Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda, Politika, Redakce, Společnost

Logické rozuzlení: Djokovič prohrál, musí z Austrálie pryč

Dát neočkované hvězdě výjimku není žádoucí, rozhodl soud

Novak Djoković • Autor: REUTERS
Novak Djoković • Autor: REUTERS

Přetahovaná mezi tenisovou jedničkou Novakem Djokovičem a australským státem ohledně vstupu na Australian Open definitivně končí. Neočkovaný tenista si na turnaji nezahraje a odjíždí ze země. V neděli přišel o poslední možnost zvrátit rozhodnutí vládních úřadů, které Djokovičovi v zájmu ochrany veřejného zdraví zrušily vstupní vízum a dřívější výjimky. Tribunál složený z tří soudců dal v neděli – den před začátkem turnaje – vládě za pravdu.

Verdikt už není možné dál rozporovat. 34letý tenista, který mohl v Melbourne obhájit loňský titul a stát se nejúspěšnějším tenistou všech dob s 21 grandslamy, na rozsudek reagoval slovy, že je „extrémně zklamaný“, ale že bude spolupracovat s úřady na odjezdu ze země.

Z případu se stal celosvětově sledovaný spor, v kterém se najde každý. Kde najít v pandemii správnou hranici mezi právem každého dělat si, co chce, a odpovědností vůči okolí? Co všechno mohou státy po lidech v zájmu boje s pandemií chtít? Jak nastavit spravedlivá pravidla a jak je vymáhat? Je moc vyřadit z běžného života neočkované?

Výsledek ale není žádné překvapení. Djokovič chtěl v Austrálii hrát, i když dopředu věděl, že to sotva bude možné. Jedinou cestou by bylo speciální zacházení pro něj jako hráčskou hvězdu, ale na to v zemích jako Austrálie nelze moc spoléhat, byť jistá šance chvíli existovala.

Po celou dobu pandemie země uplatňovala velmi přísná opatření s opakovanými lockdowny, v očkování je Austrálie hodně napřed, aspoň jednu dávku má přes 80 procent občanů. V listopadu pořadatelé oznámili, že letošní Australian Open bude prvním velkým turnajem, kde bude očkování povinné. A to nejen pro diváky a personál, ale i pro hráče.

Povinné očkování je bezesporu přísná věc. Nejdřív se zdálo, že loňský šampion si i přes výhrady k vakcíně zahraje. Djokovič vyrazil do Melbourne poté, co dostal od pořadatelů z očkování výjimku. Stvrdily ji dva lékařské týmy pracující pro turnaj a pro vládu ve státě Victoria, kde Melbourne leží. Federální úřady ji však odmítly jako neodůvodněnou, proti se postavila i část politické scény s argumentem, že důslednost v opatřeních je víc než kvalita turnaje.

Když došlo po příletu na lámání chleba, Djokovič neprošel imigrační kontrolou a skončil v detenčním hotelu. Jeho právníci nejdřív toto rozhodnutí úspěšně u soudu napadli, ale jen z procedurálních důvodů. Oprávněnost výjimky nikdy nebyla vysvětlena. Tvrzení, že Djokovič covid v prosinci prodělal, nemělo vzhledem k jasnému požadavku na povinnou vakcinaci žádnou váhu. Moc nepomohlo ani zjištění, že tenista se během doby, kdy měl být nakažený, pohyboval na veřejnosti a nechal se při tom fotit.

Federální australský ministr pro imigraci Alex Hawke tak vydal v pátek nové zamítavé rozhodnutí – s odůvodněním, že speciální zacházení by vneslo do pandemických regulí chaos a podkopalo důvěru v celý vakcinační proces. Tuto argumentaci přijal i nedělní soud. „Australané už během pandemie museli udělat spoustu obětí a právem čekají, že přínosy těchto obětí budou ochráněny,“ uvedl v reakci na rozuzlení případu premiér země Scott Morrison.

Djokovič může blamáž svézt na australské zmatky v tom, co mu kdo sliboval a povoloval. Výsledku se však sotva může divit. Jak už dříve k případu řekl jeho rival (a obhájce očkování) Rafael Nadal: „Je mi ho svým způsobem líto. Ale znal podmínky měsíce dopředu a rozhodl se podle sebe.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].