0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Podcast23. 10. 20083 minuty

Argentinské varování

V Jižní Americe se budou soukromé penzijní fondy zestátňovat, v Čechách naopak zakládat. Kdo jde správným směrem?

Astronaut

V Jižní Americe se budou soukromé penzijní fondy zestátňovat, v Čechách naopak zakládat. Kdo jde správným směrem?

Něco jiného, než přímou rentu od státu, znají obyvatelé Česka i Argentiny od roku 1994. Zatímco soukromé penzijní účty v Argentině v roce 1994 zavedla administrativa tehdejšího prezidenta Carlose Menema, v Čechách jsme si ten rok na jiné než státní zdroje penzí začali pouze hrát. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu. Problém není v tom, že by si spořilo málo lidí - připojištění na penzi využívá přes 60 procent práceschopných Čechů -, jde o to, že zisky z kapitálového spoření jsou mizivé. Až dosud se zdálo, že správnou cestou je pobídnout penzijní fondy k většímu risku a odstranit jim limit kladného či nulového ročního zisku. Jenže v dnešní finanční krizi vše najednou vypadá trochu jinak.

↓ INZERCE

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová předložila návrh na zestátnění soukromých penzijních fondů, aby státem pojistila úspory obyčejných lidí. Jistě, je to porušení majetkových práv občanů a jde to i proti právním normám, nicméně varování z Argentiny je jasné: Jak nastavit fondový pilíř důchodů, aby se vyvaroval ztrát při takových krizích jako je tato?

Na to koncepce nového zákona o penzijním připojištění, kterou vláda schválila toto pondělí, neodpovídá. Jen deklaruje vznik nových důchodových společností, které postupně nahradí dnešní penzijní fondy. Ministr Petr Nečas chce tři různé účastnické fondy odstupňované podle míry rizika. Jeho argument zní: Mladý člověk si vybere dynamický fond s převahou akcií, člověk středního věku vyvážený fond dluhopisů a akcií, starý či bázlivý člověk zvolí konzervativní fond – málo vydělá, ale zase neriskuje. Tato logika je správná, jak vystřižená od Warrena Buffetta, nicméně je otázkou, zda člověk s průměrnými příjmy vydrží pohled na soukromé důchodové společnosti při takové krizi jako je tato, kdy se hodnota akcií v investičním portfóliu zmenší třeba až na čtvrtinu.

Pokud se této vratké vládě podaří přeci jen zákon dostat do parlamentu, „argentinský argument" jistě zazní. A bude zajímavé, jak Nečas vyvrátí obavy ze znehodnocení budoucích penzí střadatelů.

Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].