Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Obžaloba: Čtvrtmiliardovou zakázku Hradu manipuloval Balák za dohledu Mynářových advokátů

Že by kancléř ve skutečnosti celou akci naplánoval, se ovšem policii dokázat nepodařilo

Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák a prezident Miloš Zeman • Autor: Pražský hrad
Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák a prezident Miloš Zeman • Autor: Pražský hrad

Aktuálně.cz a Respekt nahlédly do obžaloby šéfa Lán Miloše Baláka, kterého do funkce dosadil kancléř Vratislav Mynář. Desítky milionů korun ze zakázky v sídle prezidenta, která byla podle podle policie zmanipulovaná, plynuly do firem spřízněných s Balákem. Právně tendr zaštítila kancelář, která předtím Mynářovi pomohla s nákupem vily od advokáta známého zastupováním Romana Janouška. Mynářův přítel dělal i stavební dozor. Následující text za pomoci obžaloby důkladně mapuje celou kauzu a její spletité vazby, které policie odhalila.

Zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava v Lánech na první pohled vypadalo jako bohulibý počin. Klíčava je zásobárnou vody pro Kladno - a za to, že se břehy hroutí, Hrad v minulosti kárala Česká inspekce životního prostředí. Vynaložit stamiliony korun na nápravu havarijního stavu se tak zdálo logické. Pohled policistů z tehdejšího elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ovšem změnil informátor.

Důvěryhodný tip, že zpevňování břehů se Hrad chystá zmanipulovat, policisté dostali přímo z nitra Lán už před zahájením první, stomilionové etapy prací. Ještě v jejím průběhu tak začali detailně monitorovat přípravu druhé etapy. Přísně utajená akce obnášela i nainstalování „štěnic“ do kanceláře šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka, prominentního hradního úředníka. Z toho, že se na manipulaci podílí, elitní detektivové podezřívali i přímo Mynáře. Že by kancléř ve skutečnosti celou akci naplánoval, se jim ovšem nepodařilo dokázat. Před soudem tak za ovlivňování druhé etapy výběrového řízení skončil Balák, vítězná kladenská firma Energie - stavební a báňská a její manažer Libor Tkadlec.

Obžaloba detailně popisuje, jak Tkadlec (podle obžaloby s vědomím Baláka) celý tendr Hradu organizoval tak, aby zvítězil jeho zaměstnavatel. A to s požehnáním vedení firmy, která zároveň sponzorovala Balákův basketbalový klub. Tkadlec se opakovaně chlubil, že velkou část stavby sice Hrad zaplatí, ale nikdy se nepostaví.

Rozporcovaná zakázka

Policisté rozkryli i Balákův plán, jak miliony ze zakázky poputují do spřízněných firem. Původně se scházel s představitelem liberecké stavební firmy Syner. Její akcionář Jiří Urban se s Balákem zná z honů, jejich hostem byl v Lánech opakovaně.  „Vážně přemýšlím, že je přesvědčím o té Energii,“ řekl o Syneru Balák už v říjnu 2015 své pravé ruce, Eduardu Gaislerovi. Detektivové to zjistili díky odposlechům, které nainstalovali v lánských kancelářích. Bylo to rok a půl předtím, než jím vypsaný tendr Energie skutečně vyhrála.

Balák se pak v březnu 2016 sešel s Urbanem v mladoboleslavské restauraci La Romantica. K jejich smůle u toho opět byly prostorové odposlechy policistů. „Urban uvedl, že se oni (dle kontextu společnost Syner) potřebují dohodnout s dědkem (jde o Osnera),“ zaznamenali policisté. Dále podle přepisu Balák s Urbanem probírali, kolik stavba bude stát a že je třeba mít pod kontrolou i projektanty. Při výslechu pak Urban policistům připustil, že Baláka zná 15 let a citovaného Zdenka Osnera, předsedu správní rady Energie, již čtvrt století, ale na schůzku si prý nevzpomíná.

Vratislav Mynář • Autor: Milan Jaroš
Vratislav Mynář • Autor: Milan Jaroš

Se Synerem pak Energie založila sdružení, i když parametry dohody příliš nedávaly smysl. „Celou zakázku měla provádět Energie a Syner neměl dělat nic,“ řekl policistům dnes obžalovaný Tkadlec. Zisk se přitom měl dělit napůl. Proč bylo důležité, aby se Syner na zakázce podílel, není jasné dodnes. „I když to vyhrajeme, musíme to vyhrát s nima. To je daný z Hradu. Odlákaj ty ostatní nějakým způsobem. To zařizujou oni. My jim tady dáme dvacet třicet milionů, ať tady vůbec neotravujou. Protože tam ty peníze na to jsou schovaný,“ říkal Tkadlec do odposlechů ve své lánské stavební buňce o tom, že Syner mu má pomoct vyšachovat ostatní zájemce o zakázku (firma pak po policejním zátahu z „etických důvodů“ od partnerství odstoupila).

