Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika, Redakce, Společnost

Patriot Blatný: Cizí pomoc nechceme, jde i o symboliku

Nemocnice v Chebu dostane pomoc z Česka. Z Německa ne

Ministr Blatný v Chebu • Autor: Milan Jaroš
Ministr Blatný v Chebu • Autor: Milan Jaroš

Dřív než ministr Blatný předstoupil ve čtvrtek před národ s novinou o nefunkčnosti vládních opatření, zaletěl dopoledne vrtulníkem na otočku do přetížené nemocnici v Chebu. V několika bodech slíbil pomoc, ale vyhovět nechce v tom hlavním, po čem místní poslední dobou volají – otevřít sanitkám hranice do Německa. Česko prý situaci zvládne vlastními silami, což je podle ministra zdravotnictví i důležitý vzkaz směrem k občanům.

I když ne každý tento vzkaz ocení.  „Pokud jde o zdraví, hranice by neměla sehrávat vůbec žádnou roli,“ apeloval na ministra zdravotnictví hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN), když po jednání v nemocničním areálu předstoupili společně před novináře.

V Německu je momentálně v přepočtu na hlavu šestkrát méně potvrzených případů nákazy než v Česku. Jak z Bavorska, tak ze Saska už přišla nabídka, že v případě nouze je možné využít i tamější nemocnice. Chebsko je nyní nejzasaženější okres v Česku. Na kritickou situaci už v polovině ledna upozornil primář interny chebské nemocnice Stanislav Adamec.

V nezvykle  otevřené veřejné výzvě upozornil, že vzhledem k omezeným kapacitám lůžek, vybavení a personálu je nucen selektovat, komu dá jakou péči. To dalo ve městě do pohybu petici za otevření hranic do Německa, pod kterou se už podepsalo přes 3600 lidí, z nichž někteří dorazili i ve čtvrtek s protestními transparenty na ministrovo vystoupení.

Blatný v Chebu slíbil, že sežene na dočasnou výpomoc tři internisty a ještě posílí transportní kapacity, aby pacienti putovali ve větší míře do dalších krajů. Novinkou má být non-stop pohotovost vrtulníku, aby mohl létat na chebský heliport i v noci. A také příslib, že celostátní dispečink lůžkové péče vyhoví žádostem o přemístění do jiných krajů s předstihem a bude na Karlovarsku udržovat větší rezervu. Kraj kromě toho zavádí pracovní povinnost pro zdravotní sestry zaměstnané v nevytížených lázeňských povozech, byť řada z nich už v nemocnicích na covidových odděleních vypomáhá.

Všechna domluvená opatření budou podle Blatného dostačující pro to, aby se nápor zvládl jen s využitím domácích zdrojů. Bazírovat na soběstačnosti je ale přesně to, co místním vadí – podle hejtmana Kulhánka i kvůli symbolice, protože příhraniční region bere propojenost s Německem jako samozřejmost.

O případné pomoci už se na mezivládní úrovni jednalo na podzim, a pokud by k ní mělo dojít, česká vláda by ji musela oficiálně aktivovat. Vše je tedy nachystáno, nicméně do ostré aktivace se Blatnému nechce. Jednak proto, že převozy do Německa by prý byly jen dílčím řešením pro jednotky pacientů, ale také proto, že i ministr vidí v žádosti do Německa symboliku – jenže opačnou než hejtman.

Protestující před chebskou nemocnicí požadují spolupráci s Německem • Autor: Milan Jaroš
Protestující před chebskou nemocnicí požadují spolupráci s Německem • Autor: Milan Jaroš

„Té symbolice, o které tady bylo hovořeno, úplně rozumím. Ale stejně tak je jakýmsi symbolickým - a myslím si že naprosto jasným - signálem pro všechny občany této země: postará se o vás i Česká republika. Není potřeba za každou cenu cestovat do zahraničí, protože Česká republika si váží každého života, každého českého občana a o každého z nich se postará,“ prohlásil v Chebu Blatný.

I když je všem jasné, že výpomoc od sousedů nepřinese úplnou spásu, Blatného vlastenecká hra nedává smysl. Pokud Německo samo pomoc nabízí, není slabostí ji využít. Pacientům by to prospělo víc než dlouhé převozy a po započtení nákladů na provoz vrtulníku by to možná vyšlo i levněji. Podle Blatného neexistuje žádný případ, kdy by kvůli omezeným kapacitám v Česku někdo přišel o život, ale proč takovou věc při současném přetížení chebské nemocnice riskovat?

Existuje-li možnost přeshraniční spolupráci navázat (dnes nemohou sanitky jezdit do Německa vůbec), sotva kdy na to bude vhodnější doba. Nehledě na zmíněný spor o symboliku, kde Blatného češství působí v nynějších problémech až tragikomicky. Zvlášť na občany v regionu, kde je přeshraniční život dennodenním normálem v mnoha ohledech.

Útěchou pro Cheb tak musí být to, že i patriot Blatný je v případě krajní nouze ochoten ustoupit. „Jednání proběhlo, je to nastavené. Jednali jsme s vedením jednotlivých spolkových vlád a v případě, kdy my o to požádáme, tak ten požadavek bude akceptován,“ uvedl v Chebu ministr. Kulhánek bere dohodu tak, že stačí, když se v nouzi ministrovi ozve a na přijetí pomoci z Německa bude trvat. „Dohodli jsme se, že je to otázka jednoho telefonu,“ řekl Respektu po jednání hejtman.

Tisková konference v Chebu • Autor: Milan Jaroš
Tisková konference v Chebu • Autor: Milan Jaroš

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].