Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ukrajina ukázala, že dosáhne hluboko za ruské linie. Pro Rusy už Krym není bezpečná zóna

Příčiny výbuchů na letecké základně Novofedorivka jsou zatím nejasné, ale raketový útok je nejpravděpodobnější

Bez dozoru. (Sevastopol na Krymu) • Autor: Sergei Malgavko/TASS
Bez dozoru. (Sevastopol na Krymu) • Autor: Sergei Malgavko/TASS

O mohutném výbuchu na ruské letecké základně u Novofedorivky na okupovaném Krymu máme zatím jen málo informací a k tomu kusých. Ruská verze - z neznámých důvodů explodovalo několik kusů munice, zahynul jeden člověk a třináct jich bylo zraněno - je s velkou pravděpodobností nesprávná. Z těch několika záběrů, které mají světoví analytici k dispozici k rozebírání, je zřejmé, že o banální nehodu nešlo. Síla exploze a její ničivost byla podle všeho ohromná.

Ukrajinských verzí je hned několik. Od toho, že ukrajinská strana nemá s explozí nic společného, přes ohlášení prezidentského poradce Mychajla Podoljaka, že “tohle je jen začátek”, přes jasný náznak, že šlo o útok ukrajinskou raketou Neptun určenou k námořním cílům, až po méně jasný náznak, že základny zničili záškodníci na místě. Páté možné ukrajinské vysvětlení, že to ruští strážní muničního skladu přehnali s odhazováním nedopalků, už bylo určené jen k pobavení mezinárodního publika.

Čím to jen bylo?

Odborníci se shodují, že za poničením (nebo zničením) základny není ani ruská neopatrnost, ani akce ukrajinských diverzantů. Nejpravděpodobnější je raketový útok. Novofedorivka je vzdálená od nejbližších ukrajinských jednotek víc jak sto padesát kilometrů. Zásah dobře známým raketovým systémem HIMARS je vyloučený, tak daleko americký raketomet nedosáhne.

Pokud Ukrajinci zaútočili raketou Neptun, byl by to druhý velký úspěch téhle ukrajinské zbraně. Neptunem ukrajinská vojska potopila v polovině dubna křižník Moskva. Teoreticky to možné je. Zároveň by to byl podle analytiků důkaz ukrajinské vojenské schopnosti improvizovat a využívat své zbraně nečekaným způsobem. Přirozeným cílem této rakety jsou lodě, nikoliv letecké základny.

To samé by platilo i o druhé možnosti, totiž že ukrajinská armáda použila nedávno dodaný americký raketový systém, určený k ničení protiletecké obrany. Jeho dostřel výrazně převyšuje zmíněný HIMARS, ale slouží k něčemu jinému než k útokům na pozemní cíle.

Spekuluje se i o třetí možnosti, totiž že Ukrajina má k dispozici ještě nějaký jiný západní zbraňový systém, než o jakých světová vojenská veřejnost ví.

Bez ohledu na to, útok na ruskou leteckou základnu má velký vojenský význam. Novofedorivka sloužila jako jedna z hlavních opěrných bodů pro ruské letecké operace na jihovýchodě Ukrajiny. S tím je dočasně konec. Podle všeho je poškozená jak plocha letiště, tak stroje a vybavení. Dá se předpokládat, že Novofedorivka byla podstatná pro ruskou obranu Chersonu. Toto město na jihu země Rusko okupuje a Ukrajina se připravuje na svůj protiútok, při němž by město dobyla zpět.

Videa na sociálních sítích ukazují ruské turisty, jak z letního dovolenkového Krymu spěšně odjíždí pryč. Základna a její exploze jsou dobře viditelné z pláží a letovisek. To je další z významů útoku, kteří pozorovatelé často zmiňují. Krym považovali Rusové, i přes blízkost k bojišti, za bezpečnou zónu. Zásah tam, a tak hluboko v ruském území by byl nečekaný. Už dodané americké raketové systémy umožňují Ukrajincům s velkou přesností ostřelovat ruské pozice desítky kilometrů za frontou a poměr sil na bojišti se tím trochu vyrovnal (stále platí, že i přes velké ztráty má Rusko ohromnou převahu v množství zbraní a munice). Útok na Novofedorivku je mnohem dál, než kam dosud byli ukrajinští vojáci schopni dosáhnout. Ruská armáda to musí započítat do svých kalkulací a znamená to pro ni další komplikaci.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].