U výslechu šéf lánských lesů policistům přiznal, že s Energií spolupracoval už v minulosti, když pracoval v soukromém sektoru. Policisté navíc sledovali, že stejná firma sponzorovala jeho ženský basketbalový klub, kterému Balák ve Strakonicích šéfoval. Ve vedení byl i jeho zmíněný lánský podřízený Eduard Gaisler a zeť Michal Košatka. V období, kdy se hradní zakázka soutěžila, Energie poslala dle policistů strakonickým sportovcům na darech více než 300 tisíc korun.

Jejich jména figurují v případu i jinde. Subdodavatelem Energie, který měl na zpevněné svahy opětovně zasázet stromy, se stala firma BFS Invest, která jinak na internetu píše, že v Hradci Králové provozuje solnou jeskyni. Pro Energii ale měla sázet tisíce stromů. „Jedná se o společnost s úzkými vazbami na obviněného Baláka, respektive společnost Eko-les,“ píše v obžalobě státní zástupce.

Společnost Eko-les rekultivační je firma, kterou do roku 2014 řídil přímo Balák. Ta naopak právě sázení na webu inzeruje jako hlavní činnost. Jako jediný majitel je v obchodním rejstříku uveden Eduard Gaisler a jednatelem je jeho zeť Košatka. Společně s ním do předloňska jako jednatel působil právě majitel BFS Invest Karel Borůvka. „O tom, že zalesňovat BFS Invest, rozhodli u nás na podniku,“ vypověděl obžalovaný Tkadlec.

Balák: Firmu neznám

Tím ale „malé domů“ nekončily. Minimálně 12 milionů korun, které Hrad za stavbu z veřejných peněz zaplatil, odteklo do schránkové firmy Piratex Trading - s tehdy neexistujícím majitelem i sídlem. Energie se tedy o miliony podělila s firmou, která neměla web a veškerá s ní spjatá telefonní čísla byla odpojená. Dle poslední zveřejněné účetní závěrky měla ještě v roce 2015 nulový obrat. Stejná firma ovšem společnost do Lán Balákovi dodávala košile - přesto v minulosti opakovaně tvrdil, že ji nezná a nemá ponětí, co a za tolik peněz pro Energii dělala.

Zámek v Lánech • Autor: ČTK
Zámek v Lánech • Autor: ČTK

Navíc se ukázalo, že za společností stojí podnikatel Michal Krejčík, kterého Balák angažoval na trhací práce při první etapě stavby. „Jde o známého obviněného Baláka,“ konstatovali policisté. Zároveň zachytili, že Krejčík byl v čilém kontaktu s druhým obviněným Tkadlecem. Ten mu podle odposlechů reportoval detaily, jak manipuluje zakázku. Telefonovali si už v prosinci 2015 - dlouho před tím, než zakázku Balák vůbec vypsal.

„Obviněný Tkadlec v rámci tohoto hovoru Michala Krejčíka informoval, že dostal za úkol do Vánoc udělat polohopis, musí určit cenu na druhou etapu plus mínus 10 milionů a způsob, jakým se to bude dělat. Obviněný Tkadlec také uvedl, že to má již vymyšlené, včera to řekl Milošovi (podle kontextu zjevně Balákovi), aby to takhle předhodil generálovi (Osnerovi), a dále popisoval technologii stavby, jak by si ji představoval,“ interpretovali konverzaci policisté.

S Michalem Krejčíkem v hovoru rozebírali, že má jít o stříkaný beton, drátové kari sítě, kaskády a kámen. Ten chtěl podle policistů Tkadlec použít proto, aby vyřadil další zájemce o zakázku. A pod stříkaným betonem chtěl schovat to, co vyfakturoval, ale neprostavěl.

Projekt je třeba přifouknout

Zatímco kancléř Vratislav Mynář u poslanců úspěšně lobboval, aby kvůli rozsáhlé stavbě Hradu poslali co nejvíce peněz, v Lánech přemýšleli, jak práce co nejvíce prodražit. A to navzdory projektantům, kteří k tomu neviděli racionální důvod. Rozpočet Lesní správy Lány, který Mynář sestavuje, i kvůli tomu narostl za Zemanovy éry čtyřikrát. Aby mohla podobu stavby ovlivnit, potřebovala tedy mít Energie pod kontrolou i projektanta.

