Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Dana Drábová: To, co Rusko dělá v jaderné elektrárně v Záporoží, je terorismus a hra se strachem

Havárie tamní elektrárny by se podle šéfky Úřadu pro jadernou bezpečnost podobala scénáři z japonské Fukušimy

Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

Záporožská jaderná elektrárna byla opět ostřelovaná. Ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom uvedla, že rakety vypálila ruská armáda. Při útoku mělo být zasaženo skladiště, kde je uloženo 174 kontejnerů s vyhořelým jaderným palivem. „Průšvih tam kvůli Rusku visí na vlásku,“ říká k situaci v elektrárně předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii tvrdí, že situace v Záporožské jaderné elektrárně se vymkla kontrole a je z hlediska dodržování bezpečnostních protokolů extrémně nestabilní. Co přesně tahle slova znamenají?

Znamená to, že elektrárna se vymkla mezinárodní kontrole. Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii tam nemají přístup, není jim to umožněno, nemají, jak verifikovat stav elektrárny a dodržování závazků, co se týká jaderných materiálů, které v areálu jsou.

V čem nestabilita spočívá?

Přeložila bych si to slovy, že průšvih tam kvůli Rusům visí na vlásku.

Co tím máte na mysli?

Skvělému ukrajinskému personálu, který tam stále je, se dařilo držet za složitých okolností elektrárnu ve stabilním stavu, jsou tam dva bloku v provozu, ještě v pátek to byly tři. Jsou zvyklí pracovat ve stresových situacích, ale setrvalý stres, kdy tam jsou s nimi již delší dobu ruští okupanti, zvyšuje možnost chyby. Zatím k ní nedošlo, ale čím déle ten stres bude trvat, riziko roste. Zároveň platí, že dostat na elektrárnu náhradní díly, pracovníky servisních organizací, je za války velmi komplikované.

Co víme o skutečném stavu elektrárny? Jak ruská, tak ukrajinská strana se obviňují z jejího ostřelování?

Víme, že zatím nedošlo ke zhoršení radiační situace, k úniku radiace do míst, kde by normálně být neměla. Kdo na elektrárnu střílel, nelze nezávisle ověřit. Faktem je, že elektrárna je na ukrajinském území, její bezpečnost je odpovědností Ukrajiny, ale ta kvůli Rusku nemá jak tuhle bezpečnost vykonávat.

Ukrajina uvedla, že po posledním ostřelování z ruské strany došlo k odpojení jednoho z reaktorů. Co to signalizuje za míru problému?

Odpojení toho reaktoru je takzvaně „do bezpečna“. Došlo tam k nějakým odchylkám od požadovaných parametrů, proto byl odstaven.

Kdyby raketa dopadla přímo na reaktor, co to může způsobit?

Ten druh, který tam byl použit, kdyby zasáhl reaktor, tak by byť třeba s nějakými prasklinami odolal. Nedošlo by k vážnému poškození.

A kdyby těch raket bylo více?

V případě, že by to chtěli zničit, vypálili by na to baterii Gradů nebo tam třískli s Iskanderem, tak to ty bloky nevydrží.

Co by se pak stalo?  

Neumím vytvářet katastrofické scénáře, záleží to na mnoha faktorech.

Jde o to si představit, co znamená, když reaktor zásah nevydrží. To by došlo k nekontrolované štěpné reakci?

Došlo by k masivnímu úniku radiace.

Tedy k něčemu, k čemu došlo kdysi v ukrajinském Černobylu?

Černobyl určitě ne, spíše jako havárie v japonské Fukušimě. Černobylský reaktor byl úplně jiného typu, k výbuchu páry a vodíku došlo ve chvíli, kdy štěpná reakce běžela. Prakticky veškerý únik radionuklidů byl masivní. V případě této elektrárny a její technologie je možné únik odložit. A čím déle ho odložíte, tím radiace razantně klesá s dobou, kdy se štěpná reakce zastaví. V Černobylu byl únik přímo do atmosféry, ze zničeného reaktoru, za štěpné reakce, nejhorší možný scénář.

Jaký je nejhorší možný scénář v Záporoží?

To, co jsme mohli vidět v Japonsku. Byla přijata ochranná opatření do sto, maximálně sto padesáti kilometrů. Lidé by museli být v téhle oblasti přinejmenším ukrytí, nebo dočasně evakuováni.

Rozdíl oproti Japonsku je, že na Ukrajině je válka. Rusko by nemuselo evakuaci umožnit.

Z toho pohledu by to bylo samozřejmě mnohem komplikovanější i než po Černobylu. Tam Sovětský svaz nezvládl reaktor a havárii, ale evakuaci již ano. Rusko by tak nyní, kdy vede válku proti Ukrajině, postupovat rozhodně nemuselo.

Došlo někdy v minulosti k ostřelování nějakého jaderného bloku? Co o tom díky tomu víme o zajištění jaderné bezpečnosti?

Došlo k tomu za íránsko-irácké války, Irák vyslal střelu země-země na tehdy rozestavěnou elektrárnu v íránském Búšehru a ta ochranná obálka to vydržela. Byla to jedna střela, to je zcela poctivé říci, tedy nikoliv nějaký šílený útok.

Má světové společenství možnost dalšímu ostřelování záporožské elektrárny nějak zabránit?

Ta situace je zcela bezvýchodná. Rusy, kteří to tam měli zaminovat, odtamtud nikdo nedostane bezpečně, pokud se nestáhnou sami. To, co Rusko v Záporoží dělá, je jaderný terorismus, je to hra se strachem. Ráda bych se mýlila, řekla bych ale, že Moskva chce tlačit Západ ke zdi, aby přiměl Ukrajinu k ústupkům. Jinak v téhle jaderné elektrárně může dojít k jaderné katastrofě.

Jak důležité je Záporoží pro Ukrajinu?

Je to největší zdroj elektřiny na Ukrajině, dva bloky pracovaly i pro ruskou rostovskou oblast. Takže je důležitá i pro Rusko. Proto tam také okupanti operují, chtějí elektrárnu a její energii ukrást.

Může se Ukrajina bez záporožské elektrárny obejít?

Kvůli poklesu energetiky a průmyslu Ukrajina momentálně tolik proudu nepotřebuje. Vidíme to i z toho, že tři bloky elektrárny jsou dlouhodobě odstaveny. Akutní problém by to nebyl. Dlouhodobě ano.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].