Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Agenda

Nový policejní odbor má nebývalý přístup k informacím. Velké riziko, říká Pavel Zeman

Policejní prezident Švejdar původně ohlašoval jen vznik malého metodického týmu

Policie
Ministr vnitra Jan Hamáček a policejní prezident Jan Švejdar • Autor: ČTK, Krumphanzl Michal

Koncem března, v době vrcholné karantény, zřídil policejní prezident Jan Švejdar v tichosti svým rozkazem nový policejní útvar s celkem nezáživným názvem Odbor centrální analytiky (OCA). Nezáživné ale nejsou kompetence, které zhruba čtyřicetičlenný tým dostal. Může si od kterékoli policejní složky vyžádat informace k vyšetřování – k uzavřeným případům i k těm živým, na nichž detektivové pracují. Policie disponuje nepředstavitelným objemem citlivých informací, které během desítek let získala a průběžně získává při vyšetřování. Z výslechů a odposlechů, sledováním, prověřováním účtů, rodinných i firemních vztahů, nebo prověřováním státních institucí.

Tyhle informace jsou už léta v podstatě hlavním motivem soubojů, kdo povede policii a jaký k nim bude mít přístup. Stejně tak jsou součástí politických půtek, protože policejní informace se dají zneužít proti soupeřům nebo mohou sloužit ke krytí korupčních a defraudačních zločinů, s nimiž je česká politika už léta propojena. Proto je nesmírně důležité, aby systém sdílení policejních informací dokázal tomuto nebezpečí zabránit. Rozkaz policejního prezidenta Švejdara stojí zatím mimo zájem veřejnosti, ale v zákulisí policie i justice se už o něm vede velká debata. Systém má kvůli údajnému velkému riziku zneužití poměrně dost odpůrců, navíc vznikl za poněkud záhadných okolností.

Reklama
Reklama

Lustrovat pro BIS

Nový odbor je výsledkem rok a půl trvající práce expertního policejního týmu Analytik, který byl zřízen za předchozího policejního prezidenta Tomáše Tuhého a vedl ho náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild. Podobu odboru představil Vild policejnímu prezidentovi Švejdarovi na jaře - ten ji akceptoval, a OCA tak dostala v historii Česka nebývalou řadu kompetencí.

Za prvé, pokud se o někoho budou zajímat BIS, tajné služby, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Národní bezpečnostní úřad a další státní instituce, budou chtít samozřejmě vědět, jestli dotyčná osoba neprochází nebo v minulosti neprošla nějakým policejním prověřováním nebo policejním spisem. OCA tedy bude mít určitý přehled o práci tajných služeb a dalších tuzemských bezpečnostních složek.

Za druhé. Centrální analytici budou mít přístup nejen do všech uzavřených policejních spisů včetně těch, které neskočily žalobou a jejichž detaily jsou známy jen vyšetřovatelům. OCA dostane za určitých okolností právo získávat informace i z probíhajícího vyšetřování. „Když to řeknu natvrdo, vznikl odbor, u kterého se budou sbíhat ty nejcitlivější informace, třeba i z vyšetřování politiků, a je tu velké riziko jejich úniku,“ říká k tomu Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Čtěte také: Nový mozek kriminálky

S tím náměstek Vild nesouhlasí. Podle něj by měl přístup OCA k uzavřeným i živým spisům zjednodušit vzájemnou informovanost uvnitř policie; dodnes se podle něj stává, že detektivové nevědí, že případ, který vyšetřují, se prolíná do vyšetřování, jež vede jiný policista v jiném kraji. Také se prý stává, že při dotazech ze zahraničí nemá policejní prezídium přehled, jestli je daná informace v policii k dispozici, a zjistit to stojí spoustu byrokracie. „Pokud jde o přístup k informacím, analytik bude muset vždy vysvětlit, proč je potřebuje. Pokud půjde o utajené živé vyšetřování, může vybraný analytik informace žádat - ale je tam pojistka, že je na vyšetřovateli, zda je poskytne,“ tvrdí náměstek Vild.

Policejní prezident Švejdar ještě v únoru v oficiálním rozhovoru pro týdeník Respekt tvrdil, že centrální analýza bude jen malým oddělením s maximálně deseti lidmi - dnes jich má čtyřicet - a že budou mít přístup jen k uzavřeným spisům. Vznik OCA měl být součástí rozsáhlejší reformy, kterou už rok připravuje jím zřízený tým Reforma. Experti z týmu do loňského listopadu debatovali třeba o reorganizaci elitní NCOZ - zkoumali, jestli má jednotka zůstat ve své masívní podobě, nebo jestli ji efektivně nerozdělit. Bavili se o vzniku centrální analýzy, ale také systému sdílení informací uvnitř policie, který by zamezil zmíněným zmatkům při vyšetřování.

Vysvětlí to náměstek

Jedním z návrhů byl i vznik Národního kriminálního úřadu, který by informačně i organizačně zastřešil regionální či celostátní kriminální úřady i malou centrální analýzu. K překvapení všech vydal policejní prezident Švejdar zmíněný rozkaz a práce týmu Reforma spadla komplet pod stůl, naopak vznikl málokým očekávaný Odbor centrální analýzy. Proč se policejní prezident rozhodl, jak se rozhodl, proč změnil během několika týdnů názor, nevíme. „Vysvětlí vám to náměstek Vild,“ napsal jen v sms. Náměstek sice může vysvětlit vznik a strukturu OCA - ale netuší, proč se policejní prezident rozhodl nepřihlížet k práci týmu Reforma.

Švejdar: Nehodlám se propůjčit levárně

Z laického hlediska není spor moc pochopitelný. Je tu pohled Pavla Zemana, který sdílí mnoho státních zástupců i policistů, pak je tu názor náměstka Jaroslava Vilda, který je podpořen předchozí debatou uvnitř policie. Členy týmu byli i státní zástupci včetně vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. „Koncepci náměstkova týmu Analytik s námi nikdo nediskutoval. Proč vznikl OCA v této podobě, nevím, ale nepovažuji to řešení za systémové,“ napsala Respektu mailem. Zmíněný Pavel Zeman říká, že s policejním prezidentem o svých výhradách mluvil: „Jestli je bude akceptovat, nevím,“ dodává. Policejní prezident Švejdar na dotazy, co říká na výhrady státních zástupců, ale i policistů ze svého týmu Reforma nereaguje.

Vznik centrální analytiky podporují všichni experti. Ovšem coby malého metodického týmu, který bude vypracovávat strategii boje proti zločinu na základě vývoje kriminality  - odtud nutný přístup ke konkrétním uzavřeným spisům. Spolupráce s tajnými službami a dalšími bezpečnostními složkami by v policii měl mít na starosti Národní kriminální úřad; ten byl součástí navrhované reformy, kterou policejní prezident zatím neakceptoval. Přístup k živým případům by neměl mít nikdo kromě státních zástupců a detektivů, kteří jsou na vyšetřování zainteresováni.

Ohledně vzniku OCA můžeme očekávat brzy veřejnou debatu – zatím se vše odehrávalo v kancelářích policejního prezídia, ale o věc se začínají zajímat poslanci, senátoři, své výhrady míní probrat s policejním prezidentem i některé bezpečnostní instituce. Debata bude zajímavá i proto, že otec současné reorganizace Jaroslav Vild ve funkci náměstka s největší pravděpodobností tento měsíc končí, odchází na post krajského policejního ředitele do Plzně (sám nechce tuto informaci nijak komentovat). Vzniká tedy otázka, s kým budou kritici debatovat – generál Švejdar se odvolával dosud ve věci OCA právě na práci a kompetence Jaroslava Vilda.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte