Analýza•14. 8. 2009•3 minuty
Kam s ní
Choroba je to pro politické svazky běžná jako rýma, ale kosí je obvykle naprosto nemilosrdně. Na papíře vypadá předvolební spolupráce skvěle, jakmile však začne boj o místa na kandidátkách, je zle. Něco podobného se právě přihodilo lidovcům a EDS Jany Hybáškové. Zatím se nicméně zdá, že se nemoc podařilo zahnat.
Když se v polovině července dohodla KDU-ČSL a Evropskou demokratickou stranou na předvolební spolupráci, personální otázky byly ošetřeny obecnou formulací o tom, že „členové a registrovaní příznivci EDS budou kandidovat na kandidátních listinách v jednotlivých krajích“. Kde přesně a na jakých pozicích a zda mají „nárok“ i na příčky nejvyšší, se pak dohodlo v neveřejném dodatku.
Nejklíčovější části dohody pak byl příslib, že KDU-ČSL přepustí šéfce EDS Janě Hybáškové místo v čele jedné z kandidátek. „Pokud EDS podporuje naše kandidátky, tak se předpokládá, že předsedkyně strany bude na volitelném místě,“ vysvětluje místopředseda KDU-ČSL Pavel Horák.
Problém nastal a úskalí narychlo upečené předvolební „strategické spolupráce“ se ukázalo v okamžiku, kdy vedení lidovců začalo tuto dohodu prakticky naplňovat – jejich kolegové z krajů totiž o ujednání podle svých slov nevěděli a navíc na to přišla řeč až v okamžiku, kdy už byly kandidátky běžným postupem sestaveny a obsazeny lidovci. Když tedy za této situace začal šéf strany Cyril Svoboda Janu Hybáškovou prosazovat do čela některé z kandidátek, narazil na odpor. Postavit bývalou europoslankyni do čela kandidátky nejprve odmítli v Královehradeckém kraji a minulý týden i ve středních Čechách.
Právě odpor Středočechů přivedl předvolební spolupráci na pokraj krachu. Nejenže odmítli Hybáškovou postavit do čela své kandidátky místo předsedkyně tamní organizace Lenky Ptáčkové Melicharové, ale navíc pohrozili, že pokud jim takové řešení vedení KDU-ČSL nařídí (což je podle stanov možné), většina kandidátky na protest odstoupí. „Vadilo mi, že by se takto obešla vůle členské základny, která nějak rozhodla, a pokud by nám to nařídili, tak bych z kandidátky určitě odstoupil,“ říká dvojka kandidátky a místostarosta Vlašimi Karel Kroupa.
Nepřesvědčila je ani osobní návštěva Cyrila Svobody a dvou zástupců – Michaely Šojdrové a Davida Macka. „Argumentoval tím, že by bylo dobré, aby proti Miroslavu Kalouskovi stál někdo, kdo s ním nemá společný příběh,“ říká Ptáčková Melicharová. „Ale to by na kandidátce nemohl být žádný lidovec, vždyť jsme s ním v jedné straně byli všichni. Navíc ta spolupráce s EDS přece nespočívá v tom, že si budou diktovat, kam půjdou na kandidátkách.“
Celý článek čtěte v Respektu 34/09
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].