Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Reportáž

Zasloužíme si republiku pohody, prohlásil nový prezident

Petr Pavel poděkoval i voličům Andreje Babiše

Autor: foto: Matěj Stránský
Autor: foto: Matěj Stránský

„Vítám vás na tiskové konferenci zvoleného prezidenta Petra Pavla,“ říká šéfka komunikace nově zvoleného prezidenta Markéta Řeháková. Podporovatelé mezitím zpod pódia skandují všechno možné od „prezident, prezident!“ přes jméno Pavlovy manželky Evy až po jméno samotné Řehákové. Je půl čtvrté odpoledne a výsledky sčítání už hovoří jasně: novým prezidentem bude Petr Pavel.

Tato informace poznamenala i průběh tiskové konference už od jejího uvedení. Markéta Řeháková vzpomíná na září, kdy oficiálně startovala Pavlova prezidentská kandidatura a sama přidává svůj komentář k výsledku voleb. „Česko řeklo, že chce změnu. Děkuju všem voličům, kteří přišli k urnám a chtějí lídra, který je pokorný a slušný,“ říká a chvilkami se pak více než s řízením tiskové konference veze s vítězně rozjařenou atmosférou pod pódiem.

Sám Pavel dorazil do štábu už ve tři čtvrtě na dvě. „Uvidíme,“ řekl jen při příchodu na otázku, jak vidí své šance. Do té doby byla nálada relativně poklidná - přestože Pavel po celou dobu sčítání s přehledem vedl. Na rozdíl od volebního štábu z prvního kola volby tu byli i podporovatelé, kteří už do tiskové konference stihli několikrát projevit svou radost. Poprvé, když se v 14:00 uzavřely volební místnosti, poté když po prvních sečtených hlasech Pavel vedl, následně když se na chvíli přehoupl přes 60 procent - a poté několikrát v momentě, kdy se na velkém plátně Fóra Karlín promítly výsledky z jednotlivých krajů. Ty jednou ukázaly vedení Pavla ve všech krajích kromě Ústeckého a Moravskoslezského, poté už ve všech kromě Moravskoslezského.

Autor: Matej Stransky
Autor: Matej Stransky

Právě na moment, kdy bude o novém prezidentovi jasno, tým Petra Pavla s tiskovou konferencí čekal. Ve chvíli, kdy přicházel na pódium, už směrem k němu kromě skandování přilétlo i několik zátek z šampaňského. Pavel si - podobně jako po tiskové konferenci po prvním kole - zachoval klidný výraz. Jen těsně před příchodem na něm byl vidět drobný úsměv. Pak už ale zvážněl. „Já bych moc rád nejen poděkoval všem, kteří mě volili, ale zároveň bych chtěl poděkovat i těm, kteří mě nevolili, ale přišli k volbám,“ řekl na úvod.

Podobně jako před druhým kolem tak hovořil i k voličům Andreje Babiše a v tomto duchu pokračoval. „Rozumím i tomu, že se mnozí cítí zklamaní, protože jejich favorit nevyhrál, ale zároveň vnímám to, že v této zemi nevidím vítězné a poražené voliče,“ řekl s tím, že ve volbě vyhrály hodnoty, mezi které zařadil pravdu, důstojnost nebo pokoru.

Revoluce nekončí, spíš trvá

Pak mluvil o české společnosti, ve které - jak s odkazem na Václava Havla řekl - zavládla blbá nálada. A která je dle něj zraněná nejen prezidentskou kampaní, ale také „politikou konfrontace, vzájemného osočování a hledání důvodů, proč něco nejde“. „Zasloužíme si Českou republiku, která bude republikou pohody,“ řekl v samotném závěru. Poté ještě došlo na „oscarovou“ děkovačku, kdy Pavel pozval na pódium členy svého týmu. A nakonec společně se zpěvákem Ondřejem Rumlem zazpívali českou hymnu.

Celý projev včetně následných odpovědí na dotazy médií prokládala kromě euforické mluvčí i aplaus a smích Pavlových příznivců. Poté na pár minut zmizel v zákulisí, ale účastníci poté ještě dostali informaci o dalším vystoupení nově zvoleného prezidenta s překvapením. Tím byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, na kterou rovněž čekal hlasitý potlesk. V krátké řeči pogratulovala Česku i Pavlovi k jeho zvolení. „V našem regionu a v Evropě přibude další hlava státu, která ctí demokratické hodnoty,“ řekla pak mimo jiné. „Vítězství je vítězstvím naděje, že slušnost a pravdomluvnost nejsou slabostí, ale silou, která může vést k vítězství i v politice.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].