Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Vyhráli jsme, peníze z Bruselu budou, hlásí Orbán. Možná předčasně

Maďarská vláda předložila opatření, která mají zvrátit návrh Evropské komise na odebrání eurofondů Budapešti

Viktor Orbán na summitu EU • Autor: Profimedia
Viktor Orbán na summitu EU • Autor: Profimedia

Maďarsko může přijít o sedm a půl miliardy eur, což je dobrá třetina eurofondů, které do země měly v příštích pěti letech dorazit. Jde tedy o citelnou pokutu. Začátkem týdne ji vyčíslila Evropská komise jako trest za porušování zásad právního státu a zneužívání eurofondů,  které podle kritiků putují k lidem napojeným na premiéra Viktora Orbána. Je to další krok v řízení, které Komise začala v dubnu. Do konce roku by mělo být jasné, jestli v unijních dějinách bezprecedentní pokuta skutečně padne.

Vláda tak začala obratem s diplomatickou protiofenzivou. Komisařům představila několik opatření, která mají uspokojit jejich obavy z nedostatečného potírání korupce a problematického přidělování veřejných zakázek - a maďarský rozpočet uchránit od katastrofální rány. Podle komisařů jsou maďarské návrhy krok dobrým směrem a vládní politici státostrany Fidesz a jejich média tak začali ohlašovat vítězství. To je však předčasné.

Nejpodstatnější maďarskou novinou je zřízení nového úřadu, který má rozdělování unijních peněz kontrolovat. Fidesz se zaklíná, že bude nezávislý, ale o tom mají kritici Orbánovy vlády důvodné pochyby. Maďarsko je stát dokonale ovládnutý a prorostlý se Fideszem, takže nezávislá a zároveň mocná instituce je v takovém systému obtížně představitelná. To už řadu let ví maďarské soudnictví, které je do velké míry (byť ne zcela) také pod kontrolou vládní strany. Právě víc pravomocí pro soudce je pak druhý nástroj, který má pokutu odvrátit.

O pokutě budou nakonec rozhodovat členské státy, a to kvalifikovanou většinou. Halasná podpora Polska (kterému v blízké budoucnosti reálně hrozí stejný postih za stejné prohřešky jako v maďarském případě) tedy Budapešti stačit nemusí.

Nedá se vyloučit, že maďarští sousedé nebudou dalšímu Orbánovu manévru věřit a odsoudí skutečně Maďarsko k finančnímu postihu přes diplomatickou snahu jeho ministrů. Orbán se ostatně nijak nesnaží naklonit si unijní kolegy v jiných směrech. Nadále chce třeba zrušit protiruské sankce, protože očekává ruskou výhru a v podstatě zánik ukrajinského státu.

Co by se po pokutě dělo dál, je otázka. Kromě toho, že Fidesz prý bude u vlády nejméně do roku 2060, oznámil Orbán na nedávném sjezdu spolustraníkům, že poté, co země přestane dostávat unijní fondy a stane se čistým plátcem, bude nejspíš na čase spolek opustit. S mnohamiliardovou pokutou by takový důvod přišel mnohem dřív.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].