Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Poslanci stále nevědí, zda budou jednat o Koudelkovi

Oficiálně může premiér o svolání bezpečnostního výboru požádat až poté, co vláda rozhodne o jménu šéfa BIS

(Už zase) ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka • Autor: ČTK
(Už zase) ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka • Autor: ČTK

V pátek se mělo – a pořád ještě není vyloučeno, že bude – konat jednání poslaneckého výboru pro bezpečnost na téma obsazení ředitelského postu kontrarozvědky BIS. Anebo také nebude. Premiér Andrej Babiš totiž požádal dopisem o jednání s tím, že se chce s poslanci pobavit o budoucím šéfovi BIS - nicméně jediný možný zákonný způsob, jak může premiér o svolání požádat, je rozhodnutí vlády o konkrétním jménu šéfa BIS. Výbor by pak mohl návrh vlády projednat.

Jméno šéfa BIS však Babiš nemá. Vláda o řediteli BIS nejednala, nyní mají ministři letní prázdniny a do jednání výboru se zřejmě nesejdou. Premiér dosud neřekl, jestli chce, aby po skončení mandátu v polovině srpna pokračoval současný ředitel BIS Michal Koudelka – proto vláda věc nemohla ani řešit.

Že výbor zatím není oficiálně svolán, potvrdil jeho šéf Radek Koten (SPD). On sám chtěl původně svolat jednání na základě téměř měsíc staré žádosti lidoveckého poslance Jana Bartoška, který spolu s dalšími šesti členy výboru s předstihem navrhoval projednat, v jaké fázi je vládní rozhodnutí o setrvání Michala Koudelky ve funkci šéfa BIS.

Tahle žádost ale byla před časem poslanci ANO, SPD, komunistů i ČSSD zamítnuta, neboť ji premiér nepodpořil – a dnes, kdy ji Koten oprášil, už signatáři říkají, že se vše posunulo do úplně jiné roviny: do konce Koudelkova mandátu chybí jedenáct dnů a vláda podle nich musí přijít s konkrétním řešením.

Sám Radek Koten nechce iniciovat novou žádost, na které by potřeboval jména aspoň osmi členů výboru. Tvrdí, že žádá premiéra o upřesnění žádosti na svolání výboru, ovšem k tomu zatím nedošlo. Předseda SPD Tomio Okamura, jenž se sešel tento týden s prezidentem Milošem Zemanem, chtěl na jednání výboru předložit loňskou hradní analýzu práce BIS.

Tou se Zeman snažil prokázat nekompetentnost ředitele BIS Michala Koudelky. Okamura vybídl k jejímu předložení Hrad, ale Radek Koten si ji „nevyzvedl“. Ani podle zákona nemohl, dokument je utajený a do sněmovny se může dostat jen oficiální cestou přes „tajnou spisovnu“. Sněmovna o zprávu oficiálně nepožádala. Mezi znalci bezpečnostního zákulisí je Zemanova zpráva spíše než za souhrn fakt označována za hanopis s cílem ředitele BIS diskreditovat.

Další možnost svolat páteční jednání bezpečnostního výboru má předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) – pokud usoudí, že důvody jednání jsou závažné. Na dotaz Respektu, zda tak učiní, Vondráček neodpověděl, podle místopředsedy výboru Pavla Žáčka (ODS) zatím od předsedy sněmovny žádný dopis, který by umožnil schůzi svolat, nepřišel.

Andrej Babiš je zřejmě tlačen prezidentem Zemanem, aby mandát Michala Koudelky neprodloužil: vadí mu, že Koudelka označuje za hlavní riziko pro bezpečnost Česka pronikání a operace ruských tajných služeb. A BIS je v tomhle směru dlouhodobě aktivní.

Zatím poslední informace, kterou Radek Koten svým kolegům přeposlal a kterou má Respekt k dispozici, zní, že pro svolání zasedání výboru „nejsou zákonné důvody“. Je tak stále nejisté, zda se důležité setkání členů výboru v pátek  vůbec uskuteční.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].