Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Hillary Clinton padá a demokraté obviňují šéfa FBI z manipulace

Nová kauza s emaily otočila prezidentskou kampaň vzhůru nohama

Šéf James Comey • Autor: REUTERS
Šéf James Comey • Autor: REUTERS

Průběh americké prezidentské kampaně se přes víkend hodně změnil. Do pátku to byl souboj demokratické kandidátky s populistou Trumpem. Teď je to Clinton vs FBI. Trump se může spokojeně stáhnout na své mítinky a sledovat, jak jeho soupeřka páchá politické harakiri.

Po pátečním šoku, kdy ředitel FBI James Comey zaslal do Kongresu dopis informující o novém prošetřování emailů Hillary Clinton, pálí demokraté proti vyšetřovací agentuře ze všech dostupných zbraní.  Začal šéf kampaně John Podesta, který vyzval FBI, aby okamžitě informovala veřejnost, co přesně má v ruce. Potom se přidala sama kandidátka: na shromážděních temně naznačuje, že krok hlavních amerického vyšetřovatele je “hluboce zneklidňující”. A vzápětí na FBI zaútočilo ministerstvo spravedlnosti, když ministryně Loretta Lynch prohlásila, že Comey nejednal v souladu s vnitřními pokyny jejího úřadu.

Kampaň demokratů poté zveřejnila dopis stovky bývalých vysokých představitelů ministerstva včetně bývalého ministra vnitra Erica Holdera, kteří postup ředitele FBI tvrdě kritizují - Holder pak ještě do deníku The Washington Post napsal komentář, v němž tvrdí, že Comey udělal zásadní chybu. A v tuto chvíli již Herry Reid, šéf demokratů v Senátu, tvrdí, že Comey dost možná porušil zákon, který státním úředníkům zakazuje zasahovat do průběhu voleb. Reid navíc ředitele FBI přímo obvinil z podjatosti, protože podle něj zdržuje zveřejnění výbušných informací týkajících se těsných vazeb Donalda Trumpa a jeho poradců na ruskou vládu. “Veřejnost má právo tyto informace znát. Psal jsem vám již před několika měsíci a žádal jsem vás, aby byly zveřejněny,” prohlásil Reid.

FBI ovšem také úplně nelení. Comey nejdřív svým zaměstnancům rozeslal vysvětlovací dopis. Nyní vyšetřovatelé získali povolení k otevření nalezených mailů a mohou tedy provést to, o co je Clinton a její okolí žádají - přečíst si, co vlastně našli a informovat o tom veřejnost. Kdy se jim to ovšem podaří, je druhá věc. Podle všeho mají v rukou 650 000 (!) emailů, i když není jasné, kolik ze zmíněného počtu tvoří kopie. Všechno může splasknout poměrně rychle, pokud se ukáže, že jde o x-krát překopírované věci, které už vyšetřovatelé beztak měli v ruce dříve. Nebo se šetření může táhnout měsíce.

V každém případě se situace během tří dnů obrátila vzhůru nohama. Ještě V pátek dopoledne Trump donekonečna opakoval, že volby jsou cinknuté. Teď v podstatě totéž čím dál ostřeji tvrdí tábor Hillary  Clinton - a vinu klade jedné z nejuznávanějších institucí země. Průzkumy navíc posílají bývalou ministryni zahraničí do volného pádu. Před týdnem měla šestiprocentní náskok; ten se teď smrskl na necelá tři procenta - a to ještě průzkumy nemohly pořádně zachytit “říjnové překvapení”.

Na Comeyho je v tuto chvíli snadné pohlížet téměř jako na zločince, který pod Hillary Clinton podtrhl židli. Pokud se ukáže, že v mailech nic není, vyrobí demokraté nejspíš jeho podobiznu z hadříků, propíchají jí špendlíkem oči a utopí ji ve vodách řeky Potomack. Jenže FBI je v dost obtížné pozici. Podle svých slov se úřad o nových mailech dozvěděl ve čtvrtek. Představme si situaci, kdy by vyhověl pokynům ministerstva spravedlnosti, tedy politického úřadu ovládaného v tuto chvíli demokraty z vlády Baracka Obamy, nechal si informaci pro sebe a po volbách by se ukázalo, že vyšetřovatelé měli v rukou zásadní důkazní materiál. Těžko říct, co vlastně v této chvíli znamenalo chovat se neutrálně.

Jedna věc však jistá je. Aféra okolo soukromého serveru je vlastní gól, za který Hillary Clinton nemůže vinit nikoho jiného než sama sebe. Nikdy neměla porušit služební předpisy, a když už je porušila, měla hned na začátku aféry vyložit všechny karty na stůl. Teď její cesta do Bílého domu visí na vlásku. Odhadnout vývoj v následujících dnech si netroufne nikdo: v systému předčasného hlasování již odvolilo více než 20 miliónů hlasů, ale nikdo neví, jak bude reagovat zbytek veřejnosti, ani co se ještě do příštího úterka semele. Spor nepříliš oblíbené kandidátky s jednou z nejcharizmatičtějších amerických institucí ale rozhodně nevěstí nic dobrého.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].