Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura • Autor: Matěj Stránský

Vládní koalice už má v principu dohodnuto, jak bude vypadat avizovaná pomoc s vysokými cenami energií. U hlavních tarifů za plyn a elektřinu bude stát domácnostem dotovat část spotřeby, a to do předem stanovené výše, kterou vláda vyhodnotí jako nutnou k přežití. „Platí slib, že nikoho nenecháme v takové situaci, kdy by neměl na topení,“ uvedl k chystanému řešení ministr financí Zbyněk Stanjura v rozhovoru pro Respekt.

Strop pro dotace bude ještě určen, mělo by jít o kompromis mezi tím, aby nikdo při rozumném odběru energií neupadl do chudoby, ale aby si stát zároveň mohl doplatky dovolit a neodrazoval domácnosti od úspor. Princip, kdy se spotřebitelům zlevní jen první odebrané kilowatthodiny proudu nebo kubíky plynu, má podle ministra fungovat naopak motivačně – tak aby si domácnosti nadměrnou spotřebu rozmyslely, protože od určité výše odebrané elektřiny nebo plynu už budou platit běžnou tržní cenu.

Reklama
Reklama

Dotace by se mohly týkat také základního odběru tepla třeba v panelácích, kde dálkové vytápění tvoří ve výdajích za energie významnou položku. Pomoc by se měla vyplácet automaticky, aniž by se o ni lidé museli hlásit. Nárok by měl mít každý bez ohledu na výši příjmu.

Opatření má platit už na podzim a fungovat minimálně rok. České domácnosti by mělo ochránit i v případě, že se vyhrotí vztahy s Ruskem, dodávky energií se na zimu zkomplikují a stále porostou ceny. Dál bude v takovém případě platit princip, že domácnosti dostanou základní objem energií za dotovanou cenu a zdražení v tomto základním objemu půjde na vrub státu.

Peníze se vezmou ze státního rozpočtu, do kterého se letos vybere podle současných odhadů navíc 15 miliard korun díky tomu, jak rostou ceny a na ně navázané daně. Dražší elektřina přihraje také více peněz firmě ČEZ, odkud stát jako 70procentní vlastník peníze dostane přes vyšší dividendu.

Rozhovor s ministrem financí najdete v připravovaném Respektu 22/2022

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1014

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte