Hvězdný moment Senátu
Senátoři schválili Lisabon, čímž podle politiků zachránili alespoň částečně českou euro-reputaci. Co na to Evropa?
Jen několik vteřin poté, co čtyřiapadesát českých senátorů zvedlo ruku „pro“, svítily na stránkách českých zpravodajských serverů nové palcové titulky. Kdo by čekal bouřlivou reakci i ze strany zahraničních médií, byl by alespoň v tu chvíli zklamán. Spojenecké nálety v Afghánistánu, další oběti mexické chřipky – to byla témata dne.
Stranou pozornosti ale výsledek pražského hlasování rozhodně nezůstal. Po nejsledovanějším bruselském serveru EU Observer, který jen hodinu a půl po hlasování v obsáhlém článku shrnuje průběh volby a předestírá, že „Češi výrazně zvýšili tlak na irskou vládu,“ se přidávají i další evropská média. A zdaleka nejde jen o suché konstatování výsledku. BritskáBBCdnes v článku s příznačným názvem „Klaus pohrdá senátory kvůli Lisabonu“ připomíná včerejší emotivní řeč českého prezidenta, která senátní volbě následovala. Klaus při ní nepřímo označil senátory za zbabělce a ohlásil blížící se zásadní omezení české suverenity.
Stejně jako britská BBC, i další evropská média doplňují zprávu o českém souhlasu zamračenou tváří prezidenta Klause. Ačkoli tak například německý server Spiegel Online uvádí novinku s titulkem Naděje pro Lisabon, neopomíná dodat, že Češi si ji museli tvrdě vybojovat proti člověku, kterého je téměř nemožné přesvědčit o nesprávnosti jeho vlastního názoru. Německý server pak analyzuje i to, co způsobil Lisabon v rámci ODS. „Vazby mezi občanskými demokraty a jejich zakladatelem byly narušené už dávno, když ODS vedená Topolánkem a Vondrou postupně otočila na spíše pro-EU směr,“ píše Spiegel s tím, že Klaus se dnes od své strany definitivně odstřihává.
Podobné pozornosti se jednomu z klíčových okamžiků českého předsednictví překvapivě nedostalo ve Francii – zemi, která Česku EU štafetu předala. Mezi zprávami o mexické chřipce a návštěvou italského premiéra Silvia Berlusconiho si čeští senátoři nevydobyli ve velkých francouzských médiích ani kousek místa. A svou chvilku slávy si senátoři nevybrali ani ve Švédsku, které české předsednictví převezme. Dnešní české okénko ve skandinávských médiích plní něco zcela jiného – tipy na výsledek večerního česko – švédského hokejového klání.
Podtrženo sečteno, nic co by zahýbalo celou Evropou. Na pozadí toho konstatování se nicméně nese mnohem důležitější vidina. Co by se stalo ve chvíli, kdy by Senát – i díky tlaku prezidenta Klause – Lisabonskou smlouvu potopil. Poté by si čeští senátoři místo v evropských médiích na pozici „breaking news“ vydobyli zcela určitě. Je otázka, kdo jiný kromě Klause a protestujících zákonodárců by z toho mohl mít radost.
A konec konců, o nějakém propadáku také nemůže být řeč. O tom, že jde o důležitý moment pro celou Evropu například informuje například i chorvatská zpravodajská agenturaHINAa další balkánská média. Jak přitom Chorvaté neopomínají připomenout, „Lisabonski ugovor“ má před sebou ještě dlouhou cestu a tohle je jen jeden z důležitých momentů. Další se odehrají u německého a zřejmě i české ústavního soudu, především ale na podzim v Irsku. Jak přitom zaznělo i včera v Senátu, tahle „dlouhá cesta“ by ale bez čerstvého kývnutí mohla pokračovat jen velmi obtížně.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].