Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Přeji vám, abyste si to užili, když jste si to svolali

Opozice se pokoušela vyslovit nedůvěru vládě Petra Fialy

Poslanecká sněmovna; ilustrační foto • Autor: Profimedia
Poslanecká sněmovna; ilustrační foto • Autor: Profimedia

Jako by to snad patřilo ke koloritu českého předsednictví. Tak jako před třinácti lety vládu Mirka Topolánka, i kabinet jeho stranického nástupce Petra Fialy potkalo během půlročního řízení evropských institucí hlasování o nedůvěře. Zatímco v roce 2009 ale ve Sněmovně probíhala horečnatá vydávání, jejichž výsledkem nakonec byl skutečně pád vlády, tentokrát atmosféra nikterak nenaznačovala, že by ať už vláda či opozice očekávali jakékoliv drama.

Umíme počítat, přiznala sama ve čtvrtečním odpoledním projevu šéfka poslaneckého klubu ANO a exministryně financí Alena Schillerová. Pohodlná většina 108 vládních poslanců a žádné náznaky dezerce dávaly koalici záruku, že hlasování přečká. Ten největší otazník se tak vznášel nad tím, kdy k hlasování samotnému vůbec dojde. Ve čtvrtek kolem osmé hodiny večer, tedy sedm hodin po zahájení schůze, se za pultíky stále střídali poslanci s přednostním právem - na řádnou rozpravu, v které čekalo několik desítek politiků a političek, ani nedošlo.

Že se rokující čtvrtek dost možná přehoupne v pátek, očekávala většina přítomných poslanců. Už před zahájením schůze se příchozí poslanci špičkovali vtipy o spacácích a třeba ministr kultury Martin Baxa na plénum vcházel s kelímkem kávy a konstatováním, že to rozhodně nebude jeho poslední.

Mimořádnou schůzi Sněmovny svolala opozice původně kvůli kauze kolem Petra Mlejnka, až do středy šéfa tuzemské rozvědky. Jak se ukázalo, Mlejnek se stýkal s hlavním aktérem kauzy Dozimetr, obviněným podnikatelem Michalem Redlem - a Fialův kabinet i sám ministr vnitra Vít Rakušan se kvůli Mlejnkovi dostávali pod stále větší tlak. Mlejnek nakonec ve středu sám rezignoval, a vládě tak alespoň částečně odlehčil.

A ačkoliv ve vystoupeních opozičních poslanců ANO a SPD na Mlejnkovo jméno často došlo, hlavním tématem kritiky opozice byla současná energetická a ekonomická situace, slovy Andreje Babiše „hrozící Armageddon“. Expremiér a šéf opozice schůzi zahájil hodinu a půl dlouhým projevem, v kterém hned v úvodu adresně oslovil velkou část vlády od „arogantního pana Síkely přes zkorumpovaného pana Rakušana a chaotického pana Válka až po absentujícího pana Stanjuru“. Jak je pro Babiše typické, bez ladu a skladu probíral všechno od chyb Fialova kabinetu přes zásluhy toho svého až po mistrovství v basketbalu nebo známé restauratéry na Hluboké, co jsou sice voliči ODS, ale i tak mají rádi EET.

Na Babiše reagoval téměř hodinu premiér Petr Fiala, podle kterého se mimořádná schůze konala hlavně proto, aby zakryla problémy expremiéra a jeho blížící se soud v kauze Čapí hnízdo, kterým se začne zabývat pražský městský soud 12. září. Zatímco Fiala se - kromě úvodní reakce na některé Babišovy výroky směrem k němu - snažil držet výčtu úspěchů, případě budoucích plánů kabinetu, jiní členové vládní koalice se drželi méně zpátky. „Nemám slušných slov,“ krčil rameny šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda, „kdyby to (Babiš) s touhle zemí myslel vážně, tak nás tady nedrží dvacet hodin“.

„To máme jen tak zalézt do kouta, protože jsme opozice, a nic nedělat?“ reagovala pak o několik hodin později od řečnického pultíku Alena Schillerová, jako by ho slyšela. Jediný vládní ministr, který našel u opozice vlídnější přijetí, byl Bendův šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek, a to díky jeho vyjádření z minulého pátku. V něm varoval, že energetická krize může vést až k ohrožení politického systému, demokracie a riziku pouličních bouří. „Situace je vážná, ale nestrašil bych. Společenský kolaps může přijít, pokud se nic neudělá, vládní opatření ale přijdou včas,“ reagoval Benda na otázku Respektu, zda sdílí obavy stranického kolegy Blažka, a jak vnímá kritiku, že vláda koná pomalu, která nepřichází pouze z řad opozice, ale i od mnoha expertů.

Po Babišovi a Fialovi již přišly na řadu desetiminutové projevy stranických lídrů nebo šéfů poslaneckých klubů. Rychle prořídlé řady přítomných ministrů i poslanců naznačovaly, že nadcházející proslovy z obou táborů neměly za cíl nikoho z druhé strany přesvědčit - oba tábory se soustředily spíše na to, jak dojít konci schůze a k hlasování. „Máme rozpis, kdo kdy bude přítomen na plénu, střídáme se,“ uvedla například poslankyně za KDU-ČSL Nina Nováková.

Přesto na schůzi došlo i k nestandardním momentům, jako když například ministr zdravotnictví Vlastimil Válek využil svého proslovu k tomu, aby pogratuloval premiéru Fialovi k jeho narozeninám. Pak již Válek přešel - tak jako ostatní ministři - k rekapitulaci práce svého resortu. „Zdá se, že to spolu budeme muset dnes nějakou dobu vydržet. Přeji vám, abyste si to užili, když jste si to svolali, a já slibuji, že si nic z toho nebudu brát osobně,“ dodal Válek na závěr ve čtvrtek v podvečer - v době, kdy konec schůze ještě zdaleka nebyl na dohled. Nastal až po 22 hodinách a celeé noci v pátek dopoledne. Pro svržení kabinetu hlasovalo jen 84 poslanců ANO a SPD.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].