0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda4. 5. 20236 minut

Vzdělanější, nesezdaná, bezdětná. Jak žije generace mileniálů v porovnání se svými rodiči?

Studie Cerge-EI zkoumala rozdíly mezi mezi generacemi X a Y    

Mileniálové - vše na dosah • Autor: Archiv

Nakolik odlišně či stejně žije dnes generace mileniálů v porovnání se svými rodiči, když byli ve stejném věku? Tuto otázku si položili dva ekonomové z CERGE-EI a skrz statistiku vydali v rámci nejnovější studie. Výsledek zní, že se podstatně liší ve vzdělání, přemýšlení o manželství, ale třeba i v tom, jak jsou na tom s financemi.

„Ambice, hon za úspěchem a penězi, laxnost a alternativní životní styl – to je jen malý výčet mnoha stereotypů, kterými jsou opředeni dnešní mileniálové, tedy lidé narození v letech 1981-1996, dále zvaní jako generace Y. Nevyhnou se kritickému srovnání očima generace svých rodičů, jejíž příslušníci se narodili zhruba v letech 1965-1980, dále označovaní jako generace X. Mladší generace Y je generací X často vnímána jako lehkovážnější, s odlišným a méně předvídatelným životním stylem,“ uvádějí Michal Šoltés a Eva Peňázová na začátku studie.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nejzásadnější je rozdíl ve vzdělání. Zatímco ve starší generaci X dosáhlo VŠ vzdělání pouze 13 procent lidí, v generaci Y to je 32 procent. Výrazně navíc poklesl podíl vyučených. V generaci „rodičů“ jich bylo přibližně kolem milionu, dnes se jedná jen o polovinu tohoto množství. Má to více příčin – kromě větší ochoty rodičů chodit na učiliště jsou mileniálové méně početnou generací. Téměř se naopak nezměnil počet lidí se středním vzděláním s maturitou nebo vyšší odbornou školou. Stejně tak se napříč generacemi nezměnil velmi nízký podíl lidí se základní školou - což nikdy nebyla v české společnosti početná skupina.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc