Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Sám sobě hygienikem: Co dělat, když nikdo nevolá

Češi začínají řešit epidemii sami, jako když šili roušky

Chytrá karanténa - ilustrační foto • Autor: HN - Lukas Biba
Chytrá karanténa - ilustrační foto • Autor: HN - Lukas Biba

Eva Blechová v normální době pracuje jako kouč pro lidi ve vysokých manažerských funkcích. Teď už je týden doma s koronavirem a radí všem, kdo dopadli stejně. Po vlastní zkušenosti, kdy čekala na zavolání z hygieny tři dny, sepsala na Facebook výzvu „Sám sobě hygienikem“, kde na jedné stránce A4 shrnuje, co po pozitivním testu dělat a koho varovat. „Je to mnohem jednodušší než ušít roušku,“ ujišťuje po telefonu z domácí karantény, kam uvrhla sama sebe i svoje rizikové kontakty. Svůj návod konzultovala s profesionálním epidemiologem a prý se z něj nemocní dozví totéž, co od hygieny, která - jak známo - nestíhá lidi obvolávat.

Jak jste na nápad s výzvou přišla?

Všichni víme, jaká je dnešní situace. Hygiena je zahlcená a nestíhá volat. Mně začalo být špatně minulou sobotu. V neděli v šest ráno jsem šla na letiště na test, odpoledne jsem měla pozitivní výsledek. Hygiena ale volala až ve středu. Asi každý v takovou chvíli řeší, že chce lidi kolem sebe varovat, nejen sedět doma a čekat. Na jaře to možná bylo jiné, lidé se báli stigmatizace a mnozí nechtěli, aby se vědělo, že jsou nakažení. Dnes už jsme se snad trochu posunuli. Myslím, že každý chce dát lidem kolem sebe dát vědět co nejdřív.

Eva Blechová • Autor: Marek Novotny
Eva Blechová • Autor: Marek Novotny

Jak váš manuál vznikl?

Vygooglila jsem základní algoritmy, zkonzultovala je se známým epidemiologem a pak ještě s lidmi na lince 1221. Vážně to není nic složitého.

Když vám zavolala hygiena, nezlobili se, že berete věci do vlastních rukou?

Vůbec ne. Volal mi pán, který říkal, že normálně dělá hygienu práce. Takže o žádné hloubkové epidemiologické šetření ani nešlo. Řekl mi to, co už jsem věděla a udělala. Rozdíl je jen v tom, že hygiena má pravomoc karanténu nařídit a vypsat žádanku na test zdarma. Ale nic nového jsem se nedozvěděla. Myslím, že jako já postupuje spousta lidí, jen pak nepíšou svoje zkušenosti na Facebook.

Šlo by podle vás systém vylepšit?

Jistě, navýšit kapacity testování i trasování, což mělo být dávno hotové. Takže teď by vláda měla narovinu říct: Omlouváme se, trasování nestíháme, ale nečekejte, obvolejte svoje kontakty sami a řekněte jim to a to. Nejde o to, kdo za co může, ale o to využít všech cest, jak zpomalit epidemii.

Pomohla jste rychlejším voláním zachytit někoho pozitivního?

To ne, ale kamarád ušetřil několik dnů, kdy si zrušil schůzky a šel na test. Ukázalo se, že je negativní. Kdyby nebyl, tak jsme zabránili potenciálnímu šíření. Hygiena by mu zavolala ještě později než mě. Beru to tak, že úspěch je už v tom, že se nic neděje.

https://www.facebook.com/eva.blechova1/posts/3634409363245518

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].