0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Analýza7. 1. 20102 minuty

Účel světí Mikronésii

Na české ministerstvo životního prostředí nyní dorazila oficiální žádost tichomořského státu Mikronésie, aby Češi nepovolili přestavbu uhelné elektrárny Prunéřov. Tenhle klimatický spor sice působí na první pohled lehce bizarně, v kocovině po neúspěšném kodaňském summitu jej můžeme zároveň považovat za první kyselou okurku, která nás dostane z nejhoršího.

Prunéřov, pro jehož plánovanou přestavbu ČEZ nepočítá s nejekologičtějším řešením. • Autor: Milan Jaroš

Mikronéský protest proti české uhelné elektrárně zorganizovala nevládní organizace Greenpeace, která spočítala, že prunéřovské komíny ročně zabíjejí přes šedesát lidí. K tomuhle číslu obětí došli aktivisté prostým výpočtem na kalkulačce, když vzali emise Prunéřova, roční počet obětí globálního oteplování a spočítali severočeský podíl. Během příprav kodaňského summitu pak aktivisté přesvědčili mikronéské představitele, že Prunéřov, pro jehož plánovanou přestavbu ČEZ nepočítá s nejekologičtějším řešením, představuje pro jejich stát položený jen kousek nad hladinou oceánu, ohrožení. Protest byl na světě a ministerstvo životního prostředí, které bude nyní posuzovat, zda se ČEZ nevyhýbá povinnosti použít nejlepší možné technologie, musí mikronéské stížnosti vzít v úvahu.

Výpočet obětí je samozřejmě nutné brát s rezervou. Není zdaleka jisté, že ani pokud by prunéřovské komíny přestaly kouřit úplně, obětí ubude, změna klimatu se nechová jednoduše podle matematických rovnic. Stejně tak není jasné, proč by Prunéřov – jedna z 5000 elektráren svého druhu na světě – zabíjel právě Mikronésany, když seznam zemí a lokalit ohrožených oteplováním je podstatně delší. Pádná zkratka a vhodné angažování konkrétní země postižené globálním oteplováním, ale funguje jako geniálně pragmatický tah. Z domácí tahanice, která má do značné míry technický ráz, protože v technologických možnostech zvyšování efektivity elektrárny se běžný občan špatně orientuje, a výsledné rozhodnutí hodně závisí na odvaze a angažovanosti ministra životního prostředí, se stává „mezinárodní“ spor. Sice tak trochu uměle vyvolaný, v němž tichomořský protivník nepředstavuje příliš těžkou váhu, ale přesto je sousto nedokonalé elektrárny náhle těžší spolknout. Tlak na ČEZ sílí a není ani důležité jestli oprávněně, protože nižší emise jsou v zájmu všech.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Husarský kousek Greenpeace ukazuje, že boj se změnou klimatu do značné míry závisí také na umění přesvědčovat, propojovat, mediálně zaujmout – a nebát se přitom ani efektních zkratek, pokud chytnou za srdce.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].