Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika, Redakce, Společnost

Největší prohra Viktora Orbána: Unie zmrazila Maďarsku velkou část fondů

Premiér sice vyjednal menší pokutu, než navrhovali eurokomisaři, ale jen nepatrně

Viktor Orbán • Autor: REUTERS
Viktor Orbán • Autor: REUTERS

Bruselští diplomati v noci na úterý dojednali ostře sledovanou dohodu ohledně unijních peněž pro Budapešť. A pokud ji ve středu stvrdí ministři financí členských států, což je velmi pravděpodobné, jedno maďarské drama je u konce. Ale podle všeho jen pro tuto chvíli.

Kvůli porušování zásad právního státu totiž potrestají ostatní členské země Orbánovu vládu tím, že jí zatím nevyplatí peníze z plánu obnovy a zmrazí víc než polovinu unijních fondů. Celkem tak Maďarsko zatím nedosáhne na dvanáct miliard eur. Původně navrhovaná výše pokuty byla miliard čtrnáct. Orbán si tedy dokázal vyjednat jen malé ústupky. Na oplátku se přitom vzdá veta na společnou pomoc Ukrajině a přestane blokovat unijní boj proti daňovým rájům. Tím maďarský premiér v posledních týdnech zbytek Unie otevřeně vydíral.

Maďarsko o peníze nicméně zcela nepřijde. Unijní fondy jsou „zmražené“ a nikam nezmizely - šest miliard eur čeká na účtech, až Komise uzná, že Maďarsko udělalo dost v nápravě chyb ohledně právního státu a že reformy, se kterými od září přišlo, jsou míněné vážně. Ani jedno si nyní nemyslí.

To samé platí o šesti miliardách z postpandemického plánu obnovy. Komise schválí maďarské nápady, za co peníze utratit, ale finanční prostředky zatím nepošle. Boj o peníze a stav maďarské demokracie se tedy nevyřešil, jen odsunul. České předsednictví nejspíš nebude poslední, kdo se Orbánovou hrozbou vet bude muset zabývat. Dříve či později maďarská vláda začne argumentovat tím, že už udělala dost – a přetlačovaná začne nanovo.

I v dalších kolech ovšem bude jasné, že zbytek Unie maďarskému vydírání neustoupil. Někteří eurposlanci dohodu kritizují a kritizovali ji už předtím, když žádali odebrání všech unijních fondů. Minulý týden však spekulovali znalci bruselského zákulisí o kompromisu, který bude k Orbánově vládě mnohem vstřícnější. Jenže maďarský premiér měl špatnou vyjednávací pozici. Hospodářská situace Maďarska není dobrá a uchovat si aspoň naději na získání miliard unijních eur bylo pro tamní vládu důležité kvůli „obavám finančních trhů“.

Orbán se také dlouho nemohl odhodlat ke zrušení stropu na ceny benzinu i nafty - a pak to musel udělat narychlo vprostřed noci minulý týden, když se ukázalo, že palivo v zemi prostě není a nebude. Podobně země zápolí s dodávkami cukru, jehož cena je také regulovaná, stejně jako u dalších základních potravin.

Válečná sázka na Rusko ho přitom odcizila všem minulým i potenciálním spojencům. To všechno způsobilo zatím největší Orbánovu diplomatickou prohru, jakou v Unii pamatuje.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].