0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Podcast10. 2. 20092 minuty

NERV britských konzervativců

Krize je dobrý čas pro vyhřívání se v lesku známých tváří

Astronaut

Krize je dobrý čas pro vyhřívání se v lesku známých tváří

Český premiér Mirek Topolánek i britský šéf opozice David Cameron mají společný problém. Oproti levicové konkurenci jako pravičáci navrhují v současné ekonomické krizi podstatně menší státní zásahy do hospodářství než britští labouristé či čeští sociální demokraté. A na to voliče nenalákáte.

↓ INZERCE

David Cameron se těšil, že ho hospodářská krize vynese k premiérskému křeslu. Jenže to by musel na všechny strany slibovat zvyšování důchodů a dávek. A to přeci jen muž na postu, který kdysi patřil Železné Lady Margaret Thatcherové, dost dobře nemůže. Mirek Topolánek je zase svázán vládní zodpovědností a ohledem na deficity veřejných financí.

Oba proto vytváří stínohry pro voliče s hvězdným obsazením. Český NERV nakonec odsouhlasí nejspíše to, co už dávno měl ministr financí Miroslav Kalousek rozmyšlené. Jenže vláda bude moct říkat, že to je recept špičkových českých průmyslníků, bankéřů a ekonomů.

Podobně uvažoval David Cameron, když zjistil, že jeho krotké sliby o fiskální disciplíně a slevě na pojištění za najmutí zaměstnance mnoho pozornosti nepřitáhly.

O pozornost televizních kamer se mu tak nyní budou starat bývalý šéf Vodafonu Sir Chris Gent či bývalý šéf banky Lloyd's TSB Sir Brian Pitman. Dokonce by měl občas na porady zaskočit o šéf Googlu Eric Schmidt.

Přes hvězdná jména nelze očekávat, že by britská komise pro ekonomickou obnovu byla něčím jiným než debatním klubem jako je tomu v případě českého NERVu. Snad jen s tím rozdílem, že místo šrotovného Martina Jahna bude Sir Gent prosazovat státní dotace na nákup nového mobilu.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].