Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Volby2021: Těsné finále, zabavené Česko, Hamáček 007

Předvolební přehled Respektu vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Dobrovolníci hnutí Milion Chvilek pro demokracii v pondělních ranních hodinách oblepili po třiceti městech v České republice exekuční páskou "Zabaveno ANO FERTEM" • Autor: Profimedia
Dobrovolníci hnutí Milion Chvilek pro demokracii v pondělních ranních hodinách oblepili po třiceti městech v České republice exekuční páskou "Zabaveno ANO FERTEM" • Autor: Profimedia

Přihlaste se k tomuto newsletteru

ANO stagnuje, Spolu roste

Čím blíže volbám, tím se souboj zdá být vyrovnanější a napínavější. Z aktuálního volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi vyplývá, že vládní hnutí ANO by se sice pořád umístilo na prvním místě, ale přibližuje se mu opoziční koalice Spolu. Na třetím místě by pak skončila druhá z opozičních koalic, Piráti a Stan. ANO má nyní podporu 24,5 procenta, což je o tři procenta méně než v srpnu. Autoři průzkumu uvádějí, že ANO začalo stagnovat a část jeho voličů se přesouvá k SPD či ČSSD.

Spolu by získala 23 procent, tedy o dvě procenta více než ve stejném měření pře měsícem. Piráty a STAN by volilo 20,5 procenta lidí (o půl procenta méně než před měsícem). Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostalo SPD s 11, 5 procenty, přes pět procent nutných k získání poslaneckých mandátů by se přehoupli i komunisté, ČSSD nebo Přísaha jsou už pod pěti procenty. O tom, jaká vláda vznikne, bude hodně rozhodovat právě to, která z malých stran nakonec pronikne do Poslanecké sněmovny. Závod bude těsný a bude se skutečně počítat každý hlas.

Dostál vs. očkování

Kandidát Pirátů na ministra zdravotnictví Ondřej Dostál nechtěl původně sdělit, zda je či není očkovaný. Nejdříve odmítavě reagoval na otázku MF DNES, která se ho na to zeptala, a následně na svém twitterovém účtu kvůli tomu obrátil na veřejnost. „Po 20 letech praxe s právem na soukromí a s pravidly medicínské etiky je jednoduchá odpověď: „Jde o citlivý zdravotní údaj. Médiím po tom nic není.“ Přesto anketa pro spoluobčany: Nic mi po tom není. Zajímá mne, zda a proč. Většina lidí, téměř šedesát procent ho vyzvala ke zveřejnění údaje, v debatě reagovali i odborníci. „Já jsem za tohle vlákno velmi vděčný. Konečně je všechno jasné. Ten člověk nejen nerozumí covidu a ignoruje mezinárodni vědecky konsensus, ale taky (a to je ještě horši) vůbec nerozumí roli a odpovědnosti politika. Piráti, proboha, dělejte s tím něco,“ napsal například biochemik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka.

Podobně reagoval ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch: „Nikdo se Vás neptal na diagnózu, nebo zda jste měl vedlejší účinky. Otázka byla, zda jste podstoupil očkování, kterým se teď všichni prokazujeme, například v hotelu při ubytováni. Toto podle mne není citlivý údaj. Spíše to ukazuje obecně na Váš postoj k prevenci nemocí. Smutné.“ Dostál nakonec informace o svém očkování poskytl. „Vzhledem k opakovaně změřené přítomnosti protilátek očkován nejsem,“ uvedl s tím, že bez výraznějších příznaků prodělal koronavirus v prosinci a od té doby se kvůli prokazování bezinfekčnosti testuje. Jak bude v roli případného ministra přesvědčovat veřejnost, aby se očkovala, když zatím sám očkovaný není, Dostál nijak neupřesnil.

Jan Bond Hamáček

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček chtěl zřejmě alespoň částečně uhasit žízeň milovníků bondovek, kteří musí ještě pár dní čekat na dlouho odkládaný Není čas zemřít. A tak natočil svoji vlastní českou verzi. Je určená pro voliče a jde o předvolební klip. Je tu napínavý hudební podkres, Hamáček má přísný výraz a jako drsňák se v baloňáku nebojí procházet nevzhlednými částmi města. Rozjezd je sice pomalejší, když šéf ČSSD říká, že celý jeho život je o hledání - a aby to doložil, svěří se, že stále někde hledá klíče, mobil nebo psa. Oslím můstkem se ale vzápětí dostane k politice a klip získává grády, když se politik svěří, že hledá i nějaká řešení. Jaká a jak se mu to daří, můžete posoudit sami:

Všichni proti všem

Koaliční partner jako největší nepřítel, alespoň takový pocit vyvolávají poslední slova premiéra Andreje Babiše na účet koaliční ministryně práce z ČSSD Jany Maláčové. Podle premiéra na svém úřadě „nedělala nic“, protože ho „pojala jako marketingový nástroj“. Viděno analyticky, Babiš dělá a řídí se především marketingem, jeho výpad může tedy souviset s tím, že ČSSD nasává některé jeho voliče. A nejviditelnější je v menší koaliční straně právě Maláčová.

Zabavené Česko

Jeden z nejviditelnějších předvolebních happeningů zatím udělal Milionu chvilek pro demokracii. V pondělí ráno v desítkách měst po celé zemi přelepil veřejné budovy exekuční páskou s názvem „Zabaveno ANO-FERTEM”. Akce má - jak spolek uvedl - “upozornit na prorůstání konglomerátu ANO/ Agrofert naším státem”. “Vybrané objekty veřejného prostoru, které běžně vnímáme jako veřejné vlastnictví tak byly „úředně” zabaveny. Lidé se tak dnes probudili do dystopického světa po volbách, ve kterých znovu výrazně uspěl Andrej Babiš, a vše, co dřív mohli občané využívat, nyní patří jen jemu,” napsal v tiskové zprávě spolek.

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].