0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda3. 7. 20203 minuty

Web Axios: Oblečení pro Caterpillar vyrábějí zotročovaní Ujgurové

Redakční menu: Výběr textů ze světových médií

Čínský policista hlídkuje poblíž internačního tábora pro Ujgury v provincii Sin-ťiang; ilustrační foto  • Autor: REUTERS

Čínská sekce zpravodajského webu Axios zveřejnila zprávu, že čínský dodavatel zboží do oděvní divize americké firmy Caterpillar je zapojen do systému otrocké práce znevolňující Ujgury v čínské provincii Sin-ťiang. Společnost Caterpillar – jedna ze stovky největších firem v USA zabývající se širokou škálou aktivit od výroby stavebních strojů přes pojištění až po pracovní oděvy – po odhalení odmítla se svým dodavatelem ukončit spolupráci.

Nezávislá organizace The Worker Rights Consortium (WRC) věnující se ochraně práv dělníků oděvního průmyslu vyrábějících po světě zboží pro USA ukončila jedno ze svých šetření a předala serveru Axios podrobné dokumenty. Podle nich obdržela firma prodávající oděvy pod značkou Caterpillar během posledních 12 měsíců stovky tun ošacení vyrobeného sinťianskou továrnou firmy Ainuoxin Garment Co. Tento podnik je přitom podle expertů zařazen do kampaně „Pomoc Sin-ťiangu“ - orwellovsky pojmenovaného konceptu nucené práce a násilné asimilace Ujgurů v provincii.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Sinťianské továrny Ainuoxin Garment Co. se nacházejí na jihu provincie, kde také čínská komunistická strany vybudovala síť „převýchovných táborů“ pro stovky tisíc místních Ujgurů. Desítky tisíc dalších jsou příkazem umísťováni do okolních fabrik. Oficiálně proto, aby byli „vysvobozeni z chudoby“, aby se vyučili potřebným řemeslům a získali nástroje pro únik ze své zoufalé zaostalosti – jak píší čínská státní média. Skutečnost je jiná.

„Program nevznikl na pomoc Ujgurům, ale k jejich zlomení a ztrátě identity,“ cituje Axios autorku knihy Ujgurové na prodej, analytičku australského Institutu pro strategickou politiku Vicky Xiuzhong Xu. Dělníci na ubytovnách povinně docházejí na lekce čínského jazyka a komunistické ideologie, nemají svobodu pohybu a jsou pod neustálým dozorem. Pro každého, kdo by se chtěl bouřit, jsou hned vedle fabrik připraveny už zmíněné koncentráky.

WRC disponuje dokumenty, které dokládají, že firma Ainuoxin Garment je jak součástí programu „Vysvobození z chudoby“, tak pobírá vládní dotace za účast v kampani „Pomoc pro Sin-ťiang“. Vedení Caterpillaru se přes nález WRC rozhodlo ve spolupráci s továrnami v Sin-ťiangu pokračovat.

„Jsme přesvědčeni, že riziko moderního otroctví je v našich podnikatelských operacích nízké a že se nevyskytuje ani u našich přímých dodavatelů,“ napsala firma na svých webových stránkách. „V jejich výběru a verifikaci se v tuto chvíli neřídíme posudky nějakých třetích stran a ani neprovádíme přímé inspekce na místě samém. Místo toho žádáme naše spolupracovníky o podrobné hodnocení sebe samých, na které pak spoléháme.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].