Přelomový rozsudek: Hongkongský aktivista byl podle nových čínských zákonů odsouzen na devět let vězení
 
Hongkong
Peking připomíná Hongkonžanům nový zákon • Autor: AP, Kin Cheung

Aktualizace, 30. července 10:00. Tong Jing-kit byl odsouzen na devět let vězení. Na začátku tohoto týdne byl uznán vinným z podněcování vzpoury a separatismu - jako první občan Hongkongu souzený podle nových čínských zákonů. Nyní se dozvěděl trest, je tedy prvním člověkem, který podle nich putuje do vězení.

Tong Jing-kit je čtyřiadvacetiletý hongkongský aktivista a také první obyvatel města, který půjde do vězení podle nových, Čínou zavedených bezpečnostních zákonů. Soud ho v úterý uznal vinným z “terorismu” a “podněcování separatismu”. Hrozí mu až doživotí.

Reklama
Reklama

Tříčlenný soud posuzoval loňský incident, kdy měl Tong najet motorkou do tří policistů, přičemž měl mít na stroji připevněnou vlajku s nápisem “Osvobozený Hongkong, revoluce našich časů”. Podle Tongova právníka šlo o nehodu, soudci jej ale uznali vinným za těžké ublížení na zdraví. A co se týče nápisu na vlajce, což je podle nových čínských zákonů ještě závažnější prohřešek, ten soudci prohlásili za separatistický, tedy protizákonný.

Tong půjde takřka určitě do vězení, zda to bude na několik let či na zbytek života, rozhodne soud ve čtvrtek. Jeho případ je průlomový také v tom, že se nemohl vyplatit z vazby na kauci a byl mu odepřený proces před porotou. To vše bylo až doposud součástí hongkongského práva. Tříčlenný senát přímo jmenovala šéfka hongkongské exekutivy, k Pekingu loajální Carrie Lam.

Gumové a velmi přísné zákony o „národní bezpečnosti“ zavedla Čína v polovině loňského roku. Byla to reakce na hongkongské demokratické hnutí, které protestovalo proti tvrdému potlačování zaručených občanských svobod ze strany Pekingu. Normy měly posloužit k umlčení demokratické opozice -  což se do značné míry podařilo.

Čtěte také: List Apple Daily skončil. Peking dál mění Hongkong v nesvobodné čínské město

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte