Pražská deklarace Irům nepomůže
Cyril Svoboda přišel s plánem jak dostat Iry zpět do Evropy. Bohužel je více lidovecký, než státnický.
Cyril Svoboda přišel s plánem jak dostat Iry zpět do Evropy. Bohužel je více lidovecký, než státnický.
Že na to už někdo nepřišel! Podepíšeme před Iry závazek, že necháme jejich daně a rodinnou politiku na pokoji, a oni za to schválí Lisabonskou smlouvu, kterou torpédovali svým NE v referendu. Jenže tak jednoduché to není, jak předkládá problém exministr zahraničních věcí, nyní předseda vládní legislativní rady Cyril Svoboda.
Podle Svobody Irové při svém referendu otevřeli politické otázky, na které Lisabon nedává odpověď. Například, co se týče daní. Ale tady Svoboda si tak trochu hraje na kočku a myš. To, že v Lisabonu není skoro nic o daních, je přeci výsledkem dohody, že daňové věci až na pár výjimek náleží národním vládám. Nepravdivě tak přebírá rétoriku šéfa hnutí Libertas Declana Ganleyho, který varuje před harmonizací daní z Bruselu. To je zcela vymyšlená věc. Brusel se na společné minimální sazby daní z příjmu nechystá, byť to občas z Německa či Francie zazní. Jediné, o čem se v Bruselu debatuje, je možnost konsolidovaného základu daně pro evropské holdingy. Ale i to vzbuzuje u euroskeptických národů osypky. Takže ani toho se nedočkáme.
Daně či problematický koncept evropských obranných sil ale Svoboda zmiňuje jen letmo. Na prvním místě řeší otázku manželství, rozvodů či potratů. To jistě poslanec za křesťanskou stranu nezmiňuje náhodou. Určitě ale ví, že průzkumy Eurobarometru ukázaly, že strach o konzervativní hodnoty nebyl tím hlavním důvodem odmítnutí. Jako elitní český diplomat také jistě ví, že se tyto záruky v evropských smlouvách neřeší deklaracemi, ale standardně výjimkami, takzvanými opt-outy. Svoboda se tak vlamuje do už otevřených dveří. Irsko si vyjednalo výjimku jen z hlasování u justičních věcí. Kdyby si vyjednali jako Polsko a Británie výjimku i z liberálně sociální Charty základních práv, Irové by se nemuseli dnes ničeho bát. Bezpochyby se také proto při další smlouvě opt-outy pro rebelující Iry rozšíří.
Toto vše Svoboda jistě ví. Je ale pár týdnů před volbami, tak proč se neblýsknout zahraničně politickou peckou, která by navíc mohla nést jméno jeho domovské Prahy? Navíc plná lidovecké věrouky o manželství a potratech? To samozřejmě zní mnohem lépe než zdlouhavé výklady o nějakých opt-outech.
Reakce na Svobodův plán jsou zatím spíše odmítavé. Politici ODS však udělali chybu, že Svobodův plán už příkře odmítli. Kdyby totiž Svoboda chtěl deklarací uklidnit Iry v jejich hlavních obavách, deklarace by totiž nakonec musela vypadat jak ze sekretariátu ODS na Jánském vršku. Z průzkumů irské vlády totiž plyne, že třetina voličů hlasovala proti smlouvě kvůli obavám o neutralitu Irska, 40 procent se bojí evropské korporátní daně a 13 procent přílišné dominance velkých zemí Unie. To vše by jistě rádi Irům v deklaraci zaručila ODS jako další výztuhu v odporu proti federalizaci Unie.
Eurofederalista Svoboda může být nakonec rád, že ODS už jeho návrh odmítla. Jinak by si na sebe upletl pěkný bič.
Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].