0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory27. 7. 20215 minut

Když nebude Babiš ohledně šéfa BIS postupovat podle zákona, stává se hráčem hybridní války

S členem bezpečnostního výboru Janem Bartoškem o důvodech průtahů při jmenování ředitele kontrarozvědky

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, 2021 • Autor: ČTK

Stále není jasné, kdo povede kontrarozvědku BIS. Současnému řediteli služby Michalu Koudelkovi skončí pětiletý mandát v polovině srpna a premiér Andrej Babiš pořád neřekl, zda ho ponechá ve funkci dalších pět let. Jméno nového ředitele BIS musí být každopádně projednáno v bezpečnostním výboru Poslanecké sněmovny. „Premiér o svém postupu dlouhodobě mlčí, informaci o svolání výboru nemám - a ani nemám náznaky, že by věc chtěl projednávat. Tedy, že by se zeptal například na možný termín jednání, aby byl k dispozici dostatek členů,“ říká lidovecký člen výboru Jan Bartošek na otázku, zda již ví, kdy a jestli se výbor sejde.

Nedávno jste neprosadil žádost o svolání bezpečnostního výboru. Co přesně jste na něm chtěl řešit?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jednak jsem se pokusil o svolání výboru, jednak jsem požádal o zařazení bodu o BIS na jednání Poslanecké sněmovny. V obou případech to neprošlo, protože návrh nepodpořilo hnutí ANO, komunisté, SPD a ČSSD. Chtěl jsem, aby nás premiér s předstihem seznámil s tím, jak bude vláda postupovat při jmenování nového šéfa BIS. Právě to mu ukládá zákon, premiér ho ovšem nenaplňuje. Platí přitom, že každý zodpovědný šéf vlády takhle klíčovou personální otázku řeší s dostatečným předstihem – nikoli vyčkává do posledního dne a všechny vystavuje takové míře nejistoty.

Jan Bartošek • Autor: HN - Lukas Biba
Jan Bartošek
Jan Bartošek • Autor: HN - Lukas Biba

Když jste většinu pro svolání výboru nezískal, řekli vám pak kolegové, proč vás nepodpořili?

Vzhledem k tomu, že rozhovory byly neformální, přišlo by mi nefér o nich mluvit veřejně. Vnímal jsem to tak, že v tenhle moment není vůle to projednat.

Členové výboru vám tedy říkali, že oni by chtěli o věci jednat, ale nechce to premiér?

Jak já znám lidi z bezpečnostního výboru, s řadou z nich je rozumná řeč. Ale svůj podpis nepřipojili.

Takže se zatím nechtějí postavit premiérovi?

I tak to lze interpretovat.

A jak vůbec rozumíte snaze Andreje Babiše napínat všechny do poslední chvíle tím, kdo bude novým ředitelem BIS právě v době, kdy bezpečnostní situace v Evropě ani ve světě není stabilní?

Bezpečnostní situace se jednoznačně zhoršuje, ukazují na to i výroční zprávy BIS. O to hůře vyznívá chování premiéra ohledně bezpečnosti České republiky. Jak si vykládat jeho nečinnost? Můžu se pouze domnívat, že se bojí prezidenta Miloše Zemana a nechce s ním jít do konfliktu, protože hlava státu současného ředitele BIS už dál nechce. Je také možné, že premiér vyčkává na dobu, kdy lidé budou na dovolených - doufá, že se tím promlčí, a pak něco udělá, když bude mít veřejnost jiné starosti. Může hrát na to, že to na poslední chvíli řekne jen tak mimochodem.

Čeho se premiér v případě prezidenta bojí?

Prezident již řekl, že po volbách jmenuje premiérem předsedu nejsilnější strany bez ohledu na výsledek voleb a zisk koalic. Tohle může být vydírací potenciál směrem k Andreji Babišovi -  a premiér se ve vztahu k Pražskému hradu dlouhodobě jeví jako ten slabší. Může se bát, jestli tedy nakonec bude znovu pověřen sestavením vlády, když se prezidentovi postaví ve věci BIS. Je v tom zajímavý rozpor: Andrej Babiš ředitele BIS Michala Koudelku opakovaně chválí, co se týká jeho profesionality a práce, takže by tu neměl být důvod znovu ho nejmenovat. Ale neděje se to.

Bezpečnostní výbor musí jméno nového ředitele BIS ze zákona projednat. Je možnost ho odmítnout?

Bezpečnostní výbor má nominaci projednat, ale nepředjímá výsledek. Může vyjádřit nesouhlas, každopádně to pak nebrání vládě dotyčného člověka jmenovat. To znamená, premiér se může zachovat, jak mu je libo.

Další řádné jednání bezpečnostního výboru je stanoveno na začátek září. Kdyby za pár dní premiér přišel, že se máte kvůli řediteli BIS mimořádně sejít do půlky srpna, stihnete to?

Bezpečnostní výbor je možné operativně svolat, na druhou stranu, pokud se chováte k lidem kolem sebe férově, dáte jim to vědět s jistým předstihem, aby se mohli připravit a vyhradit si čas. Premiér tak může způsobit, že výbor sice bude narychlo svolán, ale řada lidí nebude schopná se dostavit. A to je lumpárna; to už není o zákonech, ale o slušném chování v rámci mezilidských vztahů. Nicméně kdyby výbor svolán nebyl, bylo by to porušení zákona.

Kdyby se přesto premiér snažil bezpečnostní výbor obejít a jméno nového ředitele BIS do něj nepřinesl, jaké máte poté možnosti?

Andrej Babiš • Autor: Ladislav Křivan
Andrej Babiš
Andrej Babiš • Autor: Ladislav Křivan

To by byl natolik závažný precedens, že bychom museli hledat, co se nabízí. Právníkům, s nimiž spolupracuji, jsem to už nadnesl jako otázku, ale odpověď zatím nemám.

Premiér může současnému řediteli BIS prodloužit mandát, vybrat někoho jiného – ale mluví se také o dočasném pověření Michala Koudelky na omezený čas. Počítá s tím posledním zákon?

Dočasné jmenování zákon neumožňuje, nezná ho. Mělo by dojít k řádnému jmenování. Když přijde Andrej Babiš s jiným řešením, než počítá zákon, stává se aktivním hráčem hybridní války, který koná proti zájmům země. Jedním z nástrojů hybridní války je totiž zpochybnění základních demokratických institucí a institucí, které demokracii chrání.

Lidové noviny v úterý vypustily balónek, že by se Koudelkovým nástupcem mohl stát jeho zástupce Jan Pavlíček. Je to pro vás přijatelné jméno?

Vzhledem k tomu, že ta informace vyšla v holdingovém tisku Andrej Babiše, nebudu se k takovým spekulacím vyjadřovat. Spekulování o jménech může celou záležitost poškodit.

A vy osobně chcete, aby ve vedení BIS pokračoval Michal Koudelka?

V případě, že by bylo v mé kompetenci ovlivňovat vedení této služby, tak bych plukovníku Koudelkovi mandát prodloužil. Odvádí vysoce profesionální službu, která je ceněná i na mezinárodní úrovni.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].