Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Analýza

Problémy čekají všude

Nejdříve jí pomohl získat nezávislost na Hollywoodu, když jí zaplatil její vysněný projekt. Teď se kvůli němu potácí v problémech. Francouzský producent Nicolas Chartier přidělal vrásky režisérce Kathryn Bigelowové, která je s filmem Smrt čeká všude jednou z favoritek víkendového oscarového ceremoniálu.

Kathryn Bigelowová • Autor: Globe Media /  Reuters
Kathryn Bigelowová • Autor: Globe Media / Reuters

Lobboval totiž za svůj film mailem vybraným filmovým akademikům, aby volili právě tenhle drsný snímek o pyrotechnické jednotce a ne „film za 500 milionů dolarů“, tedy podobně favorizovaného Avatara. Pravidla akademie zapovídají nominovaným vystavovat jakýkoli soutěžící snímek v negativním světle. Divize producentů se v úterý sešla a označila Chartierovo jednání za „etické selhání“a zakázala mladému producentovi, pro něhož byl film Bigelovowé první větší zakázkou, přístup na ceremoniál. To mnozí v branži, třeba významný losangeleský kritik Scott Weinberg, považují za pokrytectví. Skrytý lobbing mezi akademiky samozřejmě normálně probíhá.

Francouz si okamžitě nasypal popel na hlavu a v oficiální omluvě mluví o své „naivitě, neznalosti pravidel a obyčejné hlouposti člověka poprvé nominovaného“. Celý štáb se ale od horkokrevného producenta odvrátil. A sama Bigelovowá volala producentovi Avatara Jonu Landauovi, aby ho ujistila, že se od případu výrazně distancuje. Není to ale jediná kauza, kterou musí teď bývalá manželka Jamese Camerona řešit.

Proti jejímu filmu se ozval také seržant Jeffrey Sarver, který tvrdí, že scenárista Marc Boal bez svolení vykradl jeho příběh. Jeho právní zástupce Geoffrey Fieber na tiskové konferenci přímo prohlásil: „Hollywood vydělal miliony tím, že těžil z odvahy a obětí veteránů,“ řekl na včerejší tiskové konferenci s tím, že na tvůrce podávají žalobu. „Je na čase, aby se o část z toho bohatství podělili.“ Je pravda, že Boal, který byl jako novinář po měsíc přidělený k Sarverově pyrotechnickému oddílu, napsal pro Playboy jedenáctistránkovou reportáž, v níž udělal z dotčeného vojína hlavního hrdinu. Nyní se ale hájí, že postava nebezpečím posedlého seržanta Williama Jamese je složená z charakterů více pyrotechnických odborníků, které při své novinářské misi v Bagdádu potkal. Upozorňuje také, že Sarver film viděl ještě před premiérou na pracovní projekci a nic proti němu nenamítal a ozývá se až teď, když se o filmu všude mluví. Právní experti většinou odhadují, že se tvůrci se žalující stranou raději dohodnou na mimosoudním finančním vyrovnání.

Mediální rozruch kolem snímku ale nijak nekazí jeho oscarové šance. Třeba v sázkové společnosti Fortuna má Kathryn Bigelovowá kurzem 1,24 stále zdaleka nejlepší vyhlídky na získání sošky za nejlepší režii.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].