0:00
0:00
Audit Jana Macháčka1. 7. 20144 minuty

1914 a dnes. Co je (ne)možné a (ne)vyhnutelné

Jak dlouho je udržitelný svět, jemuž dominují Spojené státy a jejich drony

Anatole Kaletsky se v komentáři pro Reuters vrací k paralelám současného vývoje s rokem 1914 a tvrdí, že tempo globalizace bylo před rokem 1914 stejně dramatické a zmatené, jako je dnes. Obavy z terorismu byly podobně rozšířené – anarchista s kloboukem a bombou byl tehdejším ekvivalentem islámského džihádisty.

Nejsilnější paralelou je ale víra, že vzájemná ekonomická závislost a prosperita jsou dostatečnou překážkou války. Symbolizuje to bonmot, že dvě země se sítěmi provozoven McDonaldʼs spolu neválčí.

V roce 1913 zveřejnil týdeník The Economist editorial, ve kterém stálo, že „v civilizovaném světě je válka nemožná“ a že „ekonomická provázanost s Německem odstranila Německo ze seznamu našich nepřátel“. Jenže podle Kaletskyho dnešní svět dokazuje, že ekonomické zájmy jdou stranou, pokud převládne nacionalismus či náboženský fundamentalismus.

↓ INZERCE

Zásadnější bod článku se ale patrně nachází na tomto místě. Nejdůležitější příčinou první světové války podle autora byly vzestup a úpadek velmocí a doslovné dodržování spojeneckých smluv. V obou případech najdeme paralely s dneškem.

V roce 1914 tu byly dvě velmoci v úpadku: Rakousko-Uhersko a Turecko, jedna velmoc na vzestupu – tou bylo Německo – a pak další země usilující o udržení statusu quo, vlivu a pozice v Evropě: Británie s Francií a Ruskem jako juniorními partnery, jejichž finanční zdroje ovšem vysychaly.

V dnešním světě je upadající velmocí Rusko, velmocí na vzestupu Čína ˜– a USA usilují o udržení současného stavu a pozice s Evropou a Japonskem coby juniorními partnery.

Velmoci v úpadku se pak přirozeně spojují s velmocemi či velmocí na vzestupu, což hrozí dnes stejně, jako se to stalo v roce 1914. Za doslovný výklad spojeneckých smluv v dnešní době chápe Kaletsky například nedávno potvrzený závazek Baracka Obamy bránit územní jednotu Japonska – tedy včetně neobydlených ostrovů, které by ráda získala Čína.

P.S. Zde přesně nerozumím. Navrhuje snad autor, že smlouvy se nemají dodržovat? Nebo jen v důležitých aspektech? A co místo toho?

Gideon Rachman se ve Financial Times rovněž vyjadřuje ke geopolitické rovnováze a k otázce, zda a jak dlouho je svět, jemuž dominují Spojené státy, udržitelný. 

Rachman interpretuje esej Waltera Russella Meada v časopise Foreign Affairs, která se jmenuje Návrat geopolitiky. Svět po kolapsu Sovětského svazu byl snadno definovatelný a dominovaly mu globalizovaný ekonomický systém, funkční nadnárodní instituce a vůdčí role USA.

Putin na návštěvě v Číně Autor: ČTK, AP

Profesor Mead tvrdí, že tento systém je nyní zásadně ohrožen. Země jako Rusko, Čína nebo Írán nikdy tento poststudenoválečný systém neakceptovaly a nyní ho chtějí svrhnout. Ruský vztek na uspořádání po roce 1991 vedl až k anexi Ukrajiny. Čínské teritoriální ambice rostou a Írán chce nastolit nový pořádek na Středním východě. Nezpochybňovaný status quo se stal zpochybňovaným statusem quo.

Na profesora Meada reaguje ve Financial Times profesor John Ikenberry:  osočuje ho z šíření paniky a tvrdí, že Čína a Rusko nejsou plně revizionistické mocnosti, ale maximálně občasní škůdci. USA pěstují vojenské partnerství s šedesáti státy na světě, zatímco Rusko má osm spojenců a Čína jenom jednoho – a tím je Severní Korea.

Vojenská moc soustředěná kolem USA bezpečně obstojí vůči čemukoli, co může generovat Čína a Rusko ještě po několik desetiletí. Výhodou USA je jejich zeměpisná poloha, protože nesousedí s žádnou velkou mocností. Čína a Rusko mají z globalizovaného otevřeného světa vedeného Amerikou prospěch. Navíc Rusko a Čína jsou mocnosti s právem veta v OSN – jsou to vlastně jen další „insideři“ současného systému.

Ke geopolitice a vojenství ještě doporučuji tento komentář z Financial Times, který konstatuje, že pokud se americká vojenská moc v poslední době opírala o tzv. drony, pak tato éra pomalu, ale jistě končí. Drony teď už vyrábí leckdo, mohou se bohužel dostat do ruky leckomu; koneckonců Čína už je vyváží.

A Nicholas Wapshott se v komentáři na Reuters vrací k debatě o tom, zda hrozí, či nehrozí nová studená válka. Konstatuje, že USA jsou na dlouhou dobu odsouzeny vést desítky studených válek na desítkách front po velmi dlouhou dobu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].