A to se dle detektivů povedlo. Už v listopadu 2015 policisté zachytili, jak na „napíchnutý“ telefon Balákovi volá předseda správní rady Energie Zdeněk Osner. „Sdělil obviněnému Balákovi, že za ním jede na zjevně již domluvené setkání "spolu s tím panem ředitelem toho VRV“," interpretovali odposlech. Společnost VRV přitom zakázku na projekt druhé etapy zpevňování břehů vyhrála až o čtvrt roku později. Hrad cenu stanovil těsně pod dva miliony, takže ji nemusel soutěžit podle zákona.

VRV následně obratem kompletní projektování svěřila subdodavateli - firmě Valbek. Výpovědí jejího projektanta policisté ilustrují, že podobu monstrózní stavby nedirigoval Hrad, ale manažer Energie. Dlouho před vyhlášením výsledků tendru, v němž zpevňování břehů kladenská firma vyhrála, se v odposleších Tkadlec chlubil, že řídí projektanty placené Hradem.

Miloš Zeman vítězí v prezidentských volbách • Autor: Matěj Stránský
Miloš Zeman vítězí v prezidentských volbách • Autor: Matěj Stránský

Projektantovi, který měl pracovat nezávisle, zajistil i zaměření svahů. A přikázal mu, aby výsledné dílo posílal ke schválení i jemu. Manažer Energie s projektem v původní podobě nebyl spokojený. Chtěl, aby se zakázka co nejvíce přiblížila čtvrt miliardě, což byla hranice pro podlimitní veřejnou zakázku. Policisté zjistili, že zatímco původně projektant navrhl práce za v součtu 170 milionů, nakonec Tkadlec dosáhl toho, že odměna za zakázku, kterou později jeho firma vyhrála, se vyšplhala až na 198 milionů.

„Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude, a může se vyfakturovat,“ zachytili třeba policisté, jak se manažer Energie Tkadlec po telefonu chlubí jednomu ze spolupracovníků, že v sídle prezidenta manipuluje zakázku za čtvrt miliardy korun.

Na stavební dozor, který kontroloval právě to, aby Hrad zaplatil jen to, co se skutečně postaví, pak Lány bez tendru najaly brněnskou společnost Geotest. Jejího spolumajitele Martina Teyschla zná dobře kancléř Mynář. Sedí v jeho nadaci, prostřednictvím které podporují školu nedaleko Osvětiman.

Jak zjistit fiktivní práce

Policisté věděli, že se část prací vůbec nemá provést. Otázka byla, jak to dokázat. Vymýšleli proto, jak v areálu, který střeží hradní stráž, monitorovat, jaké práce stavební firma skutečně provedla. Uvažovali i o tom, že nainstalují skryté kamery, které průběh prací zaznamenají on-line. Z toho ale sešlo. Kvůli slabému signálu v oboře nešlo data přenášet a pravidelný vstup do areálu nechtěli riskovat. Škoda, kterou tak policisté Balákovi s Tkadlecem přičítají, vychází jen ze znaleckých odhadů.

Sumu téměř devět milionů korun experti odvodili ze zisku, který Energie nelegálním přisvojením si tendru v Lánech získala. S tím, že některé práce vůbec nemusela udělat, odborníci nekalkulovali. Na průběh stavby přitom měla vliv i razie, kterou v Lánech vyšetřovatelé udělali v červnu 2017, a následný začátek stíhání Baláka. Hrad pak podle policistů mnohé své plány omezil.

Kancléř Mynář a mluvčí Ovčáček • Autor: Milan Jaroš
Kancléř Mynář a mluvčí Ovčáček • Autor: Milan Jaroš

Obžaloba nicméně stojí na detailním popisu manipulace samotného výběrového řízení. I vypsání zakázky přitom Balák „outsourcoval“. Tendr po právní stránce organizovala někdejší místopředsedkyně antimonopolního úřadu Jindřiška Koblihová. Policistům popsala, že výběrové řízení jí nesvěřil přímo Hrad, ale brněnská advokátní kancelář Richarda Tománka a Jiřího Jestřába, kterou si Hrad předtím najal, aby mu radila s právními věcmi. Za roky 2015 a 2016 se svým advokátům lesní správa zavázala vyplatit dvakrát až 1 999 999 korun (limit pro to, aby musel Balák služby soutěžit, jsou zmíněné dva miliony).

Jestřába s Tománkem velmi dobře zná kancléř Vratislav Mynář. V roce 2014 mu zprostředkovali podivuhodně levný nákup strašnické vily od advokáta Romana Janouška. Oba také poslali celkem 1,7 milionu korun na předloňskou prezidentskou kampaň Miloše Zemana. Na dotazy Aktuálně.cz a Respektu neodpověděli. Administraci klíčové zakázky Tománek a Jestřáb tedy svěřili Koblihové, která zase dobře znala Baláka. „Vypověděla, že se s Balákem znala z dřívější doby, kdy pracovala jako místopředsedkyně ÚOHS, on vlastnil lesnickou firmu a účastnil se zadávacích řízení Lesů ČR,“ uvádějí policisté.

