Babiš se dál bojí potvrdit Koudelku šéfem tajné služby
 
jarvis_5defddec498ebda96b60fd57
Premiér Andrej Babiš • Autor: ČTK, Deml Ondřej

Premiér Andrej Babiš se v pondělí sešel s prezidentem Milošem Zemanem, aby s ním probral, kdo dál povede kontrarozvědku BIS. Současnému řediteli Michalu Koudelkovi končí první pětiletý mandát v polovině srpna. Ani po večerní schůzce to však není jasné. Babiš po jejím skončení řekl, že chce věc probrat s poslanci bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny, aby se jich zeptal, zda má Koudelka pokračovat, nebo má nového šéfa BIS vybírat až nová vláda. Koudelkovi zároveň doporučil sejít se s prezidentem.

Šéf ANO už ovšem od politických stran opakovaně slyšel jejich názory: Koudelkův další pětiletý mandát chce koalice Spolu i Piráti se Starosty a koaliční ČSSD, odmítají ho komunisté a SPD. Vzhledem k tomu lze Babišovo pondělní vystoupení číst tak, že se stále bojí rozhodnout. Svědčí o tom i jeho nápad na schůzku Koudelky se Zemanem: pravomoc jmenovat nového ředitele BIS má totiž vláda, nikoliv hlava státu.

Reklama
Reklama

O čem se tedy spolu budou Koudelka se Zemanem bavit a o čem ho má Koudelka přesvědčovat? I výsledky práce BIS Zeman dávno zná, je adresátem jejích výstupů. Naposledy dostal zprávu k případu Vrbětice ohledně teroristického útoku ruské vojenské rozvědky GRU na českém území, který BIS pomohla rozkrýt.

Čtěte také: Když nebude Babiš ohledně šéfa BIS postupovat podle zákona, stává se hráčem hybridní války

Koudelka má jako ředitel BIS velký vliv na to, zda Česko bude dál prozápadní a nezávislou zemí jasně ukotvenou v Evropské unii a v NATO, nebo se naopak začne obracet k Rusku a Číně, které usilují o stále větší vliv v Evropě. Šéf tajné služby se tomu doposud snažil bránit - právě tím se dostal do konfliktu s prezidentem, který je hlavním představitelem opačné orientace, a chce tak Koudelkovu hlavu.

Za normálních okolností by ho premiér odkázal do patřičných mezí, ale Andrej Babiš v takové pozici není. Jeho přešlapování kolem Koudelky ukazuje, že jeho pozice vůči prezidentovi je slabá a nejistá. Právě Zeman na podzim bude rozhodovat o tom, zda ho znovu pověří vedením vlády, a Babiš si prezidenta podporou Koudelky nechce postavit proti sobě.

Babiše nepochybně tíží i fakt, že je stále trestně stíhaný v případě údajného dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo. Také tím se stává vůči prezidentovi vydíratelný a Zeman to zjevně ví. I v tenhle okamžik by mu sice Babiš mohl odporovat, ale to by svůj případný odchod z politiky musel přestat chápat jako fatální moment, kdy pro něj skončí úplně všechno.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte