0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Podcast9. 6. 20083 minuty

Labutí píseň německých socialistů

V překladu její jméno znamená labuť. Nominace Gesine Schwanové na budoucí prezidentku Německa je opravdu spíše labutí písní, než politickým úspěchem.

Astronaut

V překladu její jméno znamená labuť. Nominace Gesine Schwanové na budoucí prezidentku Německa je opravdu spíše labutí písní, než politickým úspěchem.

Byla by skvělou prezidentkou. Německo by v ní mělo první ženu v čele státu, pětašedesátiletou usměvavou profesorku, která by díky svému profesnímu zaměření mohla napravit pochroumané německo-polské vztahy. Zatímco současný prezident Horst Köhler je tak trochu prkenný a upjatý, Schwanová nemá problém vyprávět o tom, jak kloubí své socialistické přesvědčení s každonedělní návštěvou kostela. Nemá problém se bavit o svých někdejších depresích, ani o tom, že se nejraději koupe nahá. Její prezidentská kandidatura pro volby příštího roku má tak jen jedinou vadu – podivnou koalici, která ji chce protlačit do nejvyšší ústavní funkce.

↓ INZERCE

Když v roce 2004 prohrála jen o necelé dvě desítky hlasů prezidentský souboj s Köhlerem, nikdo neřekl ani popel. Nalákala ke své podpoře všechny strany, včetně minimálně desítky křesťanských demokratů. Jenže o pět let později to bude vše jinak. Její domovská strana – sociální demokracie, SPD – je sice ve vládě, ale necítí se v ní dobře. Proto se snaží proti hlavnímu tahounovi koalice CDU vymezit, jak to jen jde. A proč nevzít za vděk i prezidentskou volbou? Schwanová je proti Köhlerovi nejspíš bez šance. To by se musely stát zázraky. V podzimních zemských volbách by musela v Bavorsku vyhořet vládní CSU a vítězní sociální demokraté by pak k volbě prezidenta vyslali své delegáty, hlasující pro Schwanovou. To by ale nebylo to nejtěžší. Mnohem riskantnější jsou námluvy sociálních demokratů a postkomunistů, bez jejichž hlasů se Schwanová neobejde.

To má však své důsledky. Pro SPD byli až do nedávna postkomunisté z Levice tabu. Pak se najednou začali přátelsky škádlit po zemských volbách v Hessensku, nyní se dokonce spekuluje o budoucí vládní koalici na federální úrovni. Od šéfa strany Kurta Becka kloudné slovo neuslyšíte. Jednou je zve do vlády v Hessensku, pak koalici s nimi vylučuje a označuje je za demagogy. Nyní naposled minulý víkend opět otočil, a zákaz spolupráce s Levicí relativizoval. Tohoto vypouštění mlhy před voliči se chytla bohužel i Schwanová. Pro Tagesspiegel am Sonntag prohlásila, že pravděpodobnost vládní koalice SPD a postkomunistů je nulová, ale že by si sociální demokraté neměli před nimi zavírat dveře. Schwanové možná tyto výroky získají pár hlasů při prezidentské volbě, ale její domovská strana za lavírování okolo postkomunistů zle zaplatí. Poslední průzkum Forsa Institutu vyvolal u SPD zděšení. Sociální demokracie dosedla na samé dno popularity – volilo by jí jen 20 procent Němců. Zato před pár lety neexistující postkomunistická Levice má už 15 procent hlasů a SPD se Schwanovou usilovně pracují na tom, aby jich Levice měla ještě více.

Díky za pozornost. Další audia si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].