Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Dřív nebo později nás vláda vyslyší. Bude totiž muset

S demografkou a sociální epidemioložkou Dagmar Dzúrovou o nejnovější výzvě vědců směrem k politikům

V Praze začala 9. září 2020 opět platit povinnost nosit roušky i obchodech a nákupních centrech • Autor: ČTK, Deml Ondřej
V Praze začala 9. září 2020 opět platit povinnost nosit roušky i obchodech a nákupních centrech • Autor: ČTK, Deml Ondřej

Máme znovu okolo patnácti tisíc potvrzených případů. Co s vámi udělala tahle čísla?

Očekávali jsme, že kvůli všeobecné liknavosti a podceňování vážnosti taková situace nastane. Tudíž nás teď nepřekvapila. I když to jsou opravdu velmi vysoké denní počty osob nově infikovaných.

Kdy a jak začala vznikat výzva 40 dní pro zdraví lidí a ekonomiky?

Byla to bezprostřední reakce na situaci, která tu teď je. Na to přešlapování orgánů státní správy a vlády - a na jejich bezradnost v tom, co mají dělat dál. Ale na tom, že se snažíme zprostředkovávat vědecké informace, s kterými pak kontaktujeme ministerstvo zdravotnictví nebo premiéra, není nic nového. Tohle je jen jeden z dalších kroků, které jsme uskutečnili.

Ale výzva už je veřejná…

Ano, pokoušíme se na to jít tedy jinak - představit výzvu i veřejnosti. Jsme již rok vystavováni stresu a nejistotě, zaváděná opatření jsou bez vysvětlení důvodů, cílů, kompenzačních a motivačních mechanismů i délky jejich trvání. Masové testování a online funkční trasování se ani po roce nepodařilo uspokojivě zprovoznit, teď se ještě přidávají problémy s očkováním. To je zoufalství. Kromě toho nastaly tři fatální chyby. První přišla v září před krajskými volbami, druhá v prosinci, kdy se zcela předčasně uvolňovala některá opatření. Třetí nastala na začátku ledna, kdy jsme včas nepodchytili výskyt nových mutací viru, i když se v Evropě o přítomnosti britské mutace již vědělo. Teď navíc máme v populaci nově i jihoafrickou mutaci. Když se podíváte na mapu Česka, jsou sever a západ v nemocnicích zcela přetížené. Pokud podobná situace prostoupí dál na východ a dostane se na jižní Moravu, kde žije vyšší podíl starší populace, nastane opravdu malér největší.

Jakou naději výzvě dáváte? V uplynulých měsících bylo několik případů, kdy experti nabízeli pomoc nebo řešení, ale vláda pak konala jinak.

Odborníci jsou zoufalí. Vědecké komunitě ale nepřísluší řešit politické dění. Přísluší jí pouze předkládat analýzy a důkazy o nějaké skutečnosti. To je posláním vědy - ovšem výsledky vědy se u nás vůbec neberou v potaz, celou dobu se epidemie řídí bez účasti odborné veřejnosti, dominantně na základě politických rozhodnutí. Takže to, s čím nyní přicházíme, je další pokus odborné veřejnosti něco udělat.

Od vlády se vám tedy zatím mnoho pozornosti nedostalo. V posledních týdnech se nicméně ukazuje, že řada opatření v souvislosti s pandemií nepůjde prosadit bez opozice. Reagoval někdo z jejích řad na vaši výzvu?

Výzvu Čtyřicet dní pro zdraví a ekonomiku jsme zveřejnili v úterý ve dvě hodiny odpoledne. S nikým z politických představitelů - alespoň pokud vím - jsme zatím nejednali. Velmi si zakládáme na tom, že jsme apolitičtí. Materiál jsme zveřejnili s tím, že o něm budeme pochopitelně jednat se zájemci napříč politickými stranami.

Člověk by řekl, že když výzvu, pod kterou je podepsána řada odborníků, zveřejníte v této situaci, osloví vás z politické reprezentace někdo, kdo má možnost uvést ji  do praxe…

Říkáte to dobře a snad to i nastane. Jediné, co zatím vím, je, že ve středu na tiskové konferenci řekl premiér, že bude jednat s iniciativou NERV a se zástupci naší výzvy 40 dní. K čemu dojde, ale netuším.

Když se podíváte, jaká je nálada ve společnosti, dovedete si představit, že by se opatření ještě zpřísnila a dočkalo se to pochopení?

Doufám, že k tomu prostor je. Situace si to opravdu žádá. Co tady chybí, je důsledné vysvětlování opatření a jejich důvodů, kompenzačních a motivačních mechanismů - a zejména jasných cílů. To tady za ten rok nezaznělo: Děláme tohle opatření, abychom dosáhli toho a toho cíle. Což my teď dáváme do výzvy Čtyřiceti dnů, abychom veřejnosti jasně řekli, že je důležité stlačit virovou nálož výrazně dolů, aby se mohlo jakž takž normálně žít. Snažíme se vysvětlit, že pokud chceme mít vir pod kontrolou, je třeba se dostat minimálně pod hranici tisíce nových potvrzených případů za den. A za těch 40 dní by se to dalo dokázat - pak bychom si mohli alespoň trochu oddechnout.

Co se stane, pokud vláda vaši výzvu nevyslyší?

Myslím si, že dřív nebo později vyslyšena bude. Vzhledem k tomu, že testování a trasování nefungovalo, jak mělo, opravdu už jiné možnosti na snížení viru v populaci nejsou: bude muset dojít k zásadnímu omezení pohybu, tedy přísnému lockdownu. Důležitá otázka ale je, kdy k němu dojde. Jestli hned nebo se to odloží až třeba za týden – a pokud se to bude odkládat, nechci snad ani zmiňovat, jaké scénáře by následovaly.

A pokud to bude za ten týden?

V úterý jsme měli patnáct tisíc zjištěných případů za den, za týden lze očekávat přes dvacet tisíc - a dojdeme k totálnímu kolapsu, a to nejen zdravotnictví. Kdyby se taková opatření zavedla hned, jistě by to pomohlo, aby se britská mutace tak nešířila až na východ republiky, tedy na Moravu. Jestli v úterý tam byly zachyceny čtyři případy nákazy jihoafrickou mutací, tak ve středu to určitě bylo xkrát víc. A to je další nová a veliká hrozba.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].