Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman odevzdal 8. října 2021 hlas ve sněmovních volbách na zámku v Lánech • Autor: ČTK

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se výrazně zhoršil. V neděli v jednu hodinu po poledni ho převezla sanitka do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Co přesně prezidentovi je, však Pražský hrad nadále tají. Jeho ošetřující lékař, ředitel nemocnice Miroslav Zavoral, řekl, že si to Zeman nepřeje zveřejnit. „Dovolte mi, abych vám oznámil, že jsme přijali k hospitalizaci prezidenta na mé doporučení. Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen,“ uvedl pouze Zavoral.

Zeman, jak zachytily záběry, zřejmě v době převozu do nemocnice nebyl při plném vědomí. Při transportu ze sanitky měl zavřené oči. Spolu s ním do nemocnice přijeli i jeho rodinní příslušníci. Kancléř prezidenta Vratislav Mynář na otázku Respektu, co hlavě státu je, neodpověděl. „Kdo, že to píše. Vidím dobře,“ napsal jen na dotaz, zda prezident zkolaboval a co přesně mu je.

Reklama
Reklama

Čtěte také: Máme ještě prezidenta?

Bývalý prezident Václav Klaus, který se Zemanem opakovaně komunikuje, již dříve řekl, že Zeman má problém s játry.  Média (Radiožurnál a Deník N) před časem napsala, že Zemanovi se v dutině břišní hromadí tekutina. Hlavě státu by mohla pomoci transplantace jater, té však sedmasedmdesátiletý Zeman kvůli věku i zdraví již není schopen.

Hrad ohledně jeho zdraví mlží dlouhodobě, v minulosti byla jeho lékařská dokumentace vedena pod jiným jménem a přísně se kontroluje, kdo k ní má přístup. V případě, že by Zeman upadl do kómatu a či jinak nebyl schopen vykonávat svůj úřad, přecházejí jeho pravomoci dílem na předsedu vlády, dílem na šéfa Poslanecké sněmovny.

V současné době je role prezidenta důležitá, protože má po volbách dva pokusy jmenovat premiéra a jeho vládu. Tato pravomoc by přešla na nového šéfa Poslanecké sněmovny, která vzešla z víkendových voleb a v níž mají většinu dvě opoziční formace. Před převozem se Zeman setkal s premiérem Andrejem Babišem, podle dřívějších vyjádření však nemělo být tématem schůzky formování nové vlády.

https://twitter.com/PREZIDENTmluvci/status/1447152074408480770

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1935

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte