Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Zápis z Nejedlého schůzky v Moskvě: Zeman a Putin jsou klíčoví pro prohloubení vztahů

Týdeník Respekt a Aktuálně.cz získaly informace, o čem jednal prezidentův poradce s Jurijem Ušakovem

Vratislav Mynář a Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš
Vratislav Mynář a Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš

Respekt a Aktuálně.cz mají k dispozici zápis z jednání, které vedl v Moskvě poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. Vyplývá z něj, že se sešel se zahraničně politickým poradcem prezidenta Putina Jurijem Ušakovem. K setkání došlo právě v době, když se v Česku řeší budoucnost jaderného tendru na dostavbu Dukovan, o nějž mají zájem i Rusové. A také v době, kdy Radiožurnál informoval, že si prezident Zeman od kontrarozvědky BIS vyžádal jména ruských špionů operujících v Česku včetně detailů jejich činnosti, což dle expertů může ohrozit živé operace české tajné služby.

Nejedlého cestu rozkryly redakce Respektu a Aktuálně.cz ve čtvrtek. O čem a s kolika lidmi jednal, ale zůstane i po jeho víkendovém návratu nejasné. Navzdory diplomatickým pravidlům totiž u jednání Nejedlého, který Zemanovi radí na ústní dohodu a nemá bezpečnostní prověrku, nebyl žádný diplomat z české ambasády v Moskvě. Oficiální zápis tak nikdo nepořídil.

Respekt a Aktuálně.cz nicméně zjistily, že se Nejedlý setkal minimálně se zmíněným Ušakovem, který má přímý přístup k ruskému vládci. Informoval o tom i Deník N. S Nejedlým, který v Rusku deset let podnikal, se Ušakov dobře zná. Poradce prezidenta Zemana za ním vyrazil už v roce 2017. Později uváděl, že cesta byla soukromá a účastnil se jeho sedmdesátých narozenin.

Že si toto setkání zopakovali, plyne až ze záznamu, který vznikl až zpětně na Pražském hradě, na základě prohlášení Martina Nejedlého po jeho návratu do Česka. To, co si oba muži údajně řekli, zapsal v neděli šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák a poslal to i ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Redakce tento dokument získaly.

I když Nejedlého cestu do Ruska uprostřed pandemie koronaviru musela schvalovat přímo ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová, záznam, který Nejedlý Jindrákovi nadiktoval, nepůsobí dojmem urgentního setkání. Zato vysoce postavený představitel Putinova režimu - před jehož působením BIS varuje jako před jednou z největších hrozeb pro Česko - chválil podle Nejedlého českého prezidenta.

„JU konstatoval, že ruská strana, jakož i osobně ruský prezident, dlouhodobě oceňuje konstruktivní přístup prezidenta Zemana obecně k česko-ruským vztahům. Ruský prezident je připraven i nadále zachovat živou česko-ruskou relaci na úrovni prezidentů,“ citoval Ušakovova slova Nejedlý.

Podle obou účastníků schůzky je Zeman - jak zaznělo v Nejedlého interpretaci - pro vztahy s východní mocností klíčový. „MN a JU se následně shodli na tom, že jsme se bohužel dostali do situace, kdy prezidentská úroveň je posledním funkčním oficiálním komunikačním kanálem mezi oběma zeměmi,“ uvádí záznam. Nejedlý podle zápisu v ruštině přijel také tlumočit opakované Zemanovo pozvání pro Putina do Prahy.

Jeho komplikovaně zařizovaná návštěva však k žádné dohodě nevedla. „JU odvětil, že ruská strana si pozvání váží a bude s ním dále pracovat. Vzhledem k současné situaci zejména kvůli koronaviru, ale také mezinárodnímu vývoji, je jakékoliv plánování stále obtížné,“ dozvěděl se prý Nejedlý. S Ušakovem se podle záznamu shodl jen na tom, že „obě strany mají zájem ve střednědobém horizontu setkání prezidentů uskutečnit“ a „prezidentská úroveň je pro prohlubování vzájemných vztahů klíčová“. V Česku však za zahraniční politiku dle zákona odpovídá vláda.

Ušakov si podle zápisu stěžoval také na odstranění sochy maršála Koněva z Dejvic a „zdůraznil, že pro ruskou stranu se jedná - vzhledem k válečným zkušenostem - o velmi důležité, niterné téma“. Vztahy Česka s Ruskem se totiž  v posledním roce vyhrotily. Rusko se v minulosti ohrazovalo právě proti odstranění sochy maršála Koněva a tlačilo, aby ji Česko poslalo do Moskvy.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, který ji nechal demontovat, i pražský primátor Zdeněk Hřib kvůli tomu žili pod policejní ochranou. České tajné služby a policie měly informace, že jsou bezprostředně ohroženi příjezdem údajného ruského zpravodajce. Česko pak kvůli tomu vyhostilo dvojici ruských diplomatů. Bezpečnostní složky zároveň důrazně varují před tím, aby vláda zvala ruský Rosatom do jaderného tendru za minimálně 160 miliard, protože pak se vystavuje riziku, že bude stát vydíratelný.

Zápis z Hradu však zdůrazňuje, že nic z toho Nejedlý s Putinovým poradcem neprobíral. Pověření k mezivládním konzultacím má od vlády autor záznamu a vedoucí zahraničního odboru Hradu Jindrák. „MN nemá od prezidenta Zemana mandát řešit témata, která jsou obsahem mezivládních konzultací, ale po rozhovoru s prezidentem republiky může JU ujistit, že česká strana je připravena ruská problémová témata řešit,“ píše se v zápise.

Ten vznikl týden po tom, co Andrej Babiš prohlásil, že deset měsíců před volbami by vláda neměla jaderný tendr už řešit. Oddaluje tak i rozhodnutí, zda předem na radu bezpečnostní komunity vyloučit ruský Rosatom, který naopak Zeman prosazuje.

Nejedlý jednal i o obchodní spolupráci, kterou oslabil koronavirus. „I z tohoto důvodu má ČR zájem na tom, aby se uskutečnilo co nejdříve zasedání Česko-ruské mezivládní komise pro obchodní, hospodářskou a vědeckotechnickou spolupráci, která měla jednat už letos,“ uvádí zápis.

Zda trojstránkový dokument vypracovaný Hradem zůstane jediným dokladem toho, co Nejedlý v Rusku dělal, je rovněž nejasné. Opoziční lidovci už oznámili, že se budou záležitost snažit dostat na jednání sněmovny. „Považuji to za zásadní věc. V úterý začíná jednání Poslanecké sněmovny a já budu chtít zařadit tento bod na jednání, protože mě zajímá, s jakým jel pan Nejedlý a tato delegace mandátem, jak vypadal protokol, s kým se měl pan Nejedlý setkat a kdo tu cestu platí,“ uvedl lidovecký poslanec Jan Bartošek.

Cesta podle Nejedlého „nijak nezatíží státní rozpočet“. Znamenalo by to, že si oficiální jednání s lidmi z Putinova okolí buď platil  sám, nebo mu ho hradí třetí strana. Hrad na dotazy ohledně tohoto tématu dosud neodpověděl.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].