Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Analýza

Poločas rozpadu klatovské galerie

Na co dělat výběrové řízení, když tam chceme dosadit svého člověka, který by konkurzem neprošel? Tak ho prostě jednoduše jmenujeme! Přesně tohle si měli říct ve vedení Plzeňského kraje, když vybírali nového člověka do čela krajské Galerie Klatovy/Klenová, a netahat zbytečně veřejnost za nos.

Odvolaný Marcel Fišer. • Autor: Karel Cudlín
Odvolaný Marcel Fišer. • Autor: Karel Cudlín

Když před rokem z galerie odvolali jejího deset let sloužícího šéfa Marcela Fišera (stále přitom nejsou schopní říct přesně, proč se tak rozhodli), dosadili na jeho místo provizorně ekonomku Hanu Kristovou. Následně vyhlásili dva konkurzy: první vyhrál Fišer, druhý sochař Václav Fiala, který stál po revoluci u vzniku klatovské galerie. Jenže ani jeden z vítězů se kraji nelíbil. Takže na konci února radní pro kulturu Václav Koubík (ČSSD) prohlásil, že galerii bude dál - a teď už se vší jmenovací parádou - vést Kristová, neboť „se na svém místě osvědčila.“

Je to výsměch: hlavní podmínkou konkurzu bylo nejdřív vysokoškolské vzdělání, pak to kraj zmírnil alespoň na středoškolské vzdělání výtvarného směru. Hana Kristová sice nesplňuje ani jednu podmínku, a přesto to u kraje vyhrála. A hned se začala činit: týden po svém jmenování dala Fišerovi výpověď z místa kurátora galerie.

Podle Fišera budou nyní následovat výpovědi i zbytku kurátorského týmu (ten před týdnem v Klatovech otevřel pozoruhodnou výstavu dvojice Jasanský-Polák), což Kristová nepotvrdila, ani nevyvrátila, podle ní další výpovědi přijdou, ale tak, aby „galerie dál fungovala“. Nejspíš tedy v Klatovech dojde na koncept outsourcingového najímání externích kurátorů, což se sice v žádné české galerii nikdy neosvědčilo (v instituci se pak logicky program propadne do průměru závislého na tom, s čím kdo přijde), ale na západě Čech si zřejmě myslí, že je načase to zkusit znova.

Pro Fišera to musí být srdcervoucí podívaná: z galerie vybudoval síň, která městu i celému kraji vydobyla na výtvarné scéně vynikající renomé, teď ale musí trpce přihlížet její, minimálně koncepční likvidaci. Možná to tak na kraji necítí, ale tohle je tedy pro jeho oranžové vedení hodně velká ostuda!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].