Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Respekt: Na Zemanův dopis kvůli Sputniku V zatím Putin písemně neodpověděl

Kancelář prezidenta odmítla poskytnut dopis českého prezidenta do Moskvy s tím, že je osobní povahy

Prezident Ruska Vladimir Putin přijal 21. listopadu 2017 ve své černomořské rezidenci v Soči prezidenta Miloše Zemana • Autor: ČTK, Šimánek Vít
Prezident Ruska Vladimir Putin přijal 21. listopadu 2017 ve své černomořské rezidenci v Soči prezidenta Miloše Zemana • Autor: ČTK, Šimánek Vít

Pražský hrad odmítá zveřejnit dopis prezidenta Miloše Zemana ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, ve kterém ho požádal o ruské vakcíny Sputnik V.  Český prezident již dříve veřejně informoval, že se na svůj ruský protějšek obrátil kvůli očkovací látce, která přitom není registrovaná v Evropské unii - a dodal, že pokud „jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno“. Respekt na základě zákona o svobodném přístupu k informacím požádal Kancelář prezidenta republiky (KPR) o poskytnutí Zemanova dopisu, ta však požadavek odmítla.

„Je nepochybné, že předmětný osobní dopis je projevem osobní povahy a jeho obsah lze podřadit pod pojem soukromý,“ argumentuje prezidentská kancelář. Obsah dopisu je tak nadále neznámý a nikdo kromě Zemana neví, o kolik dávek vakcíny Hrad požádal Rusko, za jakou cenu by měly být dodány, ani kdy by měly případně do Česka přijít.

Jak již Respekt informoval, prezidentská kancelář dělala zároveň maximum pro to, aby dopis utajila nejen před veřejností, ale i před českou diplomacií. Český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka nedávno týdeníku řekl, že přes jím vedenou ambasádu Zemanův list nešel a nebyl o něm informován ani Černínský palác.

Prezidentská kancelář ho měla odevzdat přímo na ruskou ambasádu v Praze a odtud byl doručen do Kremlu. Prezident Zeman za ruské vakcíny dlouhodobě lobbuje. Minulý týden vyzval, aby byl kvůli neochotě schválit jejich podmínečné užití v Česku i bez povolení EU odvolán ministr zdravotnictví Jan Blatný i ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Kritici ruské a také další v EU neregistrované čínské látky Sinopharm, kterou chce prezident rovněž do Česka dovézt, upozorňují, že Rusko mělo v minulosti problém s čistotou svých vakcín. U řady očkovaných vyvolaly zdravotními problémy, proto je podle virologa a šéfa Biologického centra Akademie věd ČR Libora Grubhoffera - jak řekl Respektu - nutná nejen nezávislá prověrka vyvinuté látky, ale i kontrola její výroby, což Rusko dlouho blokovalo.

Další část výhrad spočívá v tom, že ruská vakcína není jen aktem mezinárodní pomoci ani běžným byznysem, ale Moskva ji používá na šíření svého vlivu. Zatímco v Rusku byla naočkovaná jen malá část populace, Sputnik V se ve velkém exportuje; za jeho získání jsou pak vyžadovány rituály vděku, jako je třeba vítání vakcíny představiteli evropských vlád na domácích letištích. To poté Rusku umožňuje vykreslovat EU jako neakceschopnou.

Sputnikem V nyní každopádně očkuje část zemí v Jižní Americe, Evropě a dalších státech. Rusko už požádalo o zahájení schvalovacího procesu i Evropskou unii a některé evropské státy plánují, že postaví továrny na jeho výrobu na svém území. Premiér Andrej Babiš a především ministr Blatný ho v Česku nechtějí podávat, dokud neprojde standardním posuzováním Evropské agentury pro léčivé prostředky. Jestli a kdy se tak stane, není jasné.

Přestože prezident veřejně řekl, že Rusko se na jeho žádost o Sputnik V tváří vstřícně, jeho slova nejsou podložena žádnou oficiální dokumentací. Prezident Putin na dopis písemně neodpověděl - jak vyplývá z odpovědi Kanceláře prezidenta republiky Respektu ohledně žádosti o Zemanův dopis.

„K žádosti o poskytnutí odpovědi ruského prezidenta prezidentu Zemanovi KPR uvádí, že takový dopis zatím zaslán nebyl, ale záležitost, které se dopis prezidenta republiky týkal, je podle našich informací, které ale nemáme písemně, řešena kompetentními orgány Ruské federace a České republiky,“ odpověděl Hrad. O jaké kompetentní orgány jde a o čem přesně s Ruskem jednají, již prezidentská kancelář neupřesnila.

Utajování Zemanova dopisu Putinovi kritizuje spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti. „Fakticky touto nehoráznou odpovědí Hrad sděluje, že Miloš Zeman privatizoval český stát, že je jeho soukromou záležitostí. Miloš Zeman by jistě mohl psát soukromý dopis sousedovi své chalupy v Novém Veselí, pokud by s ním chtěl dohodnout opravu společného plotu. S ním se nejspíš zná ze sousedství nebo z hospody. Samozřejmě by ho nesměl psát na hlavičkovém papíru prezidenta. Ale s Putinem se zná pouze jako prezident a jakákoliv komunikace s ním je komunikací prezidenta jako ústavní funkce v rámci zahraniční politiky republiky,“ říká Kužílek. „Představa soukromí či projevu osobní povahy je nesmysl takového kalibru, že je nutno interpretovat ji jako drzou provokaci, výsměch ostatním ústavním orgánům a hlavně facku občanům republiky."

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].