Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Lipavský: Diplomacii musel opustit člověk spolupracující s cizí mocí

Ministr zahraničí to Respektu a Aktuálně.cz potvrdil s tím, že dotyčný už na jeho úřadu nepůsobí

Jan Lipavský • Autor: Milan Jaroš
Jan Lipavský • Autor: Milan Jaroš

Z ministerstva zahraničí musel odejít jeden zaměstnanec, který spolupracoval s cizí mocí. Respektu a Aktuálně.cz to potvrdil ministr zahraničí Jan Lipavský. „Mohu potvrdit, že jsem rozhodl o přijetí takových kroků, díky kterým na MZV již nepůsobí zaměstnanec, který spolupracoval s cizí mocí. Další informace nebudu z bezpečnostních důvodů komentovat,“ řekl Respektu a Aktuálně.cz.

Ministr tak reagoval na otázku, zda může potvrdit, že někdo musel jeho úřad opustit, protože byl v podezření, že je v kontaktu s ruskou tajnou službou. Jeho práci pro Rusy nechtěl Lipavský blíže upřesňovat. Ani to, co přesně měl dotyčný dělat, ani o koho jde. Deník N později uvedl, že dotyčný spolupracoval s ruskou civilní rozvědkou SVR - s tím, že využila jeho slabost pro ženy a peníze.

Monitorováním rizikových styků s cizími velmocemi se v Česku zabývá především civilní kontrarozvědka BIS. V minulosti musel z podobných důvodů z ministerstva zahraničí odejít jeden ze zaměstnanců z energetické společnosti ČEZ. Český elektrárenský gigant řešil v roce 2020 problém s únikem informací. Dotyčný měl vynášet podrobnosti o připravovaném jaderném tendru na rozšíření elektrárny Dukovany.

Tři nezávislé zdroje tehdy Respektu potvrdily, že je předával zástupci ruské společnosti Rosatom, která měla o zakázku eminentní zájem. S ruským manažerem se dnes již bývalý zaměstnanec ČEZ scházel osobně a udržoval s ním také telefonický kontakt. Oba se měli znát z minulosti. Firma byla o nestandardních kontaktech svého člověka se zástupcem Rosatomu informována poté, co jeho aktivity monitorovaly zdejší bezpečnostní složky.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].