, hazard, ale i třeba korupci, osvědčil se vždy a všude pouze vyvážený přístup. Jde vždy o morálku, výchovu, osvětu a prevenci na jedné straně. O jednoduchá, transparentní a vymahatelná pravidla a třeba i malý, ale efektivní stát (a státní kontrolu) na straně druhé. A nakonec o represi, tresty, zákazy a sankce.

Vše musí být v rovnováze a ta rovnováha může být ještě dolaďována podle kritérií, která jsou specifická pro jednotlivé státy a regiony (historie, kultura, aktuální situace). Když se příliš zdůrazňuje jedno, druhé nebo třetí, tak to nefunguje. Jen zaslepení doktrináři věří, že se vše dá řešit zákazy nebo na druhé straně malými daněmi.

V případě korupce i pančování platí, že malý stát nestačí. Lidé musejí tušit, a jejich elity jim to musejí říkat a jít příkladem, že krást a podvádět se nemá. Ideologie může být někdy užitečná, pokud se rovnováha přesune jedním směrem. Je to náš případ? Asi těžko. Jsou místa v Evropě, kde jsou daně na alkohol mnohem vyšší. Řekl bych, že selhala především státní kontrola (v tom má Klaus pravdu), ale pak jde také o to, že Masaryk lidem říkal, že krást a podvádět se nesmí, a Klaus to neřekl nikdy.

Ať už ale za to může kdokoli, pokud začne umírat tolik lidí, byla dočasná prohibice jediný správný postup a není na ní nic siláckého. Jako „vedlejší produkt“ si Klaus neodpustí zaútočit jednou ranou na oba ministry TOP 09, v případě Kalouskových celníků je to asi rána celkem přesná (je tu však také policie, ministerstvo obchodu a zemědělství). Heger si však kritiku určitě nezaslouží, je to poslední člověk v české politice, který se chová silácky. Možná je to spíše jeden z mála zbylých slušných lidí v české politice.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].