0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika4. 11. 20164 minuty

Americe bude vládnout buď strašná Hillary, nebo katastrofický Trump

Autor: REUTERS

Do konce kampaně zbývají čtyři dny. Nudit se zjevně (bohužel) nebudeme. V tuto chvíli se zdá stále jasnější, že se nedozvíme, co vlastně našla FBI na počítači manžela Humy Abedin. Místo toho se přímo uprostřed kampaně vznáší informační vakuum, do kterého si každý volič může promítnout, co uzná za vhodné. Zároveň je nutné počítat s tím, že v těchhle volbách se zjevně může ještě přihodit cokoliv.

Průzkumy se pohybují v rozmezí statistické chyby, takže ani z nich se už moc nedozvíme. Situace je velmi vyrovnaná a je jasné, že Trump se dostal do pozice, kdy by reálně mohl vyhrát. Jeho kampaň je nyní v ofenzivě ve státech, které Hillary Clinton musí získat, pokud chce zvítězit alespoň nejtěsnějším rozdílem. V New Hampshire, Severní Karolíně čí na Floridě tak nyní pořádají mítinky nejtěžší váhy demokratů včetně prezidenta Baracka Obamy. Bojuje se také v Ohiu (Bernie Sanders) nebo v Nevadě (Bill Clinton).

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V tuto chvíli jde především o to přesvědčit lidi, aby skutečně k volbám přišli. Tahle koncovka je v posledních volebních cyklech stále více klíčová. Amerika se začíná s trochou nadsázky podobat tribální společnosti - určité skupiny obyvatel volí vždy republikány, jiné vždy demokraty. Kdokoliv získá nominaci jedné ze dvou stran, může “automaticky” počítat s podporou někde okolo 43–44% hlasů. Jde ale o to pohlídat si, aby příznivci volby “neodseděli”.  Co tedy právě v pátek hřímal Barack Obama na Floridě? “Pokud jste ještě nevolili, naťukejte si tohle do telefonu: adresa je 10315 Northwest 12th Street v Doralu. Je to úplně jednoduché.“

Demokratům na poslední chvíli hraje do karet zpráva o ekonomickém vývoji. Během října přibylo ve Spojených státech 160 000 nových pracovních míst a nezaměstnanost klesla na 4,9 procenta. Mzdy stouply o 2,8 procenta a jsou nejvyšší od roku 2008. Na druhou stranu, jedním z pořádných úderů do vazu Hillary Clinton ještě před vystoupením šéfa FBI byla zpráva, že příští rok kvůli Obamově reformě výrazně vzrostou odvody Američanů do zdravotního systému. Pravicoví voliči obamacare nesnášejí a tahle informace skutečně přišla v nejméně vhodný okamžik.

Republikáni mezitím vzkazují voličům, že ani v případě zvolení Hillary Clinton prezidentkou nehodlají na nic rezignovat. Několik jejich zákonodárců už oznámilo, že hodlá blokovat jejího kandidáta do Nejvyššího soudu klidně celé příští čtyři roky a že hodlají tlačit na pokračující vyšetřování její emailové korespondence.

To nás vede k nutnosti upozornit, že zároveň s prezidentskými se konají volby do obou komor amerického Kongresu. Republikáni mají nyní většinu v obou - a téměř jistě si i po 8. listopadu udrží převahu ve Sněmovně reprezentantů (dolní komoře). V Senátu si demokraté brousili zuby na vítězství, teď se situace zdá být zcela vyrovnaná. Jinými slovy, pokud vyhraje v úterý Donald Trump, může se stát, že se demokraté ocitnou bez jakékoliv možnosti blokovat jeho rozhodnutí.

Hillary Clinton se může utěšovat alespoň tím, že v případě jejího vítězství od ní voliči mnoho nečekají. Podle průzkumu Pew Research Center se 35% registrovaných voličů domnívá, že Clinton bude dobrou nebo skvělou prezidentkou; 20% si myslí, že bude průměrná a 45% očekává, že bude slabá nebo přímo strašná. A pokud jde o Donalda Trumpa, 56% Američanů předpokládá, že jeho vládnutí bude katastrofa. Hezký článek o tom má The Washington Post.

A pak přesvědčujte lidi, aby šli nadšeně k volbám.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].