Otrava Bečvy: Policie ukázala na prvního podezřelého, klíčové otázky však zůstávají
 
protestní pochod za spravedlivé vyšetření otravy řeky Bečvy, Richard Brabec, transparent---protest…
Valašské Meziříčí, protestní pochod • Autor: ČTK

Tři čtvrtě roku poté, co neznámý pachatel otrávil třicet kilometrů toku moravské řeky Bečvy a usmrtil desítky tun ryb, obvinila policie v této kauze prvního člověka a také soukromou firmu. Podle informací Hospodářských novin v této věci stíhá Oldřicha Havelku, ředitele společnosti Energoaqua, která v Rožnově pod Radhoštěm provozuje čističku odpadních vod vypouštějící vodu do Bečvy několik kilometrů dlouhým podzemním kanálem, který vede z průmyslového areálu bývalé rožnovské Tesly. Naopak podle policie viníkem není společnost Deza sídlící ve Valašském Meziříčí, jež patří do impéria Agrofert spojeného s premiérem Andrejem Babišem.

Klíčovým podkladem pro zahájení trestního stíhání je podle policejního mluvčího odborný posudek, který vypracoval soudní znalec Jiří Klicpera. Ten přitom už od letošního února několikrát do médií zopakoval, že Deza není viníkem otravy, a naopak naznačoval, že smrtící kyanidy unikly do Bečvy právě kanálem z rožnovské čističky firmy Energoaqua. Aktuální policejní obžaloba tedy posouvá kauzu do dalšího stadia, jehož součástí bude s největší pravděpodobností soudní přelíčení, ale nové a překvapivé informace do případu nepřináší.

Reklama
Reklama

Policie tedy stíhá firmu Energoaqua, ale klíčové a dosud nezodpovězené otázky zůstávají. Ta hlavní zní: Jestliže kyanidy unikly z Rožnova kanálem ústícím do Bečvy v části Valašského Meziříčí zvané Juřinka, jak je potom možné, že první ryby začaly umírat až o 3,5 kilometru a několik jezů níže po proudu řeky - a že stopy po jedu či mrtvé ryby se nepodařilo najít ani ve slepých ramenech řeky? Žalobce bude nejspíše argumentovat, že přímo pod zmíněnou výpustí byly naměřeny nadměrné kyanidy, avšak jejich koncentrace nebyla dostatečná na to, aby zabila čtyřicet tun ryb.

Čtěte také: Zas něco vyteklo

Nejspíše se také konečně dozvíme, co odhalily experimenty se zeleným barvivem, které policie v průběhu vyšetřování lila do Bečvy, aby viděla, jak se v řece chová tekutá látka a zda se v takovém případě šíří a mísí po celé šíři říčního toku. Otázka nicméně je, zda tyto spíše nepřímé důkazy budou u soudu stačit pro vyvrácení pochybností místních obyvatel, které jsou značné.

Rybáři, kteří v osudný den 20. září v řece odhalili mrtvé ryby a jako první na ekologickou katastrofu oznámili, totiž této verzi většinou nevěří, a to právě proto, že jed zabíjel až níže po proudu, a naopak v těsné blízkosti společnosti Deza. „Pokud by nebezpečné látky vytékaly z rožnovské výpusti, ryby by musely hynout bezprostředně pod ní. Opakovaná vyjádření znalce Klicpery, kterého si policie objednala, jsou pro mě naprosto nedůvěryhodná. Zdroj úniku je někde jinde,“ sdělil letos v květnu deníku Právo rybář Stanislav Pernický, který v den havárie odebral vzorky z Bečvy a předal je vodoprávnímu úřadu v Hranicích na Moravě.

Podobně se vyjadřují i další místní rybáři, kteří zdroj hledají spíše u výpustí v okolí obce Lhotka. Z toho, co od soudního znalce a dalších expertů dosud prosáklo do médií, však vyplývá, že z těchto míst v den úniku kyanidů bezprostředně po otravě neexistují použitelné vzorky. Rybářům vadí i další věci – například si stěžovali, že Česká inspekce životního prostředí na místo dorazila až po několika hodinách.

Policie aktuálně oznámila, že v případu došlo ke spáchání dvou trestných činů, a to poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. „Fyzické osobě hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, právnické osobě zákaz činnosti a peněžitý trest,“ uvedl pro ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš. Je však otázkou, zda se policii pachatele podaří usvědčit.

Jaké k tomu má důkazy a zda jsou přesvědčivé, to se dozvíme až u soudu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 661

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte