Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Nastartovaný Babiš, skartovaný Rychetský, nakažený Lipavský

Newsletter Respektu o politice vás dvakrát týdně provede nejdůležitějšími událostmi

Předseda Pavel Rychetský ve sněmovně Ústavního soudu • Autor: ČTK
Předseda Pavel Rychetský ve sněmovně Ústavního soudu • Autor: ČTK

Přihlaste se k tomuto newsletteru

Politika je často cyklická a také v posledních dnech jsme měli několikrát intenzivní pocit déjà vu, který by neměl odeznít ani během týdne. Andrej Babiš se znovu stal předsedou ANO a pořád “neumí” stranickou a parlamentní politiku, sněmovnu nejspíš čeká další celonoční exhibice SPD a na Hradě mají opět problém s neprověřenými spolupracovníky prezidenta a jednáním, které překračuje psaná i nepsaná pravidla.

Nastartovaný Babiš

Sobotní volební sněm hnutí ANO ukázal, že některé věci se zkrátka nemění. Andrej Babiš byl v projevech tradičně ublížený a zatuhlý v dávné minulosti, v níž se proti němu všichni spikli. “Když hnutí před deseti lety vzniklo, všichni nám věštili rychlý konec. Dodnes si pamatuju, jak se nám smáli. Když zjistili, že se nenecháme zkorumpovat, tak nám - a hlavně mně - vyhlásili válku,” zahájil projev ex-premiér.

Domnělé či reálné křivdy jsou nakonec stále zjevně Babišovým hlavním hnacím motorem - po nemastném neslaném úvodním projevu, kterému přítomná stovka delegátů věnovala povinnou pozornost, přednesl Babiš řeč mnohem energičtější a delší. Babiše “nastartoval”, jak to vyjádřil ex-ministr životního prostředí Richard Brabec, kritický projev ostravského primátora Tomáše Macury, který projevil zklamání nad tím, že ANO víc nedebatuje o svém ideovém zakotvení a že se ve straně málo komunikuje. “Jako člen užšího vedení jsem se třeba o programu do voleb dozvěděl z médií,” řekl.

Macura pak byl jeden z mála, který narušil další tradiční atribut setkání ANO, a to téměř nulovou diskusi, jejíž absence si samozřejmě dlouhodobě všímají novináři a další pozorovatelé, takže každý sněm doprovázejí postupně stále zoufalejší výzvy moderátorů, aby se někdo přihlásil. Ani tentokrát tyto výzvy debatu nenakoply. “My jsme delegáty vyzývali k diskuzi, ale nikdo se nehlásí,” krčila rameny jedna z moderátorek Jana Mračková Vildumetzová.

Když se pak na Macurovu kritiku ptali nyní už znovu zvoleného předsedy hnutí Babiše v sobotních Událostech ČT, ukázalo se, že stále nepronikl do tajů stranické politiky a stále se řídí heslem, podle něhož se všechno řídí jako firma. Macura byl podle Babiše “členem představenstva” hnutí ANO.

Přes Roudnici na Hrad

Bývalý premiér sice ani o víkendu nepotvrdil, zda se bude ucházet o prezidentský úřad, nicméně tímto směrem zcela zjevně směřuje. Oznámil totiž, že v následujících sněmovních volbách už kandidovat nebude a nebude se také nijak zvlášť účastnit dění v dolní komoře, kde otěže opoziční práce přenechá třeba šéfce poslaneckého klubu a také nově místopředsedkyni hnutí Aleně Schillerové. Namísto malostranských paláců bude prý trávit mnohem víc času ve své poslanecké kanceláři v Roudnici nad Labem, kde se chce hlavně “setkávat s lidmi”. Zbývá dodat, že jde o další příklad Babišova nepochopení politického systému - poslanec se se svými voliči v poslanecké kanceláři nesetkává proto, aby tam pracoval na kampani pro jinou funkci, ale proto, aby jejich zájmy co nejlépe zastupoval v parlamentu, kam si ho za tímto účelem zvolili.

Pandemický reparát

Aktuální premiér Petr Fiala (ODS) Babišovi pogratuloval ke zvolení předsedou ANO, přičemž zadoufal, že “jeho slova o konstruktivní opozici nezůstanou jen na papíře”. Bude mít velmi brzy příležitost si to vyzkoušet. Už v úterý znovu zasedne Poslanecká sněmovna, aby se zabývala mimo jiné pandemickým zákonem, který se vrací z horní komory, kde vládní pětikoalice nedokázala k jeho schválení přesvědčit ani senátory a senátorky vlastních stran, i když hlasování bylo velmi těsné a norma neprošla o jeden hlas. Vláda nedokázala v horní komoře vysvětlit, proč vlastně zákon potřebujeme, když se zároveň protipandemická opatření postupně rozvolňují. A části zákonodárců vadil také fakt, že se důležitý zákon schvaluje zrychleně. Další obstrukce nicméně ohlašuje zejména SPD, která má pifku také na další projednávaný zákon, a to normu zavádějící korespondenční volbu.- Každopádně se zdá, že poslanci a poslankyně si střihnou další tzv. all-nighter.

Lipavský má covid

Pro ministra zahraniční evropské země na dohled Ukrajině si covid nemohl vybrat horší načasování, ale koronavirus zjevně geopolitika nezajímá. Jan Lipavský (Piráti) tak do klíčového týdne, kdy se má podle některých názorů rozhodnout, zda Rusko napadne Ukrajinu, vstupuje z domácí izolace, v níž se ocitl poté, co mu vyšel - jak v neděli informoval Deník N - pozitivně test. „Pan ministr plně pracuje z domova. Na osobních schůzkách, kde není možný on-line přístup, ho zastupují náměstci ministra. V případě agendy bezpečnosti ve východní Evropě je to Martin Dvořák, který vede pracovní skupinu k bezpečnostní situaci na ukrajinských hranicích s Ruskem. Ta se schází každý den už zhruba tři týdny,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí resortu Lenka Do.

Vnitro kontroluje Hrad

Ministerstvo vnitra v pondělí zahájí společně s Národním bezpečnostním úřadem kontrolu na Hradě. Prověrku nakládání s dokumenty v Kanceláři prezidenta republiky před časem doporučil sněmovní bezpečnostní výbor a podnět k němu podal také Národní archív. Původně měla kontrola začít minulý čtvrtek, nakonec se start posunul na pondělní odpoledne.

Hrad skartoval tajnou zprávu o zapojení ruských služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích – a kontrola má ověřit, zda se tak stalo za dodržení pravidel pro ochranu utajovaných informací. A bude rovněž zkoumat, jestli Kancelář neporušila další normy, a to zákon o archivnictví a další předpisy související se státními vyznamenáními - Zemanův tým totiž skartoval také listinu, kde oznamoval ocenění předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, které následně vzal zpět.

Nakládání s dokumenty se mimochodem řeší i ve Spojených státech, kde je v hledáčku exprezident Donald Trump, který podle svědectví bývalých zaměstnanců Bílého domu, jež shromáždila reportérka listu The New York Times, dokumenty splachoval do záchodu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].