0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Podcast24. 1. 20083 minuty

A kolik jste prodělali vy?

Také se vám vlivem burzovní paniky znehodnocují úspory a investice? Zběsilé výběry však mohou být tím nejhorším řešením.

Také se vám vlivem burzovní paniky znehodnocují úspory a investice? Zběsilé výběry však mohou být tím nejhorším řešením.

Autor tohoto podcastu už prodělal na pádu akcií nezanedbatelnou částku, ale přesto netruchlí. Na rozdíl od mnoha jiných investoval poměrně konzervativně. Žádné realitní fondy s vidinou mnoha desítek procent zhodnocení investice. Opatrnost radila vložit úspory do konzervativních podílových fondů, kde akcie vyvažují dluhopisy. Nicméně i tak autor vhodí nějakou tu tisícovku do černé díry jménem kolabující kapitálové trhy. Možná i vy jste měli někdy na podzim minulého roku stejnou úvahu. Hypotéční bublina v USA už praskla, bude to mít za následek celosvětově slabší růst akcií či dokonce stagnaci, nicméně do pár měsíců už musejí akcie zase růst. Nyní už víme: Hrubě špatný odhad. Velké banky sice už ve velké většině zveřejnily své odpisy za infikované balíčky plné rizikových hypoték, nicméně důvěra trhů se neobnovila. A to ani v od Ameriky dalekém Česku. Miliardy, o které se aktuálně snižuje hodnota akcií, tak zmizíkují zisky celých minulých let.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Zatímco akcionáři své profesi rozumí, my drobní střádalové jsme v prekérní situaci. V současné době se totiž nedá investovat, aby člověk vydělal. Jde tedy o to zvolit co nejmenší prodělek a to je aktuálně věštění z koule. Převedení všech aktiv na termínované vklady není záchranou. Znamená prodělek způsobený tím, že inflace převyšuje úrok. Otázka spíše zní: Jak žonglovat s podílovými fondy, aby člověk už netratil? Mnoho lidí se rozhodlo dát sbohem akciím a schovat se v přístavu zajištěných fondů, kam v posledních dnech plynou stovky miliónů. Principem je garance návratnosti investice, ale jen mírný výnos, který také může ořezat inflace. Nicméně o zajištění peněz jde nyní lidem především.

Experti radí vyčkat na nová data a rozhodnutí o úrokových sazbách centrální banky. Jenže to není tak úplně razení s otevřeným srdcem. Většina analytiků pochází z bank a je jasné, že doporučení o přemístění peněz by znamenalo pro zoufalé banky poukázku na problémy s likviditou. A pro dotyčného asi vyhazov. Nicméně radit je teď opravdu obtížné i pro nezávislé experty. Dluhopisové fondy mohou na konci roku těžce prodělat, ale i vydělat, pokud ČNB po vzoru amerického Fedu a v dohledné době i evropské ECB sníží úroky. U fondů s chráněnou hodnotou už možná ani nestojí za to peníze přemisťovat. A v realitních fondech už nikdo není.

Zkušení investoři zvažují zda akcie jednotlivých firem už stojí za nákup nebo ne, jiní dali akciím úplně sbohem a vyměnili je za zinek, pšenici a zlato. Pro nás ostatní, drobné střádaly, kteří chtěli trochu lepší výdělek než na termínovaných vkladech a byli za to náležitě potrestáni, každá rada drahá. Nezbývá asi tedy jen čekat, až akciový trh dosedne na dno a pak zase začne růst. Můžeme se jen modlit, aby to ale nebylo čekání na Godota.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].