Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nové "první dámy" Ameriky

Žena, která se bezprostředně po vítězství Baracka Obamy dostala do centru pozornosti, byla přirozeně Michelle Obamová. Dva dni po volbách se však média dívají i na jiné ženy, které o sobě právem můžou říkat, že jsou také „první“. Zde jsou jejich příběhy.

Tammy Baldwinová drží prvenství hned dvě. Je první ženou zastupující v senátu stát Wisconsin a zároveň je první političkou, která otevřeně přiznává svojí homosexuální orientaci. „Nekandidovala jsem proto, abych se dostala do historie,“ říká demokratka, jejíž kampaň byla spíš úporným bojem s protikandidátem, než bojem za práva homosexuálů. Republikán Tommy Thomson byl totiž od začátku favoritem voleb. Populární senátor to však s kritikou své oponentky poněkud přehnal a pokus obvinit ji z nedostatečně důrazného vystoupení proti Íránu nakonec odhalil jeho vlastní investice do společností, které s Íránem obchodují.

Stejné křestní jméno, ale zcela odlišný příběh, má Tammy Duckworthová. Čtyřiačtyřicetiletá rodačka z thajského Bangkoku je první ženou asijského původu zvolenou do Kongresu za stát Illinois. Mimo to je také válečnou veteránkou a prvním členkou Kongresu s tělesným postižením. Někdejší pilotka přišla v roce 2004 v Iráku o obě nohy a část ruky po tom, co její vrtulník zasáhla povstalecká raketa. Za svou odvahu získala medaili Purpurové srdce a několik dalších ocenění.

Asijský původ má také Mazie Hirono a podobně jako Tammy Duckworthová je první členkou senátu narozenou  v Asii. Pětašedesátiletá politička pochází z japonské prefektury Fukušima a kromě toho, je také první ženou zastupující stát Hawai a první buddhistkou v senátu vůbec. Na americký ostrov se přestěhovala jenom se svou matkou, když ji bylo osm let, a říká, že ji udělala mnohem odhodlanější a cílevědomější. Společnou minulost s Duckworthovou sdílí také Tulsi Gabbrad, jednatřicetiletá veteránka z Iráku, která je zas první hinduistkou na půdě amerického Kongresu.

Nové senátorky a kongresmanky jsou součástí rekordního počtu žen, které se letos dostaly do obou institucí. Zdá se tedy, že ženy nejenže pomohly Baracku Obamovi zajistit vítězství, ale odnesly si i své vlastní.

Autorka je stážistka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].