Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Továrny nezavřou, ale budou povinně testovat. Chystá se dvojí nové odškodné

Havlíček: Zavírat průmysl nejde, záměr je využít firmy k testování

Vicepremiér Karel Havlíček • Autor: ČTK
Vicepremiér Karel Havlíček • Autor: ČTK

Součástí chystaného lockdownu nebude uzavření továren. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka je na tom ve vládě předběžně shoda, protože firmy by přišly o zahraniční zakázky a leckteré by to nadobro poškodilo. Pro poškozené podniky a živnosti má vláda v pondělí schválit nový dvojí program kompenzací, které budou odstupňované buď podle počtu zaměstnanců, nebo podle zhoršení hospodářského výsledku v porovnání s dobou před pandemií.

Běžící průmysl má podle vládních představ naopak fungovat jako prostor pro velkokapacitní testování. Testy bude vláda firmám proplácet a úvodní zahřívací fázi bude testování zaměstnanců povinné. „Během pár dnů jim to dáme povinně, jen to nechceme od prvního dne,“ řekl Respektu Havlíček na dotaz, co přesně vláda v souvislosti s avizovaným zpřísněním opatření chystá.

Opatření v průmyslu jsou momentálně jedním z hlavních diskutovaných témat. Odbory tlačí na uzavření továren, aby se v rámci avizovaného omezení kontaktů přerušilo i potkávání lidí na pracovišti. K zásahu v továrnách, kde je ochrana proti koronaviru dnes de facto na libovůli vedení, vybízejí i vědci, kteří se snaží vládu přimět ke změně dosavadního kurzu. „Postup řešení pandemie musí zahrnovat celou společnost včetně podniků a průmyslu,“ stojí v středeční výzvě 40dniprozdravi.cz, kterou podepsala čtyřicítka akademiků, již se veřejné debaty účastní.

„Průmysl je nedotknutelný, na jeho zavření nemá vláda odvahu, to jsme si ověřili opakovaně,“ říká však Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. A sám Havlíček k návrhům na povinné zastavení továren říká, že je to nerealizovatelné.

„Zavřít průmysl by znamenalo zavřít zahraniční obchod. Připravili bychom firmy o zakázky, zahraniční partneři by je vyřadili a ty firmy by mohly přijít o zakázky třeba až do konce roku. To by byl fakt průšvih,“ argumentuje. „Šlo by to i proti logice věci. My říkáme, pojďme ty firmy využít k plošnému testování lidí,“ dodává. Na otázku, co bude se zaměstnanci, kteří testy budou odmítat, pak Havlíček uvedl, že i na to bude připraveno řešení.

V rámci lockdownu nicméně může podle některých zpráv dojít k rozšíření okruhu sektorů, které naopak povinně zavřené budou. Mluví se třeba o službách nebo o všech obchodech mimo prodejce nejnutnějšího zboží. Kompletní přehled nových opatření má být zveřejněn ve čtvrtek večer nebo v pátek.

Nový program kompenzací má vláda projednat v pondělí. Nově chce Havlíček navrhnout k současným programům Antivirus a kompenzační bonus dva nové „pilíře“ podpory. A to pro všechny firmy, které prokáží propad tržeb aspoň na polovinu, a to ve srovnání posledních čtvrtletí 2019 a 2020. Firmy si budou moci vybrat. Buď dostanou 500 korun na den za každého zaměstnance, minimálně však 1500, jako kdyby měli zaměstnance tři.

To je novinka oproti dosavadním prohlášením, o kterých Havlíček mluví už od začátku února.  Druhá novinka pak je, že dostanou odškodné za to, jak se jim zhoršil hospodářský výsledek. Stát by takto měl dorovnat firmám to, o kolik se jim zhoršil rozdíl mezi náklady a výnosy. Újma se ovšem nebude doplácet celá, nýbrž jen z 60 procent. „Ale je to jen návrh, uvidíme na vládě,“ řekl Havlíček.

Dřívější programy, napsané na míru pro jednotlivé sektory, po Novém roce skončily. Na námitku, že od té doby firmy nevědí, na čem jsou, Havlíček uvádí, že právě nyní jeho úřad proplácí žádosti z již ukončených programů, takže peníze chodí na účty podniků právě nyní. A že slibované dva nové pilíře, které vláda projedná v pondělí, budou fungovat zpětně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].