Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Matovič je ochoten odstoupit z postu premiéra, ale klade si podmínky. Krize trvá dál

Koaliční strany SaS a Za ľudí říkají, že s ním osobně dál nemůžou v kabinetu zůstávat kvůli jeho stylu vládnutí

Igor Matovič; ilustrační foto • Autor: ČTK
Igor Matovič; ilustrační foto • Autor: ČTK

Po třech týdnech trvající vládní krizi vystoupil premiér Slovenska Igor Matovič (OĽaNO) v neděli večer na tiskové konferenci a řekl, za jakých podmínek by mohla slovenská vláda pokračovat. Poslední týdny se pohroužil do mlčení, přestal komunikovat i na sociálních sítích. Promýšlel, jak naložit s faktem, že dva ze čtyř koaličních partnerů chtějí, aby se vzdal funkce premiéra, jinak jejich strany koaliční kabinet opustí.

Takovou výzvu mu přednesly strany Sloboda a solidarita (SaS) a Za ľudí s odůvodněním, že s ním osobně dál nemůžou ve vládě zůstávat. Vadí jim Matovičova nepředvídatelnost a zbrklý, urážlivý styl. Čtvrtý koaliční partner, strana Sme rodina, premiéra nekritizuje.

Matovič v neděli večer - mimochodem v den prvního výročí jmenování svého kabinetu - se spolustraníky ze strany OĽaNO přednesl do mikrofonu prohlášení, na jehož konci připustil, že je ochoten odejít z postu premiéra a zůstat členem vlády v ministerské pozici. Předtím ale vyjmenoval řadu podmínek, které musí partneři se SaS a strany Za ľudí splnit, aby odešel.

„Pro uklidnění situace považujeme za absolutně nevyhnutelný odchod Richarda Sulíka z vlády Slovenské republiky,“ přečetl Matovič. Sulík je místopředsedou vlády a ministrem hospodářství - a zakladatelem a předsedou koaliční strany SaS. Před loňskými volbami Matovič  o Sulíkovi mluvil jako o nejbližším spojenci, krátce po nich po sestavení vlády ale začaly narůstat jejich spory a Matovič o Sulíkovi nedávno veřejně prohlásil, že je „idiot“. Sulík byl naopak tím, kdo jako první řekl, že jeho strana ve vládě s Matovičem zůstávat nemůže - a že pokud premiér neodstoupí do úterý, SaS vládu opustí.

Matovič pak na tiskovce vyjmenoval i další podmínky: demisi ministryně spravedlnosti Marie Kolíkové (Za ľudí) a také odchod poslance Juraje Šeligy (Za ľudí) z postu místopředsedy Národní rady.  Požaduje také odchod poslankyně  Jany Bittó Cigánikové (SaS) z postu šéfky parlamentního zdravotnického výboru.

Na tiskovce vzkázal partnerům, že požaduje i změnu v poměru sil ve vládě: jedno ze tří ministerstev, které vede strana SaS, chce Matovič pro OĽaNO. „Chci, aby se strana SaS vzdala jednoho ministerstva,  které jí O OĽaNO po volbách přepustilo na svůj úkor,“ řekl premiér.

„Uvědomujeme si i svůj vlastní podíl zodpovědnosti na současné krizi vlády. Proto jsem ochoten odstoupit z pozice předsedy vlády SR a působit v ní jako její člen,“ ukončil prohlášení Matovič – ale s podmínkou, že bude splněno vše, co vyjmenoval. Slovenský Denník N označil po tiskové konferenci v komentáři Matovičovy podmínky za „vydírání“. Koaliční partneři se zatím nevyjádřili, ale očekává se, že na podmínky nepřistoupí.

„Tiskovka Igora Matoviče jenom potvrdila očekávaní, že nepřistoupí na požadavky partnerů ze SaS a Za ľudí, neodstoupí a nepřizná si chyby na své straně. Po týdnu mlčení zaútočil a naformuloval požadavky, kterou budou pro SAS nepřijatelné,“ říká slovenský sociolog Michal Vašečka. „Nedá se to proto hodnotit jinak než jako provokace a vyhlášení totální války. Pro vládu to znamená, že SaS z ní odejde. Co se stane ve straně Za ľudí je nejasné, ale je možné, že odejdou také.“

Matovič se v takovém případě bude podle Vašečky snažit dosahovat většinu v parlamentu ad hoc. „To se může nějakou dobu i dařit. Hlavním cílem ale bude vytvářet legendu o tom, že Igor Matovič a OĽaNO  jsou oběti, a připravit si tím dobrou pozici před případnými předčasnými volbami,“ říká dodává Vašečka.

Rozhovor s Michalem Vašečkou o osobnosti slovenského premiéra Igora Matoviče a o tom, co Slovensko čeká, najdete v novém Respektu 12/2021 pod titulkem Vládne nám histrionská osobnost

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].