Repro Respekt
Repro Respekt • Autor: Repro Respekt

O existenci propagandistické brožury se dozvěděly Lidové noviny, přinášejí jí v dnešním vydání. Zde je tedy pro naše čtenáře kopie dokumentu a pár slov o tom, jak hodnotíme jeho význam my.

Repro Respekt
Repro Respekt • Autor: Repro Respekt

Podstatná část kritiky textu, který badatel Adam Hradilek v redakční spolupráci v Respektu loni publikoval, se točila na tom, že o Kunderově udání protikomunistického hrdiny policii existuje pouze jediný záznam – policejní protokol. Nyní se tedy našel záznam druhý, brožura, kterou vysoce postavený úředník komunistické moci sepsal v roce 1952 jako ukázku zářných příkladů hrdinství našich občanů v boji s třídním nepřítelem (jinými slovy, oslavu udavačství).

Repro Respekt
Repro Respekt • Autor: Repro Respekt

Při blížším pohledu je zřejmé, že odstavec, který je věnován Kunderově kauze, vychází především ze známého dokumentu prvního, doplňuje jej pak v závěru informacemi z pozdějšího výslechu zatčeného agenta-chodce Miroslava Dvořáčka. Co to tedy znamená ? V podstatě dvě věci.

Nejprve k dalším pochybnostem, které může vzbudit. Z textu brožury je patrné, že Iva Militká (zde označená jinými iniciály), řekla policii část informací o člověku, který měl být zatčen a posléze uvězněn na 14 let. Už původní policejní záznam podobný pohled připouštěl, dal se interpretovat dvojím způsobem – buď, že tyto informace sdělila policii právě Militká, nebo že je řekla svému příteli Dlaskovi a ten posléze Kunderovi-udavači. Respekt se klonil k druhé verzi. Aktuálně nalezený dokument podporuje tu první, nevíme ovšem, zda na základě nějakých dalších pisatelových informací, nebo zda si pouze náměstek Jerman tutu interpretaci vybral na podkladě prvního, nám známého policejního záznamu. Nová zjištění jsou v tomto ohledu nejistá, ale každopádně nezbavují Kunderu silného podezření. I tady zůstává tím, kdo jde na policii nahlásit přítomnost Dvořáčka, těžko by měl důvody to dělat, kdyby se během osudného dne nedozvěděl, že jde o pravděpodobného nepřítele státu.

Druhý poznatek, který protizáškodnická brožura přináší, naopak Kunderovu roli v udání podtrhuje. Kauzu si vybral vysoce postavený muž komunistické represe jako ukázkový případ udavačské píle československých občanů. Kdyby byl původní policejní záznam falzifikátem či překroucenou smyšlenkou, jak se domnívá část kritiků, těžko by z něj režim dělal zářný příklad úspěchu svého souboje s třídním nepřítelem.

Článek Udání Milana Kundery - zde.

Pro zvětšení prvního dokumentu klikněte na obrázek.

Další související články:

Majitel klíče

Snesitelné těžkosti v kauze Kundera

 

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1559

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte