Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Omezovat, nebo ne? Jak vláda uhájí své covidové plány před soudem a Okamurou

Soud zrušil zákaz restaurací pro neočkované, ministerstvo má týden na rozmyšlenou

Předseda SPD Tomio Okamura hovoří na schůzi sněmovny k vládní novele pandemického zákona • Autor: ČTK
Předseda SPD Tomio Okamura hovoří na schůzi sněmovny k vládní novele pandemického zákona • Autor: ČTK

Aktualizace, 3.2. 00:10: Protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Předpokládá to vládní novela zákona, kterou s úpravami schválila sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze po více než 35 hodinách od úterního zahájení schůze. Vláda také oznámila, že k příští středě 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb, vstup do restaurací a na kulturní, sportovní a další akce.

Pandemická situace se podle premiéra Petra Fialy v Česku vyvíjí tak, jak vládní poradci prognózovali – varianta omikron se dál silně šíří, nejspíš ještě udeří v seniorské populaci, ale vše prý běží bez nežádoucích překvapení. Tedy zvladatelným způsobem, který brzy umožní některá omezení zrušit, počínaje povinným testováním ve školách a firmách v polovině února.

Co se naopak začalo z vícera stran hroutit, je právní rámec, který měla vláda dosud k dispozici, aby mohla v zájmu brždění nákazy omezovat život v zemi. Nejvyšší správní soud ve středu nečekaně zrušil zákaz vstupu do restaurací a barů pro neočkované. Svůj výrok soudci zdůvodnili tím, že pro toto omezení - tak jak bylo loni při nástupu podzimní vlny covidu vyhlášeno a poté Fialovou vládou prodlouženo – není ve stávající legislativě dost silná opora. Soud zrušil zákaz od příští středy, odklad odůvodnil tím, že chce dát vládním úřadům prostor na reakci.

Souběžně se koaliční strany pokoušejí ve sněmovně zrychleně prosadit novelu pandemického zákona. S ní však narazily na vytrvalé obstrukce poslanců SPD, kteří nebývale dlouhými projevy zastavili jednání zákonodárného sboru na celé úterý, poté na celou noc z úterý na středu a pak i na část středečního jednání. Koalice je s tím smířená a je připravená obstrukce přečkat. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury „patří obstrukce k parlamentní praxi, chce to trpělivost a výdrž", jak řekl Českému rozhlasu.

Novela má opravit nedostatky vzniklé při spěšném prosazování loni na jaře. Podle premiéra Fialy má vylepšit zákon právě v paragrafech, kvůli kterým správní soud vládní regulace opakovaně ruší. Vláda ji navíc potřebuje kvůli tomu, že stávající pandemický zákon, tak jak byl loni odhlasován, přestane na konci února platit.

Kabinet se bojí, že pak přijde o možnost cokoli regulovat a v zemi propukne chaos. Fiala ve sněmovně připodobnil choulostivý zákon k hasičské stříkačce, kterou je třeba mít připravenou k použití pro případ požáru, byť všichni doufají, že ji nebude třeba nasadit. Opoziční strany naopak novelu kritizují jako přehnaný zásah do občanských svobod, zvlášť když sama vláda mluví o tom, že covid přes vysoké počty nakažených už není tak nebezpečný jako loni.

Vládní většina ve sněmovně se zřejmě nakonec postará o to, aby novela prošla a zákon dál platil. A to včetně nejdiskutovanějších opatření, jako jsou pokuty za nedodržování pandemických opatření (vláda oproti původnímu návrhu snížila horní mez z tří milionů na 600 tisíc korun) nebo možnost nařizovat občanům povinný domácí pobyt, izolaci či karanténu esemeskou - ta má nově obsahovat jednoznačný identifikační kód, aby existovala možnost doložit, že esemesku skutečně posílá státní orgán, hygiena má také dostat povinnost odbavit případné námitky během tří dnů. „Pandemický zákon je příprava na to nejhorší,“ řekl ve sněmovně ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Právě tak je možné, že budou dál platit zákazy v restauracích. „Momentálně rozhodnutí analyzujeme a opravné kroky představíme během následujících dnů, aby respektovaly rozhodnutí soudu,“ uvedl krátce po vyhlášení rozsudku náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Pseudopovinné očkování

Soudce Nejvyššího správního soudu Petr Mikeš v písemném výkladu verdiktu poznamenal, že nelze tolerovat, aby cílem ministerských opatření bylo nepřímé nucení lidí k očkování. „Tím by se totiž z dobrovolného očkování stalo prostřednictvím mimořádného opatření očkování povinné, neboť osobám neočkovaným by nezbývalo nic jiného než se nechat naočkovat, pokud by chtěly běžně žít,“ uvedl předseda senátu, který ve věci rozhodoval.

Verdikt soudu ruší povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc při vstupu do restaurací, klubů, heren či hotelů. Jiných regulovaných sektorů se verdikt netýká s ohledem na to, jak stěžovatelka (kterou soud popisuje jen jako „ženu z Brna“) svou žalobu koncipovala. Podle soudce ale nelze vyloučit, že v jiných případech soud rozhodne podobně i v širším kontextu.

Rozsudek se opírá o argumentaci, podle níž ministerstvo nemá v současném pandemickém zákoně dostatečnou oporu, aby vstup do provozoven zakazovalo. Regulaci by umožňoval leda zákon o ochraně veřejného zdraví, ale jen pokud by ji ministerstvo zdůvodnilo tím, že  ohniskem nákazy je celé Česko a že ji může potenciálně šířit každý občan. Ministerstvo má tím pádem během následujícího týdne možnost buď prokázat, že situace s covidem je skutečně tak špatná, anebo by vláda musela vyhlásit nouzový stav, což ale nemá v plánu.

Rozpor mezi silou zákona a snahou regulovat ministerstvo už několikrát vyřešilo tím, že vydalo opatření na hraně zákonnosti a dění v zemi běželo podle něj, byť soud tato opatření zpětně rušil. Je možné, že k podobné taktice se úřad uchýlí i tentokrát – omezující opatření vydá od příštího týdne znovu, a než je někdo napadne a soud rozhodne, upraví pandemický zákon tak, aby další žaloby již nemohly uspět.

Právě k tomu má podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka právě prosazovaná novela mimo jiné posloužit. „To opatření a rozhodnutí soudu je přesně ten důvod, proč je potřeba novelizovat pandemický zákon,“ uvedl při obhajobě novely ve sněmovně s tím, že změny, které jeho resort v zákoně navrhuje, argumentaci soudu reflektují a dalším žalobám zamezí.

To může být i jedním z vysvětlení, proč má Česko – na rozdíl od jiných zemí – s regulací běžného dění ve jménu pandemie opakovaně takové právní problémy. Podle právníka a člena Legislativní rady vlády Jana Wintera je na vině právě děravý pandemický zákon, který se nyní vláda snaží – podle Wintera „v této části rozumně“ – zacelit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].