Koblihová jako státní úřednice ÚOHS měla v popisu práce dohlížet na veřejné zakázky. V Lánech ovšem podle policistů veřejný zájem příliš nehájila. Jako předsedkyně komise, která stanovovala pravidla tendru či otevírala obálky s nabídkami, musí být ze zákona nezávislá, ale policisté na odposleších sledovali, že se sTkadlecem, manažerem Energie, kterou spoluvlastní otec Jaromíra Jágra, rychle sblížila. V prvním odposlechnutém hovoru si vykali, ve všech následujících už tykali. Tkadlec jí pak nosil hokejové dresy či Jágrův kalendář. „Koblihová byla s obviněným Tkadlecem v častém a přátelském kontaktu," popsali policisté.

Manažer stavební firmy se tak na odposleších v rozhovorech se spolupracovníky opakovaně chlubil, jak nastavuje podmínky výběrového řízení dozorovaného Koblihovou – a v oficiálních parametrech výběrového řízení se pak skutečně objevily. „To připravíš pro sebe, na sebe, že jo, jak ti vyhovuje, si ji připravíš. Máš kámen. Ty ostatní ho nemají. Ty ho musej koupit. Teď ještě bude vyjádření, že to musí být kámen jakoby místního původu,“ chlubil se Tkadlec v jednom z rozhovorů.

Balák se přitom v té době pokoušel v Lánech otevřít kamenolom a ve hře bylo, že ho bude provozovat právě Energie. Úřady nicméně v chráněné oblasti masivní odstřelování nepovolily. Balák je nyní přesto za prodej kamene z Lán firmě Energie stíhaný v separátní kauze. Podle něj vznikl nikoliv v kamenolomu, ale při odstřelování břehů. Prodal ho ovšem výrazně více, než vykázal, jak tvrdí policie. A plány na otevření kamenolomu v sídle prezidenta mimochodem nedávno obnovil.

V dalším případě Tkadlec hovořil o tom, že konkurenci vyšachuje podmínkou doložit, že v minulosti zpevňovaly svahy v ochranném pásmu vodního zdroje prvního stupně. Podmínka se po vyhlášení tendru za dva měsíce objevila v požadavcích na účastníky. Nakonec ji Hrad musel změkčit, když se konkurence Energie ohradila, že při výběrovém řízení na první etapu stavby Lány nic takového nepožadovaly.

Detailní přehled

Tkadlec na odposleších vyjmenovává i konkurenty Energie i konkurenty jejich nabídek. V dvoukolovém tendru měl přesný přehled o postupu konkurence. „Tkadlec měl bezprostředně po otevření obálek se žádostmi o účast v předmětném zadávacím řízení disponovat tehdy neveřejnými údaji o jménech přihlášených zájemců, včetně informací z obsahu jejich žádostí,“ zapsali policisté. Obálky otevírala komise v čele s Koblihovou. „Tkadlec  uvedl, že těm čtyřem se dává dohromady 20 milionů,“ píší také policisté s tím, že konkurenti pak podle něj budou motivovaní odstoupit.

Koblihová přitom Hradu s veřejnými zakázkami, a tím pádem i směřováním dalších desítek milionů, radí dodnes. Bez toho, že by prostředníkem byli Mynářovi advokáti. Naposledy s ní Balák v dubnu  uzavřel rámcovou smlouvu až do konce roku 2021. A to za dva miliony korun bez daně. Podobnou dohodu Koblihová s Balákem podepsala už před dvěma lety; opět za dva miliony.

Přes rozsáhlá podezření a obžalobu zůstává ve funkci i sám Balák. Mynář ho odmítá odvolat s dovětkem, že ctí presumpci neviny. Balák tak rozděluje další zakázky za desítky milionů. Podle kancléře byly rozsáhlé stavební práce, které policie považuje za od začátku zmanipulované, naprosto nezbytné. Mynář se navíc vyšetřování pokoušel torpédovat. Tlačil kvůli tomu na někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána i soudce.

Sám Balák opakovaně tvrdí, že nic neprovedl. „Je to lež. Pouze nepravdivá konstrukce policie,“ řekl už dříve. Dokonce vloni natočil video na svou obhajobu. Na svém kanálu na YouTube ho následně zveřejnil mluvčí prezidenta Ovčáček. Sám Miloš Zeman se o novináři, který kauzu popisoval, vyjádřil v pořadu Jaromíra Soukupa jako o „bulvární drbně“.

U firmy Energie jakožto právnické osoby se pak hraje nejen o rozsudek v této kauze. V případě viny by se totiž dle zákona nemohla ucházet o další veřejné zakázky. Přitom pro stát či města pracuje ve velkém, například opravuje pražské metro.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].