Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Stojí za pět let starou vraždou novináře Šeremeta běloruská KGB?

Server EUobserver dostal nahrávku od bývalého příslušníka tajných služeb Igora Makara

Novinář Pavlo Šeremet • Autor: REUTERS
Novinář Pavlo Šeremet • Autor: REUTERS

“Vyhodit ho do vzduchu, protože je osina v p.deli.” Taková slova zazní na adresu běloruského novináře Pavla Šeremeta na tajné nahrávce, která údajně zachycuje poradu vedení běloruské tajné služby KGB. Záznam zveřejnil server EUobserver, který nahrávku dostal od bývalého příslušníka tajných služeb Igora Makara, toho času v exilu. Nebyla by to příliš překvapivá formulace, protože Šeremet byl ostrý kritik Lukašenkova režimu. Byl, protože opravdu vyletěl do vzduchu - v Kyjevě v roce 2016.

Na nahrávce z roku 2011 probírá Vadim Zajcev, šéf běloruské KGB v letech 2008–2012, i vraždy dalších lidí. Agenti měli v plánu zabít minimálně tři uprchlíky a bývalé členy bezpečnostních složek, kteří tou dobou žili v Německu. Ani jedna vražda se nakonec nekonala. Konala se však vražda Pavla Šeremeta, která je dodnes nevyjasněná. A nahrávka může do skoro pět let starého případu vnést světlo.

Jeho smrt byla pro Ukrajinu velký šok. Pavlo Šeremet byl známou postavou v celém postsovětském prostoru, ve kterém se bez jazykových překážek pohyboval. Než zakotvil na Ukrajině, pracoval několik let v Rusku, kam přišel z domovského Minsku. Byl svým způsobem instituce - psal knihy, komentoval, byl populární jak u publika, tak  u kolegů, jeho slova měla vždy hlavu a patu i váhu.

Ukrajina, která byla v létě 2016 dva roky po revoluci a uprostřed nejtužší války s Ruskem, se tehdy vylekala. Šeremet tamní prozápadní revoluci podporoval, což vadilo běloruské i ruské vládě, ale novou kyjevskou vládnoucí elitu rozhodně neidealizoval. Objevila se tak velmi černá hypotéza: Šeremeta dal zabít někdo z “nových” politiků či byznysmenů a nová Ukrajina není o nic lepší než ta předrevoluční.

A tu byla pravděpodobnější varianta. Méně černá, ale stále dost tmavá: Šeremeta zabil někdo jiný, ale vražda se nikdy nevyšetří a zůstane dalším z mnoha nerozlousknutých zločinů. Ukrajinští vyšetřovatelé prohlásili veřejně, že její objasnění je “otázkou osobní cti”. Policie chytila domnělé pachatele (soudy stále běží) - ale ať už bombu pod auto trojice obžalovaných nastražila, nebo ne, skutečný strůjce a objednavatel zůstává neodhalen.

Že Šeremeta zavraždily tajné služby ať už z Minsku či Moskvy, bylo jednou z hypotéz od samého začátku. Nahrávka může ukrajinské vyšetřovatele posunout dál, zvlášť když Igor Makar slíbil, že bude spolupracovat a vypovídat. Ale jako vždy, když jsou ve hře různé nahrávky a bývalí agenti, je tu spousta otázek. Makar měl prý nahrávky už dlouho, dokonce už v roce 2016, kdy se Šeremetova vražda stala. Nechal si je, protože v tu dobu by podle vlastních slov “možná pomohl ve vyšetřování zločinu, ale v Bělorusku by neměly takový dopad jako dnes”.

Připomeňme, že v Bělorusku od srpna minulého roku trvají mohutné protesty proti zfalšovaným prezidentským volbám, které pošesté vyhrál Aljaksandr Lukašenka. A také je fakt, že Rusko jeho režim podporuje, ale zároveň proti němu nejspíš vede nejrůznější tajné operace - údajně měla (či stále má) v plánu založit opoziční stranu. Experti zatím soudí, že nahrávka není nějak zásadně upravovaná. Náhle se vynořivší doklad o plánovaných vraždách, které ještě víc diskreditují Lukašenku a jeho režim, tak mohou souviset i s touto mocenskou hrou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].