0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Aktuálně11. 8. 20062 minuty

Řešení se blíží

Po dvou měsících marných jednání se zřejmě rýsují první kroky směřující k nějakému rozuzlení. Minimálně v tom ohledu, že se zvolí šéf sněmovny, který bude pravděpodobně z řad sociální demokracie. Z této stránky je to bezesporu šance a světlé místo, jak ukončit přešlapování. Jenže debata o možné budoucí vládě, která s tím souvisí, vzbuzuje spíše obavy.

Po dvou měsících marných jednání se zřejmě rýsují první kroky směřující k nějakému rozuzlení. Minimálně v tom ohledu, že se zvolí šéf sněmovny, který bude pravděpodobně z řad sociální demokracie. Z této stránky je to bezesporu šance a světlé místo, jak ukončit přešlapování. Jenže debata o možné budoucí vládě, která s tím souvisí, vzbuzuje spíše obavy.

Sociální demokraté totiž naznačují, že by podpořili jen menšinový kabinet Mirka Topolánka, kde by mohli být pouze občanští demokraté (tedy bez zelených a lidovců) a pak odborníci. Jenže pod slovem odborník si představují svoje lidi. Jinými slovy by to byla velká koalice, která by však zároveň umožnila ČSSD tvrdit, že je v opozici, protože žádný z jejích vysokých představitelů ve vládě nesedí. Takže nová opoziční smlouva.

Reklama

Mohlo by se zdát, že to není tak špatná zpráva, protože země už potřebuje nějakou vládu. Ztráta trpělivosti je cítit nejen u veřejnosti, ale už i u novinářů a analytiků. Každý spěch může přinést uspěchaná řešení. Co se dnes zdá jako cesta z marasmu, se může dříve nebo později ukázat jako skok do bažiny. Představa, že se sociální demokraté, kteří ohlásili ostrý posun doleva, dohodnou na dobrém programu s občanskými demokraty, kteří zase ohlásili posun doprava, je iluzorní. Stejně jako během někdejšího paktu Václava Klause a Miloše Zemana politici obou stran časem zjistí, že programově jsou si natolik cizí, že se musí spolupráce založit na něčem jiném – na rozdělování moci a lukrativních postů.

Občanští demokraté by udělali chybu, kdyby zahodili kredit, který si v posledních týdnech vydobyli a to u voličů i menších politických stran. Ještě tu nebylo, aby lidovci a zelení hovořili o velké straně s takovým respektem a uznáním. To je nepochybný základ do budoucna, kdy budou také potřebovat partnery do vládnutí. Debata není jen o tomto volebním období. Pokud by měla být menšinová vláda ODS personálně propojena se sociálními demokraty, je to neklamné znamení, že začíná konec tohoto kreditu.

Nepochybně by to chtělo pevné nervy, ale pakliže by si ČSSD dělala personální podmínky ve vládě, měla by to ODS odmítnout a připravit předčasné volby.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].